Haberler

Bloomberg: Türk Lirası Bitcoin’den daha fazla dalglanıyor

Bloomberg internet sitesinde yayınlanan haberde Türk Lirası ve dolar kuru ile ilgili son süreç değerlendirildi. Dolar kurunun TL karşısında her gün daha farklı bir seyir gösterdiğine ve dalgalanmanın son derece fazla olduğuna değinen Bloomberg, bu dalgalanmanın son 10 günlük Bitcoin grafiklerinde dahi olmayan bir dalgalanma olduğunu açıkladı.

Bloomberg internet sitesinde yayınlanan haberde, Türk Lirası ile ilgili dalgalanma sürecinin çok kötü olduğu ve ekonomik olarak göstergelerin ciddi bir soruna işaret ediyor olduğu bilgisine yer verildi. Yazıda, Türk Lirasının Bitcoin’den daha fazla dalgalanmasının hiçbir ülkenin para biriminde bu kadar fazla dolar karşısında dalgalanmadığı, TL’nin ise aşırı dalgalanmalara maruz kaldığı paylaşıldı.

Dolar kurunun vurduğu TL’nin bir gün içerisinde onlarca defa değer kaybetmesi ve bazı aralılarla birkaç kuruş değer kazanması vatandaşların da canını sıkan bir sonuç iken, banka uygulamalarında ve alarm sistemlerinde kurulu olan döviz kuru alarmlarının bile gün içerisinde defalarca çaldığı ve defalarca birçok insanın dolar kurunu satmak, almak veya çapraz işlem yapmak için mobil bankacılık uygulamalarını kontrol etmek zorunda kaldığı basına yansımıştı. Dolar ile iş yapan vatandaşlar, dolar kurunun TL karşısında çok değerli olmasının etkileri dolayısı ile yakın zamanda transferleri yapmakta zorlanacak olduklarını ifade etmeye başlamış, hükümet ise dolar kurunu düşürmek adına harekete geçmişti.

Bitcoin alanlar dalgalanmadan daha az etkileniyor

TL yatırımı yerine Bitcoin yatırımı yapanların bu ve buna benzer dalgalanmalardan çok daha az oranda etkilendiklerini açıklayan Bloomberg, BTC yatırımcısının dalgalanmaları yaşadığını ancak TL’deki dalgalanma kadar çok büyük oranda dalgalanmalar yaşamadığını açıkladı.

Ekonomik olarak kriz iddialarının ortaya atıldığı, her saat başı farklı yalan iddianın ortaya atıldığı sosyal medyada ise yatırımcıların kripto para yatırımlarını bu dönemde satış yoluna gitmeyecek oldukları, tam tersi yatırımlarını korumak adına gerekli önlemleri alarak ilgili adımları atacak olduklarını aralarında paylaştıkları görüldü.

Banka hesaplarında dolar veya TL tutmak yerine parasını BTC‘de tutan yatırımcı ise kendisinin daha fazla garantide olduğunu düşündüğünü, daha fazla etkili bir yatırım yöntemi seçtiğini belirterek, kripto paraların bu ortamda Türkiye’de en iyi yatırım araçlarından bir tanesi olduğunu açıkladı. TL değer kaybedip, dolar her yükseliş yaşadığında bu yükseliş anında Bitcoin fiyatına olumlu olarak yansıyor ve dolarda yaşanan yükseliş oranı kadar Bitcoin fiyatında o kadar artış yaşanıyor. Eğer yatırımcı hesabınız Binance ve benzeri yurtdışı borsalarından birisinde ise bile yine çekim yapmak istediğiniz zaman dolar kuru daha fazla artmış olacak olduğundan ötürü sizlerde daha fazla kazançlı çıkmış oluyorsunuz.

Bu 10 gün içerisinde TL’de yaşanan dalgalanmadan etkilenen milyonlarca vatandaş var iken, Bitcoin’de yaşanan dalgalanmadan daha az oranda kişi etkileniyor. Sadece Çin’de 3 milyon insanın kripto para sahibi olduğu tahmin edilirken, TL’de mecbur parası olan ve TL ile iş yapan en az 81 milyon vatandaş bulunuyor. Mevduat hesapları ve vadeli mevduat hesaplarının da bu süreç içerisinde yüksek faizler dolayısı ile kazandırdığı para oranının dolar ve Bitcoin gelirlerine oranla çok daha az oranda kaldığı açıkça biliniyor.

300'den fazla kripto para birimine yatırım yapmak için bu linkten Binance borsasına kayıt olabilirsiniz!
Özel haberler, analizler ve on-chain verileri için Telegram grubumuzu, Twitter hesabımızı ve Youtube kanalımızı hemen takip edin! Ayrıca Android Uygulamamız'ı indirerek canlı fiyat takibine hemen başlayın!
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Başa dön tuşu