Bitcoin

Bundan Tam İki Yıl Önce Bitcoin İçin Unutulmaz Bir Gün Yaşanmıştı…

Bundan tam iki sene önce BTC tarihi rekorunu kırmış ve tüm dünyada gözleri üzerine çevirmeyi başarmıştı... Peki artık Bitcoin için bu seviyeler hayal mi?

Birçok kişinin kripto para piyasası ve Bitcoin ile tanışması bundan tam iki sene önce oldu. 17 Aralık 2017 tarihinde Bitcoin inanılmaz bir seviyeye yükseldi ve 19,700 doları görerek tarihi rekorunu kırdı. O dönemde FOMO (fırsatı kaçırma korkusu) etkisi ile birçok kişi fiyatın daha da yükseleceğini düşünerek Bitcoin aldı ancak o gün bu gündür o seviye bir kez daha görülemedi.

2019 senesinde 14.000 dolar seviyesine kadar tırmanan BTC fiyatı her ne kadar yeni rekorların gelebileceğine yeşil ışık yaksa da an itibarı ile 6700 dolar seviyelerinde olan fiyat şu anlık rekordan bir hayli uzak duruyor gibi görünse de aslında bu çok da gerçek değil.

2017’de Ne Olmuştu?

17 Aralık 2017’den tam 2 ay önce Bitcoin fiyatı 5600 dolar, 1 ay önce ise 7800 dolar seviyelerindeydi. Bu seviyelerden ciddi bir atağa kalkan BTC fiyatı 1 ay içerisinde 19,700 dolar seviyelerine kadar bir fırlama yaşadı. Bu kadar kısa sürede ciddi şekilde artmasıyla kripto para piyasasında hiç bir şeyin imkansız olmadığı görülmüş oldu.

Sonra Ne Oldu?

Bu yükselişten sonra en kötü dönemini 2018 senesinde yaşayan BTC, tesadüf o ki tam da yılın aynı dönemlerinde yani 17 Aralık dönemlerinde 3150 dolar seviyesine kadar bir düşüş yaşayarak rekor seviyede geriledi. Bu seviyeden sonra birçok kişi “Bitcoin balonu patladı, Bitcoin öldü” gibi ifadeler kullansa da 2019 senesinde 14.000 dolarlık fiyatı ile BTC tekrar adından söz ettirdi ve güven tazelemiş oldu.

Gelinen bu noktada bir aşağı bir yukarı yönlü olan Bitcoin fiyatı son zamanlarda birçok yatırımcının kafasını karıştırsa da birçok uzman BTC’nin 2020 senesinde ciddi seviyelere ulaşacağını hatta yeni rekorlar kıracağını ifade ediyor. 2020 yılının Mayıs ayında olması beklenen halving olayı ve bir takım gelişmeler ile BTC’nin yükseliş yaşayacağını düşünen analistler orta ve uzun vadede olumlu görüş beyan etmeye devam ediyor.

Bitcoin’in bir kez daha 2017 senesindeki gibi rekor kırıp kıramayacak olduğu bilinmez ancak eğer böyle bir durum gerçekleşirse BTC’nin eskiye göre daha fazla bilinmesi sebebiyle bu rekor bir öncekinin çok üzerinde olacağa benziyor.

2020 yılı öngörüleri için kaleme aldığımız yazıya ayrıca göz atabilirsiniz:

İlgili Haber
2020 Yılında Bitcoin ve Kripto Paraları Neler Bekliyor?
300'den fazla kripto para birimine yatırım yapmak için bu linkten Binance borsasına kayıt olabilirsiniz!
Özel haberler, analizler ve on-chain verileri için Telegram grubumuzu, Twitter hesabımızı ve Youtube kanalımızı hemen takip edin! Ayrıca Android Uygulamamız'ı indirerek canlı fiyat takibine hemen başlayın!
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Başa dön tuşu