BitcoinHaberler

Bitcoin’in Korkulu Rüyası Mt.Gox Olayında Yeni Gelişme!

Mt.Gox olayı yine gündemde.

2010 yılında kurulan ve kısa süre içinde dünyanın en büyük kripto para borsası haline gelen Mt. Gox alacakları için sunulan geri ödeme planına ilişkin oylama 8 Ekim’de sona erdi.

Ne Olmuştu?

2014 yılında hackerların 850 bin Bitcoin’i çalmaları üzerine iflasını isteyen Japon borsası Mt.Gox, iflasından sonra bir çok yatırımcının parasını ödeyemedi.

Yaklaşık 6 yıldır süren davalar sonucunda bu borsaya ait, içerisinde 200.000 Bitcoin unutulmuş bir cüzdan olduğu tespit edildi.

Tokyo Bölge Mahkemesi tarafından atanan tasfiye komisyonu, Mt.Gox’un unutulmuş cüzdanından, borsada tüm varlıklarını kaybeden alacaklılara 150.000 BTC dağıtmasına karar vermişti.

Birçok yatırımcının mağdur olmasına neden olan kripto para borsası Mt. Gox’un 150.000 Bitcoin’i dağıtma planını mahkemeye sunması sonrası resmi bir açıklama yapılmadı.

Mahkeme bir ödeme planına yeşil ışık yakarak, mağdurların oylamasına sundu.

Plan Kabul Edilirse Ne Olacak?

31 Mayıs’ta başlayan oylamada alacaklılara dört ay gibi uzun bir süre verildi. Bu süreçte alacaklılar posta yada e-posta yoluyla oy kullanabildiler.

Geri ödeme planının kabul edilmesi için alacaklıların en az %50’sinin “evet” oyu kullanması gerekiyor. Hiç oy kullanmayan alacaklılar otomatik olarak hayır oyu vermiş sayılacak.

Söz konusu ödeme planının kabul edilmesi halinde Mt. Gox mağdurları Japon Yeni, Bitcoin ve Bitcoin Cash cinsinden alacakları ödeme ile zararlarını kısmen de olsa tazmin edebilecek.

Oylama sonucu ile ilgili Mt.Gox Legal Koordinatörü, alacaklıların evet oyunu kullanma ihtimalinin daha yüksek olduğunu çünkü planın kabul edilmesi kısmen de olsa zararlarını tazmin edebileceklerini söyledi.

Ödeme planının kabul edilmemesi halinde sürecin Mt.Gox’un iflası sürecine geri dönebileceğini de ekledi.

Oylamanın sonucu henüz açıklanmadı.

300'den fazla kripto para birimine yatırım yapmak için bu linkten Binance borsasına %20 KOMİSYON İNDİRİMİ ile kayıt olabilirsiniz!
Özel haberler, analizler ve on-chain verileri için Telegram grubumuzu, Twitter hesabımızı ve Youtube kanalımızı hemen takip edin! Ayrıca Android ve IOS Uygulamalarımızı indirerek canlı fiyat takibine hemen başlayın!
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Başa dön tuşu