BitcoinHaberlerKripto Para

CAATSA Yaptırımları Türk Kripto Para Yatırımcılarını Etkileyecek Mi?

CAATSA yaptırımları arasındaki finans maddelerinin uygulanması durumunda kripto para yatırımcılarının etkilenip etkilenmeyeceği soru işareti olarak kaldı.

CAATSA yaptırımlarının 7. maddesi* olan “Döviz üzerinden işlem yapılmasının yasaklanması” maddesi nedeniyle birçok vatandaş 7. maddenin uygulanacak 5 madde arasında olması durumunda bankadan dolar alıp alamayacaklarını, kripto para birimlerine ne olacağını merak ediyor.

Alanında uzman isimler bile bu sorulara net yanıt vermenin zor olduğunu, daha önce uygulanmayan bu yaptırımların birçok sonucu olabileceğini belirtiyor. Ancak 7. maddenin Türkiye aleyhine uygulanması zaten beklenmiyor. Uygulanması durumunda kripto para birimlerine erişim, bankalardan döviz alımı gibi konularda nasıl sonuçların doğacak olduğu konusunda ise soru işaretleri bulunuyor.

Uzmanlar, farklı senaryolardan söz ediyor ve en önemli olarak görülen senaryolardan bir tanesi bu maddenin uygulanması durumunda dolar ve diğer döviz para birimleri üzerinden alım, satım veya farklı ticaret yapılmasının mümkün olmayacağını belirtiyorlar. Ancak bu maddelerin Türkiye’de sadece devlet kurumları için uygulanması bekleniyor ve vatandaşların döviz ile işlem yapmasının yasaklanmasını kapsamayacağı belirtiliyor.*

Kripto Paralar Dolar Üzerinden Fiyatlanıyor

Kripto para birimlerini belki TL cinsinden görüyor olabilirsiniz ama TL ile satıldığı anlamına gelmiyor. Bitcoin dahil tüm kripto para birimleri dolar cinsinden fiyatlanıyor ve dolar cinsinden alıcı ve satıcılar arıyor. Türk borsalar dışında diğer yabancı menşeili borsalarda da TL seçeneği bulunuyor ancak bunlar sadece çeviri aracılığıyla sadece doları TL’ye çevirmek için kullanılıyor.

CAATSA yaptırımlarının uygulanması durumunda uzmanlar Türk vatandaşlarının döviz ile işlem yapmasının yasak olmayacağı için kripto para birimlerine de erişimde sıkıntı yaşamayacaklarını düşünüyor.

Kişi Ve Kurumları Etkileyecek

CAATSA yaptırımları doğrudan vatandaşları etkilemeyecek ancak dolaylı yoldan vatandaşları etkileyecek. Dolar kurunda yükseliş beklentisi, Türkiye ile ticaret yapmak isteyen şirketlerin sayısında azalma olasılığı gibi maddeler, vatandaşların ekonomisini de etkileyebilecek senaryolar arasında gösteriliyor. Ancak hangi madde uygulanırsa uygulansın vatandaşların ABD tarafından döviz ile ticaret yapmasının engellenmeyeceği, sadece “kişi ve kurumlar için uygulanacak yaptırımlar” maddeleri kapsamında Türkiye’deki yetkililere uygulanacak yaptırımlar sonucunda bu kişilerin dövizle ticaret yapmasının yasaklanması, kurumların dövizle ticaret yapmasının yasaklanması gibi durumların söz konusu olabileceği belirtiliyor.

CAATSA’nın tüm yaptırımları bile uygulansa merkezi hükümet tarafından kısıtlanmadığı veya engellenmediği sürece vatandaşların CAATSA yaptırımları nedeniyle dolar alması, dolar satması, dövizle işlem yapması veya kripto paralara sınırsız erişim hakkının* yasaklanmasının söz konusu olmayacağı öngörülüyor.

*CAATSA yaptırımlarının ne düzeyde uygulanacağı henüz bilinmemektedir. Yaptırımların uygulanması durumunda sonuçlarının nasıl olacağı konusunda bu içerikte sadece uzmanların belirttiği öngörüler paylaşılmış olup CAATSA ile ilgili sonuçların ne olacağı ve nasıl olacağı konusunda kesin bilgi bulunmamaktadır. 

**Bu içerik Bitcoinsistemi.com’a özel olarak üretilmiş olup, tarafsız yerel ve uluslararası kaynaklardan elde edilen bilgilerin toplanması sonucunda yayınlanmıştır. 

***CAATSA yaptırımları sadece ABD (Amerika Birleşik Devletleri) tarafından uygulanabilmekte olup doğrudan Türk vatandaşlarının bir bölümüne uygulanan yaptırımlar olmamaktadır.

300'den fazla kripto para birimine yatırım yapmak için bu linkten Binance borsasına kayıt olabilirsiniz!
Özel haberler, analizler ve on-chain verileri için Telegram grubumuzu, Twitter hesabımızı ve Youtube kanalımızı hemen takip edin! Ayrıca Android Uygulamamız'ı indirerek canlı fiyat takibine hemen başlayın!
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Başa dön tuşu