Bitcoin

Bitcoin yıl sonu beklentileri neden düştü?

Bitcoin fiyatında yaşanan değişimlerin son derece üzücü olduğu değerlendiriliyor. Fiyatın durgun olması ise ''korku'' sebebi olarak değerlendiriliyor.

Bitcoin için yıl sonu tahminlerinin düşmesinin arkasında yatan asıl sebep, kripto para fiyatlarında yaşanan durgunluk ve gerilemeler olarak gösteriliyor. Piyasanın tek bir kişi tarafından yönetilmiyor olması ve yatırımcıların alım ve satışlarına göre şekil alıyor olmasından dolayı Bitcoin fiyatında olağanüstü değişimler görmek mümkün olabiliyor. Kripto para fiyatlarında yaşanan düşüşler denge sürecini sürekli olarak geriletiyor ve sürekli olarak kripto para fiyatlarında birtakım dengesizlikler ortaya çıkmasına sebep oluyor.

Yatırımcılar kripto para birimlerinde yaşanan bu durgunluk sürecini görerek piyasayı terk ediyor olmaları nedeniyle geri çekiliyor ve sürekli olarak fiyatın düşüşler yaşamasına sebep oluyorlar.

Beklentiler yüksekti ama düştü!

Bitcoin fiyatı ile ilgili beklentiler bir süre önce son derece yüksekti ve çok yüksek seviyelere çıkacak olduğuna dair beklentiler vardı. Bugün ise 2018 yılı sonunda fiyatın 20.000 dolar olmasına bile kesin olarak bakılamadığından ”Yatırımcılar yıl sonu kesin bir tahmine inanamıyor.” düşüncesine sebep oldu. Bitcoin fiyatının yıl sonunda en fazla 9.000 dolar olacağını tahmin eden FORBES dergisi, bu yıl sonunda en fazla beklenmesi gereken fiyat seviyesinin 10.000 dolar olabileceğini bunun da çok zor olduğunu açıklamıştı.

BTC fiyatının son derece önemli olmasının nedeni ise diğer kripto para birimlerinin fiyatlarını yakından ilgilendiriyor olması.

Analistler güven vermemeye başladı!

Bugün Ran NeuNer;

Yıl sonu için Bitcoin fiyatı beklentim 50.000 dolar idi ancak bu iddiayı silmek zorundayım ve geri çekmek zorundayım. Bu yıl sonunda Bitcoin fiyatının 50.000 dolar olacağı ile ilgili tahminim doğru çıkmayacak. – Bitcoin

Açıklamasında bulunmuştu ve yıl sonu beklentisini çok az bir süre kala geri çekmesi kendisine tepkiler yağmasına neden olmuştu. Bitcoin fiyatının yükselecek olduğu iddiasının yerini durgunluğa ve 6.300 dolar seviyesine bırakması analistlere olan güveni de düşürdü.

Roger Ver’in Bitcoin hakkında olumsuz yorumları, Tom Lee’nin kripto para birimi Bitcoin hakkında 22.000 dolar tahmininin olması, bir yandan John McAfee’nin son birkaç aydır açıklama yapmıyor olması ve yüksek tahminler ortaya atmıyor oluşu ”Analistler artık kendilerine kazandırmayacak olduğunu anladı.” yorumlarına sebep oldu.

Yıl sonunda beklenti ne durumda?

Yıl sonu beklentisi açık bir şekilde belli değil. Fiyatın 25.000 dolar olması konusu tamamen inandırıcı gelmemeye başlarken bir taraftan da 20.000 dolar olacağı iddiası hala geçerliğini koruyor. 2017 yılı Aralık ayı verilerine göre fiyat grafikleri bir anda yükselmeye başlamış ve bu yükseliş bir anda başlayarak hızlı bir şekilde artış yaşamıştı.

Bu sene sonunda ise fiyat beklentisinin ortalama olarak 10.000 dolar ve 13.500 dolar arasında olabileceğini düşünenlerin sayısı yükselirken olası bir yükselişin gerçek olmaması durumunda ise yatırımcıların seri bir şekilde piyasayı terk edecek oldukları açık. Bitcoin yatırımcıları bu yıl sonunda tarihi rekorun gerçek olmaması durumunda terk edecek olduklarını ve BTC alımını sonlandırarak aniden toplu satışlar yaparak kendi yatırımlarını korumak zorunda kalacaklarını belirtmekteler.

300'den fazla kripto para birimine yatırım yapmak için bu linkten Binance borsasına kayıt olabilirsiniz!
Özel haberler, analizler ve on-chain verileri için Telegram grubumuzu, Twitter hesabımızı ve Youtube kanalımızı hemen takip edin! Ayrıca Android Uygulamamız'ı indirerek canlı fiyat takibine hemen başlayın!
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Başa dön tuşu