HaberlerKripto Para

Bu Patentle Türkiye’de Bir İlke İmza Atıldı!

PTT'nin fiziksel bir posta pulunu sanal paraya dönüştürmeye yarayan bir sistem için patent başvurusunda bulunduğu öğrenildi.

PTT’nin geçen senenin Aralık 14’üne denk gelen tarihli patent dosyasında fiziksel bir posta pulunu sanal paraya dönüştürmeye yarayan bir sistemden söz ediliyor. Bu yeni sistem sayesinde hem posta pulunun koleksiyonculara yönelik üretimi hem de bir kripto para birimi olarak kullanılması amaçlanıyor.

Patentte yer alan sistemin yapıcıları olarak PTT Bilgi Teknolojileri A.Ş. CEO’su İsmail Köse, 2018 döneminde PTT Bilgi Teknolojileri A.Ş. Başkan Vekili görevini yapmakta olan Yusuf Kürşat Tuncel ve aynı şirketin CDO’su Onur Baran Çağlar’ın isimleri geçiyor.

Söz konusu patentte buluşla ilgili şu ifadelere yer veriliyor:

BULUŞ, BİR FİZİKSEL POSTA PULUNU (10) İÇEREN, BAHSEDİLEN FİZİKSEL POSTA PULU (10) VASITASIYLA KRİPTO PARA ELDE EDİLMESİ VE KULLANILMASINI SAĞLAMAK İÇİN BİR SİSTEMDİR (1). BUNA GÖRE, BAHSEDİLEN FİZİKSEL POSTA PULUNUN (10), TAŞIDIĞI DEĞERİ İFADE EDEN BİR TEMSİL UNSURUNU (11) İÇERMESİ; BAHSEDİLEN SİSTEMİN (1), BAHSEDİLEN TEMSİL UNSURUNUN (11) GİRİŞ YAPILDIĞI BİR MOBİL TERMİNALİNİ (20) İÇERMESİ; BAHSEDİLEN MOBİL TERMİNALİN (20), BAHSEDİLEN TERMİNAL İLE İLİŞKİLİ BİR KRİPTO PARA AĞINA (30) ERİŞECEK VE TEMSİL UNSURUNUN (11) BİR KRİPTO PARA BİRİMİNDE İFADE ETTİĞİ EDER KADAR MEBLAĞIN MOBİL TERMİNALDE (20) TANIMLI BİR KULLANICININ KRİPTO PARA HESABINA AKTARILMASINI SAĞLAYACAK ŞEKİLDE DÜZENLENMİŞ OLMASIYLA KARAKTERİZE EDİLMEKTEDİR.

Türkiye için bir ilk olan sistem ve buna bağlı olan patent başvurusu Blockchain ve kripto para alanında da önemli bir olay olarak kayıtlara geçti.

300'den fazla kripto para birimine yatırım yapmak için bu linkten Binance borsasına kayıt olabilirsiniz!
Özel haberler, analizler ve on-chain verileri için Telegram grubumuzu, Twitter hesabımızı ve Youtube kanalımızı hemen takip edin! Ayrıca Android Uygulamamız'ı indirerek canlı fiyat takibine hemen başlayın!
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Başa dön tuşu