BitcoinHaberler

Bitcoin’de Hash Rate Toparlanıyor! Peki Çin Tehlikesi Bitti Mi?

Bitcoin ağındaki toparlanma fiyata da yansıdı.

Çin hükümetinin Bitcoin madencilerine yönelik baskı politikası sonrası, ağır darbe alan madencilik toparlanma sinyalleri verirken, uzmanlar şokun henüz geçmemiş olabileceğini söylüyor.

Çin’de pek çok bölgede Bitcoin madencilerinin enerjiye ulaşımı engellenmiş ve birçok madencilik havuzu kepenk indirmek zorunda kalmıştı. Bu kapatmalar sırasında Bitcoin’in hash rate gücü sert düşüşler yaşamış ve bununla birlikte Bitcoin fiyatı da çakılmıştı.

Glassnode tarafından sağlanan güncel hashrate tablosuna baktığımızda, ağın bir toparlanma sinyali verdiğini görüyoruz. 50.000$’a ulaştığımızda 154 EH/s seviyelerine kadar çıkan hash gücü şu sıralar 130 EH/s seviyelerinde. Çin baskısı sonrası bu değerin 60 EH/s seviyelerine kadar düştüğünü düşündüğümüzde, iyileşme oranının %100’ün üzerinde olduğunu gözlemliyoruz.

Madencilik şirketi Foundry’nin iş geliştirme başkan yardımcısı Kevin Zhang Bitcoin’in hash rate oranındaki iyileşme hakkında Cointelegraph’a konuştu.

“Şuanda 24 saatlik hash rate oranı 130 EH/s civarında seyrediyor. BTC’nin hash oranı kesinlikle iyileşiyor ve normale dönüyor. Çin’deki büyük ölçekli madencilik havuzlarının büyük çoğunluğu baskılar nedeniyle yerlerinden edildi. Bunların gittikleri yerlerde de gerekli altyapı konusunda imkanların kısıtlı olduğunu biliyoruz. Ancak bu iyileşmeyi görmek heyecan verici. Bu toparlanma ile birlikte yıl sonuna doğru yeni bir zirve görebiliriz.”

Yine Cointelegraph’a konuşan Genesis Digital Assets’in teknik direktörü Philip Salter ise konuya daha temkinli yaklaşılması gerektiğini düşünüyor.

“Yeni bu olumsuz durum henüz sona ermedi. Çin’deki madencilik göçünün etkilerini en az bir yıl daha göreceğimizi düşünüyorum. Muhtemelen çoğu madencilik cihazı yeniden ağa geri dönecek ve  hash rate oranında da yükseleceğiz. Ancak bunun zaman içinde yavaş yavaş mı olacağını yoksa, panikle yapılan donanım satışlarının piyasa fiyatlarını mı düşüreceğini bekleyip göreceğiz.”

Madencilik firması BitRiver’ın kurucusu ve CEO’su Igor Rutnets’de hash rate oranındaki yükselişe ilişkin fikirlerini paylaştı.

“Çin’deki baskı politikası öncesi sipariş edilen makineler teslim edildikçe, hash rate oranında bir yükseliş gözlemliyoruz. Bu beklediğimiz bir sonuç. Sipariş edilen makineler teslim edildikçe toparlanmanın devam ettiğini göreceğiz. Çin’deki makineler eskiydi. Yeni makineler onlardan 8 kat daha hızlı. Bu durum daha kısa sürede hatta yıl sonuna doğru hash rate oranında yeni bir zirve görmemizi sağlayabilir.”

Grafiği incelediğimiz uzun vadede Bitcoin fiyatı ile hash rate arasında doğrusal bir korelasyon olduğunu gözlemliyoruz.

300'den fazla kripto para birimine yatırım yapmak için bu linkten Binance borsasına %20 KOMİSYON İNDİRİMİ ile kayıt olabilirsiniz!
Özel haberler, analizler ve on-chain verileri için Telegram grubumuzu, Twitter hesabımızı ve Youtube kanalımızı hemen takip edin! Ayrıca Android ve IOS Uygulamalarımızı indirerek canlı fiyat takibine hemen başlayın!
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Başa dön tuşu