BitcoinHaberler

Bitcoin’de Yaklaşan Tehlike

Bitcoin adlı kripto paranın havuzu durumuna gelen Coingeek, şu anki duruma göre ağlardaki verilerin yüzde kırk altı gibi yüksek bir oranını kontrol eder hale geldi. Geçen gün Bitcoin SV adlı blokların %52’sini elden çıkaran Coingeek karma oranlarının tek başına %51’i aşması durumunu altı aylık süreçte üçüncü defa gerçekleştirecek. Bu düzenlemelere karşı mücadeleler BitcoinSV adlı ağın birkaç saat duraksamasının ardından başladı.

Harcama Saldırıları

Blockchain karma oranlarının belirli bir kesim tarafından %51’den fazla oranda kontrol edilmesi durumunda bu işlemin ret veya kabul görmesi taraflarca belirlenir. Ağdaki bütün katılımcılar hata yapmamak amacıyla merkezi olan gruplardan birine güvenmelidirler. Ancak bu duruma bakıldığında bu da bir bakıma bir güvenlik riskidir. Karma oranın bir başka kötü yanı ise kötü oyuncu olarak nitelendirilen kişilerin çifte harcamalar yapabilmesine olanak sağlıyor olması. Bu işlemler yüzde 51’lik işlem oranının onaylanmasının hemen öncesinde gerçekleştirildiği için saldırı niteliği taşır.

Üçüncü Karma Oran Vakası

BitcoinSV ile ilgili karma oranlarına bakıldığında bu oranların %75’i BMGPool ve CoinGeek’e ait olduğu görülüyor. Coingeek’in şu anda da karma oranın çoğunluğuna sahip olması şirketin daha önce de iki defa karma oranda yüzde 51 pay sahibi olduğunu hatırlattı. Bitcoin gibi yüksek değere sahip bir kripto paranın çoğunluğunun tek bir maden havuzunda yer alması yatırımcıları oldukça endişelendiriyor.

300'den fazla kripto para birimine yatırım yapmak için bu linkten Binance borsasına kayıt olabilirsiniz!
Özel haberler, analizler ve on-chain verileri için Telegram grubumuzu, Twitter hesabımızı ve Youtube kanalımızı hemen takip edin! Ayrıca Android Uygulamamız'ı indirerek canlı fiyat takibine hemen başlayın!
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Başa dön tuşu