Sponsorlu

Bitcoin’de Neler Olacak? Eylül Ayı Bitcoin İçin Nasıl Geçecek?

Bitcoin yatırımcıları için 2021 yılı gerçekten ilginç bir yıl oldu ve olmaya da devam ediyor. Özellikle yılın başından itibaren Bitcoin’de ve tüm kripto paralarda yaşanan bahar rüzgarlarının ardından özellikle mayıs ayından itibaren işler Bitcoin fiyatı açısından kötüye gitmeye başlamıştı.

Bu kötüye gidişle mayısın ortalarında 50,000 $’ın üstünü gören Bitcoin fiyatları mayıs sonunda 35,000’leri ve temmuza geldiğimizdeyse 30,000’leri gördü. Bu elbette Bitcoin’in fiyat oynaklığı için çok da tahmin edilemez bir durum değildi elbette. Bitcoin fiyatı için de geçtiğimiz dönemde yaşanan fiyat düşüşlerine benzer fiyat hareketleri daha önce de oldu ve olmaya da devam edecek gibi duruyor.

Ancak mayıs ayından sonraki keskin düşüşün ardından ağustos ayında yaşanan toparlanma, Bitcoin meraklılarını sevindiren bir gelişme oldu. Ağustos ayı içerisinde 50,000 dolarlar seviyesini gören Bitcoin’de bu güzel gidişat yine bir boğa mevsiminin başlangıcı gibi düşünüldü.

Yine de Bitcoin tekrar şaşırtmayı başardı ve son hafta 5,000 $ civarında birden bir düşüş yaşadı. Bu hiç beklenen bir şey değildi. Bu nedenle piyasada bir şok etkisi yaşattı denilebilir.

Biz de konuyu detaylı bir şekilde ele almak ve Bitcoin’in bu düşüşünün ne anlama geldiğini tartışmak istedik. Fakat öncesinde Bitcoin yatırımının kolaylıkla yapılabileceği bir adresten bahsetmek istiyoruz.

Bitcoin ve diğer tüm kripto yatırımlarınızı AMarkets üzerinden pratik bir şekilde yapabilirsiniz. AMarkets, kripto para birimleri için yaşanan bu fiyat oynaklıklarından dolayı yatırımcıların mevcut risklerini daha da azaltmak amacıyla komisyonlarında 5 kat indirime gitti. AMarkets’teki kripto para komisyonlarının oranı sadece %0,1 olarak belirlendi. 

Bitcon’de Son Durum Ne?

Bitcoin satın almak ve onu satmak için en iyi platformlardan olan AMarkets’i de gördükten sonra şimdi gelelim Bitcoin’de son durumun ne olacağına.

Öncelikle Bitcoin’de geçen hafta yaşanan düşüş neden oldu? Dilerseniz bunu anlamaya çalışalım.

Bitcoin için olumsuz sayılabilecek ilk haber ABD merkezli dünyanın en büyük borsalarından biri olan Coinbase’in Amerika Sermaye Piyasası Kurulu SEC ile ters düşmesi oldu. Yaşanan bu sıkıntının sebebi Coinbase’in yeni çıkardığı bir ürün. Bu ürünle insanlar blockchain mantığında nakde ihtiyacı olanlara borç veriyor ve karşılığında faiz getirisi elde ediyorlar. SEC ise bunun regülasyona tabi bir menkul kıymet olduğunu iddia ederek düzenlemeye tabi olması için dava açacağını belirttikten sonra Coinbase yetkilileri bu konu hakkında piyasaya yaptığı duyuru ile piyasanın bundan etkilenmesine fırsat veriliyor denebilir.

Bitcoin’i resmi olarak kullanmaya başlayan El Salvador’da geçtiğimiz günlerde açıklanan Bitcoin standardıyla birlikte ülke vatandaşlarının kullanımına sunulması için geliştirilen uygulamada çöküş yaşandı. Chivo ismindeki uygulama, Bitcoin ile alışveriş yapmak isteyen vatandaşlar tarafından kullanılacak uygulama olarak geliştirildi. Ancak uygulama ilk gün büyük bir çöküş yaşadı ve sistem işlemez hale geldi. Bu da Bitcoin’e olan güveni sarsan bir gelişme olması hasebiyle piyasaya ümitsiz bir görünümün yerleşmesine sebebiyet vermiş oldu.

Bu haberler elbette Bitcoin fiyatında nispeten bir etkide bulunmuştur. Ancak Bitcoin ile ilgili bu gelişmeler yaşanan fiyat oynaklıklarının nihai olarak sebebi midir diye sorarsak buna evet demek çok da mümkün olmayacaktır.

Bitcoin fiyatında yaşanan bu düşüşün esas sebebi olarak küresel bazda yaşanan satış dalgasını gösterebiliriz. Dolar endeksindeki artış ve ABD ile başlayan satış eğiliminin Avrupa’ya ve ardından Türkiye’ye gelmesi genel bir satış eğilimini de beraberinde getirmiş oldu.

Bu küresel satış eğiliminin artmasının nedeni olaraksa özellikle New York Stock Exchange gibi borsaların son ekonomik durumu beğenmemeleri ve pandemi koşullarının bir türlü istenen seviyeye gelmemesinden dolayı ekonomik olarak toparlanamama olarak da belirtilebilir. Benzer bir durum Avrupa’da da yaşanınca yani Avrupa Merkez Bankası’nın varlık alımlarını azaltacağına yönelik bir sinyal vermesiyle piyasada riskten kaçınma dürtüsünde artış gözlendi.

Tüm bu küresel gidişat piyasaların merkez bankalarına yaptıkları tabiri caizse bir aba altından sopa gösterme olarak değerlendirilebilir.

Bu düşüşlerin kalıcı olmayacağını öngörebiliriz. Küresel piyasalarda yaşanacak toparlanma ile manipülatif hareketler sona erecek ve Bitcoin için eylül ayı sonuna doğru iyi zamanların geleceğini söyleyebiliriz.

Bitcoin alım satımı yapmak ve kripto paralar ile ilgili her türlü yatırım işlemleri için AMarkets kullanılabilir. AMarkets üzerinden dilediğiniz tüm kripto varlıklarına kolayca yatırım yapabilirsiniz.


Sorumluluk Reddi Beyanı: Bu içerik sponsorlu bir makaledir. Bitcoinsistemi.com, yukarıda yer alan bilgilerden veya yazıda adı geçen herhangi bir ürün ya da alınacak hizmetten doğabilecek hasar veya olumsuzluklardan sorumlu değildir. Bitcoinsistemi.com, yazıda adı geçen şirket ile ilgili okuyuculara bireysel olarak araştırma yapmalarını önermekte ve tüm sorumluluğun kişinin kendisinde olduğunu hatırlatmaktadır.
300'den fazla kripto para birimine yatırım yapmak için bu linkten Binance borsasına kayıt olabilirsiniz!
Özel haberler, analizler ve on-chain verileri için Telegram grubumuzu, Twitter hesabımızı ve Youtube kanalımızı hemen takip edin! Ayrıca Android Uygulamamız'ı indirerek canlı fiyat takibine hemen başlayın!
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Başa dön tuşu