Kripto HaberleriBlockchainBlockchain Teknolojisi Güvenli Mi?

Blockchain Teknolojisi Güvenli Mi?

Takip et Bitcoin Sistemi Google News Button

Bitcoin; dünyayı sallamaya başladığından bu yana, Bitcoin ile birlikte ortaya çıkan Blockchain sistemi de kendinden söz ettiriyor. Şu anda dünya üzerinde işlemde olan bütün para birimlerinin; Blockchain sistemini kullandığını bilmenizde fayda var. Ancak Blockchain sistemi o kadar iyi bir sistem ki dünya genelinde bu yatırımı inceleyen; CEO, yatırım danışmanı, borsa ve ekonomi uzmanları ilerleyen dönemde bütün işleyişin bu sistem üzerine taşınacağı kanaatindeler.

Blockchain nedir?

2008 yılında bir nick name kullanarak yayınlanan makale Blockchain sisteminden bahsedildi ve bunun sonucunda sistem net bir şekilde tanındı diyebiliriz. Yayınlanan makale aslında sadece Blockchain hakkında bilgiler içermiyordu Bitcoin ile ilgili elektronik bir ödeme sistemini ele alıyordu. Blockchain teknolojisi; merkezi bir kayıt defterine sahiptir, bu defter üzerinde veriler sistem elemanlarına hızlı bir şekilde dağıtılır ve veriler bu şekilde saklı tutulur. Sistemin temeli; “Peer to peer” adı verilen bir temele dayalıdır, digital imzalar bu sayede, kriptografik bir yapıya dönüşür. İmzalar birbirine bağlanır ve ardından şifrelenen işlemler birbirini bir zincir halinde izleyerek veri tabanına kaydedilir. Bu sistemin en iyi yanı tek elden kontrol mekanizmasını ortadan kaldırmasıdır.

Blockhain Güvenilir mi?

Kripto paraların sistemi; iki asal sayının birbirinin çarpımı denkleminden meydana gelmektedir. Eliptik eğri şifreleme sistemi olarak bilinen bu sistem; Bitcoin için secp256k1 adlı bir eşitlikten meydana gelir. Bu denklemi sağlayan asal sayıları bulmak bir yerden sonra neredeyse imkansızdır. Blockhain sistemleri bu denklemlerden oluştuğu ve şifreler bu sisteme göre kriptograflandığı için oldukça güvenli bir sistemdir.

Blockchain teknolojisi ile ilgili olarak birçok güvenlik ile ilgili fazla çalışma mevcuttur ve bu devlet ve özel holdinglerin desteklediği çalışmalardan oluşuyor. Bu çalışmaların gelecekte Blockchain teknolojisinin ne kadar güvenilir ve gizli olduğu konusunda yatırımcılara bir yol göstereceği tahmin edilmektedir. Özellikle finans sektörü başta olmak üzerine birçok kurum hatta devletler bu teknolojiyi yoğun bir şekilde kullanıyor veya kullanmak için gerekli araştırmaları ve yatırımları yapıyor.

Blockchain Teknolojisi İyi Ama Kripto Paralar Kötü Sözü Doğru Mu?

Çoğu kişi hatta büyük ekonomistler bile bu sözü söylüyor. Bu söz aslında bakıldığında doğru değildir. Bitcoin gibi bir kripto paraya bakıldığı zaman, Blockchain sisteminin en iyi ve ilk olan uygulamayı görüyoruz. İnsanlar ödül kazanmak ve Bitcoin elde etmek için bu sistemin bir parçayı olmayı kabul ediyorlar. Böylelikle herkes karşılığını maddi olarak aldığı için dünyada bir çok kişi bu ağa dahil oluyor. Ortada çok güçlü bir dağıtık yapı olmuş oluyor. Sistem hiçbir devlet ya da kuruma bağlı olmadığı için de işlem gücünün itibarı para birimleri ile ödenmesi mümkün değil. Eğer blok zincirde yer alan insanlar kripto para olarak ödül almasalar, bir sürü masraf yapılan sistemlerin çalışmasının bir mantığı olmaz.

300'den fazla kripto para birimine yatırım yapmak için bu linkten Binance borsasına %20 KOMİSYON İNDİRİMİ ile kayıt olabilirsiniz!
Özel haberler, analizler ve on-chain verileri için Telegram grubumuzu, Twitter hesabımızı ve Youtube kanalımızı hemen takip edin! Ayrıca Android ve IOS Uygulamalarımızı indirerek canlı fiyat takibine hemen başlayın!
Buradaki Yorumlardan Bildirim Al
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Haftanın Popüler Yazıları

Popüler Blog Yazıları