Altcoin

Bu Altcoinlere 10 Bin TL Yatırsaydınız Şimdi Milyoner Olmuştunuz! Peki Ya 2022?

İşte 1 yılda rekor yükseliş gösteren altcoinler!

2021 kripto paralar açısından son derece verimli bir yıl oldu. Öyle ki tüm kripto para birimlerinin toplam değeri bu yıl 3 katından fazla değere ulaştı ancak tüm dijital para birimlerinin içinde 4 tane kripto para birimi vardı ki bu sene yatırımcılarını milyoner yapabilecek müthiş yükselişler kaydetti.

Birazdan ele alacağımız 4 coine 1 Ocak’ta 10.000 TL’lik bir yatırım yapsaydınız 8 Aralık gecesi milyarder olamasanız bile sizi kolayca milyoner yapabilecek yükselişlere tanık olurdunuz.

Shiba Inu

Kripto tarihindeki en göz kamaştırıcı tek yıllık yükseliş şüphesiz Shiba Inu’ya ait. Ünlü meme coin 1 Ocak’ta SHIB başına 0.00000000073 dolardan işlem görürken 8 Aralık itibarıyla jeton başına neredeyse 0.000037 dolara kadar fırladı. Yüzdelik olarak ifade edecek olursak yıllık bazda %50.000.000’dan fazla kazanç sağladı. Bu bağlamda 10.000 TL’lik bir yatırım şimdi 5 milyar TL’den fazla ediyor!

Bu artışta ünlü kripto borsalarının Shiba’yı peşi sıra listelemesi ve FOMO etkisi büyük rol oynadı. Tokenlerin yakılması ise SHIB belirteçlerinin arzını azaltarak geriye kalan her madeni parayı kıt hale getirdi ve değer artışını hızlandırdı.

Axie Infinity

2021’de en iyi performans gösteren bir diğer kripto para birimi Axie Infinity (AXS) oldu. Yıla bu tokena 10.000 TL bir yatırım yaparak başlayan bir yatırımcı şimdi neredeyse 2.18 milyon Türk lirasına sahip durumda.

Axie Infinity, güvenilir Ethereum blok zinciri üzerine kurulu, kazanç temelli bir oyundur. Oyun, kullanıcıların Axies olarak bilinen jeton tabanlı canavarları toplaması, yükseltmesi ve savaşması mantığıyla devam eder. Axielerin her biri para kazanılabilen NFT’lerdir. Kullanıcılar Axies alıp satabilir veya oyunda kullanabilirler.

Axie Infinity’i bu kadar kazançlı hale getiren ise oyunun elde ettiği gelirin boyutu. Ağustos ve eylül aylarında 342 ve 220 milyon dolar gelir elde eden token Blockchain tabanlı uygulamalar arasında Ethereum’dan sonra 2. sıraya yerleşti.

Sandbox

Yıla 0,04 doların altında başlayan SAND, an itibarı ile 5 doların üzerinde işlem görmeyi sürdürüyor. Bu da demek oluyor ki 1 Ocak’ta yapılan 10.000 TL’lik yatırım 8 Aralık itibarıyla 1.4 milyon TL’yi aşmış durumda.

Sandbox’ı cazip kılan bir diğer özelliği ise şirketler tarafından sahip olunan geliştirilen çoğu oyunun aksine kullanıcıların sanal dünyalarının tam mülkiyetini NFT olarak ellerinde tutmalarıdır. Bu NFT’ler Sandbox’ın platformundaki bir oyunda veya pazarda kazanç sağlayabilir.

Solana

Yılın başında Solana’ya (SOL) yapılan 10.000 Türk liralık yatırım ise yatırımcılara yine büyük kazançlar sağlatabilecek cinsten bir yatırım olurdu kuşkusuz. Nitekim Solana jeton başına 1.61 dolardan 191 doların üzerine fırladı. Bu da 10.000 TL’lik yatırım yapan yatırımcıların portföylerinde 1.2 milyon TL’yi görmeleri anlamına geliyor.

Solana’nın bu denli yükselişe geçmesini sağlayan en önemli özelliği ise hızı oldu. Bitcoin (Taproot yükseltmeden önce) ve Ethereum saniyede yaklaşık 7 ve 13 işlem (TPS) işlerken Solana 50.000 TPS işlemeyi başarabiliyor. Ayrıca işlem ücretlerinin de son derece düşük olması bu yükselişi tetikleyen unsurlar arasında sayılabilir.

2022’de Bu Tarz Projeler Bulmak Zor Mu?

Kripto para piyasasında her dönemde belirli bir akımın boy gösterdiği biliniyor (DeFi, köpek temalı coinler, merkeziyetsiz borsa tokenleri, NFT, vb.)

Özellikle 2022 yılına damgasını vuracak coinlerin de çoğunlukla metaverse odaklı projeler olacağı tahmin ediliyor.

Bu sebeple uzmanlar, kripto para yatırımı yapan yatırımcılara “al unut” şeklinde bir sepet yapmalarını tavsiye ediyor. Özellikle metaverse veya 2022 yılında gün yüzüne çıkıp akım haline gelecek bir projenin ekosistemine dahil olan, 5 10 adet proje seçilmesini ve bu altcoinlere “kaybedileceği zaman üzmeyecek” miktarda para yatırılmasını söylüyor.

Bu projeleri de seçerken, arkasındaki ekip, projenin vaatleri ve yol haritasının da iyice araştırılması öneriliyor.

Bu durumda 10 projeden 9 tanesi batıp 1’i bile tutmuş olsa bu şekilde bir yatırım yapan yatırımcının kâr etme şansının yüksek olduğu ifade ediliyor. Zira her sene olduğu gibi 2022’de de yatırımcıları az bir parayla milyoner yapacak birçok coin olacaktır. Fazla projeye az miktarda yatırım yaparak uzun vade sepeti oluşturmak, 2022’de ciddi yükseliş yaşayacak coinleri yakalama fırsatını arttıracaktır.

*Yatırım tavsiyesi değildir.

300'den fazla kripto para birimine yatırım yapmak için bu linkten Binance borsasına kayıt olabilirsiniz!
Özel haberler, analizler ve on-chain verileri için Telegram grubumuzu, Twitter hesabımızı ve Youtube kanalımızı hemen takip edin! Ayrıca Android Uygulamamız'ı indirerek canlı fiyat takibine hemen başlayın!
guest
1 Yorum
En Yeni
En Eski En Çok Oy Alan
Inline Feedbacks
View all comments
Anonim

XRP’ye paraları bağlamış olsaydık o zaman milyoner yerine ZİLYONER olurduk , geçmişine yandığımın XRP’si sürekli mehter marşı havasında bir ileri iki geri…🤣


Başa dön tuşu