BitcoinHaberler

Blockstream’den El Salvador’a Bitcoin Konusunda Tam Destek Geldi!

Şirketin başından beri El Salvador yanlısı bir tavır takındığı biliniyor.

El Salvador’un kripto tarihinde bir ilke imza atarak Bitcoin’i resmi para birimi olarak kabul etmesinin yankıları sürerken Blockstream’in El Salvador hükumetine ABD dolarına bağlı yeni bir dijital tahvil teklifiyle geldiği öğrenildi. İkili arasındaki görüşmelerin sürdüğü ancak kesin bir sonuca varılamadığı kaydedildi.

Hükumetin haziran ayındaki Bitcoin girişimini başından beri destekleyen Blockstream, o süreçte konuyla ilgili tüm kamu ve özel şirketleri desteklediğini açıklamıştı.

O günlerde yayınladığı tweetlerle çeşitli taahhütlerde bulunan Blockstream şirketi, ülkedeki Bitcoin madenciliğini -uzman desteği başta olmak üzere- birçok açıdan destekleyeceğini ve güvenlik konusunda da teknolojik yardımlarda bulunacaklarını belirtmişti.

Ülkeye Blockstream Amp üzerinde tokenize edilmiş güvenlik yollu ABD doları tahvilleri sunmanın yanı sıra vatandaşların olası İnternet kesintilerinden etkilenmeden BTC ağına erişimlerini sağlayan uydu desteği de sunması bekleniyor. Şirketin şimdiden El Salvador’a 2 uydu kiti yolladığı öğrenildi.

Ancak El Salvador devlet Başkanı Bukele’nin kongre üyelerinin oy birliğine dayanarak yürürlüğe koyduğu Bitcoin yasal ihalesi şu an bir dizi zorlukla karşı karşıya. 84 kongre üyesinin büyük çoğunluğunun olumlu oy kullandığı ihale, vatandaşlar arasında beklenen ilgiyi göremedi. Bazı vatandaşların hükumete karşı dava açtığı biliniyor.

Bitcoin İhalesine Karşı Olanlar Arasında Politikacılar da Var

Muhalefet partisi üyelerinden Jaime Guevara, BTC’yi yasal ihale olarak tanıyan yasanın “anayasaya aykırı” olduğunu iddia ederek hükumete dava açtı.

Öte yandan El Salvador Ticaret ve Sanayi Odası tarafından yapılan bir ankete göre ülke vatandaşlarının yüzde 80’i Bitcoin’i yasal bir ödeme olarak kabul etmiyor. Bakalım Blockstream’in hükumeti destekleyici tavrı ülkedeki Bitcoin karşıtı havayı yumuşatmaya yetecek mi?

300'den fazla kripto para birimine yatırım yapmak için bu linkten Binance borsasına %20 KOMİSYON İNDİRİMİ ile kayıt olabilirsiniz!
Özel haberler, analizler ve on-chain verileri için Telegram grubumuzu, Twitter hesabımızı ve Youtube kanalımızı hemen takip edin! Ayrıca Android ve IOS Uygulamalarımızı indirerek canlı fiyat takibine hemen başlayın!
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Başa dön tuşu