HaberlerKripto Para

Çin Bitcoin ve Kripto Para Piyasasında Güçleniyor, Ya Batı?

Kripto para birimi piyasasında Çin giderek daha güçlü hale geliyor.

Kripto para birimi piyasasında gerek madencilik, gerek ise yatırımcı anlamında bir numara olma isteği olan Çin, ülkede son dönemde kripto para baskılarını aynı tutma yolunda ilerliyor. Çok sayıda insan ülkede kripto para birimlerine sahip olmakta herhangi bir engel olmaması, Pekin ve diğer yerel yönetimlerin yasaklar uygulamamasının olumlu bir karar olduğunu belirtmekte.

Her ne kadar Çin yönetimi madencilere ve kripto para kullanımına zamanında bir takım yasaklar getirmiş olsa da bu yasaklamaların son dönemde yumuşadığını görüyoruz. Özellikle kendi kripto parasını çıkarma girişimi ve Blockchain teknolojisine yaptığı methiyeleri ile bilinen Çin yönetimi her geçen gün biraz daha bu teknolojilere yöneliyor.

Bu durumlar karşısında ABD merkezli birçok kripto para yatırımcısı Çin’in giderek daha fazla güçlendiği piyasada madencilik konusunda ABD’li madencilerin daha fazla adım atması, daha fazla destek alabilmeleri gerektiğine işaret ediyor.

Dünyanın en büyük madencilik merkezi olan Çin, sürekli olarak milyonlarca dolar değerinde madencilik cihazları üretiyor ve Çinli şirketlerin bu cihazlarının en az %30-40’ı iç piyasa talebine uygun olarak üretilen ürünler oluyor.

Pekin yönetiminin kısa ve uzun vadede madencilik ile ilgili herhangi bir planı yok gibi görünse bile, ülkede madencilik yasakları uygulamaması, madencilik yapan şirketlere izin vermesi ve bu alanda herhangi bir yüksek enerji fiyatı uygulamaması serbest piyasa politikası uyguladığına bir işaret.

Sadece madencilik konusunda da değil, zira birçok ABD’li bürokrat ve üst düzey yönetici “eğer ABD kripto para konusunda adımlar atmazsa bu sektörde liderliği Çin’e kaptırır” şeklinde açıklamalarda bulunuyor. Hatta Facebook kurucusu Mark Zuckerberg de Libra projesinin önü açılmazsa bu sektörün ve değişen dünyadaki ekonominin sahibi Çin olur sözleriyle piyasada büyük ses getirmişti.

Japonya ve birçok Avrupa Birliği ülkesi son zamanlarda merkez bankası bünyesinde çıkarılması planlanan kripto paralar üzerinde çalışıyorlar. Bütün bu girişimlerin Çin’in kripto para açıklamalarından sonra gelmesi birçok kesim tarafından, “diğer ülkeleri kripto para sektörüne iten en önemli sebep Çin’in kripto para sektörünün lideri olacağı korusu” şeklinde yorumlanıyor.

Korona virüs sebebiyle Çin her ne kadar kripto para çalışmalarını bir süre rafa kaldırmış olsa da resmi olmayan sektör liderinin şu an Çin olduğunu söylemek mümkün. Eğer devlet tarafından “resmi” bir adım atılırsa resmen sektör öncüsü ve lideri Çin olacak gibi görünüyor.

İlgili Haber
Dünya Dijital Devrime Mi Hazırlanıyor? Yeni Dünyada Bitcoin'in Rolü Ne?
300'den fazla kripto para birimine yatırım yapmak için bu linkten Binance borsasına %20 KOMİSYON İNDİRİMİ ile kayıt olabilirsiniz!
Özel haberler, analizler ve on-chain verileri için Telegram grubumuzu, Twitter hesabımızı ve Youtube kanalımızı hemen takip edin! Ayrıca Android ve IOS Uygulamalarımızı indirerek canlı fiyat takibine hemen başlayın!
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Başa dön tuşu