BitcoinHaberler

Bitcoin’deki Son Düşüş El Salvador’u Borç Batağına Sürükledi!

Halkın tüm tepkilerine rağmen ülke lideri Nayib Bukele yeni BTC alımlarını sürdürüyor.

Bitcoin’deki (BTC) son güçlü çöküş El Salvador‘un artan borçlarına borç katmış durumda. Öyle ki bu durum ülkedeki temerrüt korkularını daha da artırmış durumda.

Wall Street Journal tarafından yayınlanan yakın tarihli bir rapora göre El Salvador’un varlıklarının piyasa değeri yaklaşık üçte bir oranında düştü. Son çöküşlerle de bu çöküş iyice katmerlendi.

Oysaki ülke, şu anda sadece 38 milyon dolara düşen Bitcoin servetini inşa etmek için 100 milyon dolardan fazla para harcamıştı. Lider kripto para birimi, bu haftanın başlarında Aralık 2020’den bu yana görülen en düşük seviyeye -25.401 dolar- düştü.

Zaten ekonomik açıdan zorluk çekmekte olan El Salvador ise geçtiğimiz eylül ayında Bitcoin’i yasal ihale olarak kabul etmiş ve halkın büyük tepkisine maruz kalmıştı. Zorlayıcı önlemlere rağmen Bitcoin şu ana kadar ülkede istendiği kadar revaçta değil.

Nitekim Ulusal Ekonomik Araştırma Bürosu (NBER) tarafından yürütülen yakın tarihli bir araştırma şirketlerin %80’inin Bitcoin’e hiç dokunmadığını ortaya koydu.

IMF’den Kurtarma Paketi Almak İçin Uğraşacaklar!

Öte yandan Uluslararası Para Fonu’nun (IMF) tüm itirazlarına rağmen yolundan dönmeyen El Salvador muhtemelen artık IMF’den finansman sağlayamayacak. Ülkenin 800 milyon dolarlık tahvil ödemesini ocak ayında yapması bekleniyor. Ancak kripto piyasasında alınan son darbeler sebebiyle temerrüde düşme ihtimalinden korkuluyor. Öte yandan Moody’s, bu ayın başlarında El Salvador’un borç notunu “çöp” seviyesine düşürdü.

Ülke, fiyat düşüşleri nedeniyle Bitcoin tahvillerini ertelemek zorunda kaldı. Ancak ülke lideri Nayib Bukele bu haftanın başlarında 500 Bitcoin daha satın aldığını açıkladı. Ne var ki vatandaşlar Bitcoin’in ülkeye zarar verdiğini düşünüyorlar.

300'den fazla kripto para birimine yatırım yapmak için bu linkten Binance borsasına %20 KOMİSYON İNDİRİMİ ile kayıt olabilirsiniz!
Özel haberler, analizler ve on-chain verileri için Telegram grubumuzu, Twitter hesabımızı ve Youtube kanalımızı hemen takip edin! Ayrıca Android ve IOS Uygulamalarımızı indirerek canlı fiyat takibine hemen başlayın!
guest
1 Yorum
En Yeni
En Eski En Çok Oy Alan
Inline Feedbacks
View all comments
Anonim

Haklı halkın parasıyla sen ne bitcoin alıyorsun. Madem alacaksın kendi paran varsa al. Btc kazanan bir tek elon oldu. Btc güven mi olur koskoca ülke batacak kripto yüzünden yazık oldu el salvadora


Başa dön tuşu