HaberlerKripto Para

Çin Hükumeti, Korona Virüsüyle Mücadelede Yeni Yöntemler Deniyor

Hastalığın tedavi yöntemi hala bulunabilmiş değil.

Çin’i uzun zamandır meşgul eden ve çok fazla insanın ölümüne sebep olan Korona virüsü ile ilgili yeni yayınlanan bir rapora göre yardım çalışmalarını düzenlemek amacıyla Çin hükumeti tarafından yeni bir izleme sistemi kullanılıyor. Piyasada satışı gerçekleştirilen tüm ateş düşürücü ilaçlar izleniyor. Söz konusu izleme yöntemi 20 Ocak’tan beri hem çevrim içi hem de çevrim dışı olarak gerçekleşiyor. İlaçları satın alan vatandaşlarım kimlik ve iletişim bilgilerinin kayıt altına alındığını belirten yetkililer, hastalığın tedavisinin hala bulunamamış olduğunu ifade ediyorlar.

Bununla birlikte çevrim içi satın alımları kayıt altına alma işlemlerinin -net bir şeklide dile getirilmese de- Çin’in bilindik mobil ödeme sistemleri olan Alipay ve WeChat aracılığıyla gerçekleştiği biliniyor.

İlgili izleme yöntemi şu an için sorunsuz devam ettiği için piyasaya sürülmesi talep edilen kripto değerlerin (CBDC’nin) finansal izleme bakımından çok da gerekli olmadığı aşikar. Bununla birlikte PBoC yetkilileri, kripto para birimlerinin jeopolitik önemine odaklanmış durumdalar. Söz konusu bir dijital para değerinin Amerika’nın ekonomik hakimiyetine karşı önemli bir güç olabileceği görüşünü paylaşıyorlar.

Özellikle kripto değerler aracılığıyla takip edilmesi çok daha kolay hale gelebilecek olan bu takip ve kayıt altına alma sistemi hükumetin her cüzdan adresine kimlik atayarak ilaç alımlarını takip etmesinin yanı sıra hastalığın fiziki paralarla bulaşmasının da ciddi şekilde önüne geçilebilir. Bilindiği gibi Çin hükumeti bir süre önce hastalığın eşyalar yoluyla da bulaşabildiğini tespit ettiklerini bu sebeple de piyasadaki fiziki paraları toplayarak tedavülden kaldırma kararını önceki haberimizde de paylaşmıştık.

İlgili Haber
Çin'den Coronavirüs Tehlikesine Karşı Yeni Önlem: Bitcoin Çözüm Olabilir Mi?
300'den fazla kripto para birimine yatırım yapmak için bu linkten Binance borsasına %20 KOMİSYON İNDİRİMİ ile kayıt olabilirsiniz!
Özel haberler, analizler ve on-chain verileri için Telegram grubumuzu, Twitter hesabımızı ve Youtube kanalımızı hemen takip edin! Ayrıca Android ve IOS Uygulamalarımızı indirerek canlı fiyat takibine hemen başlayın!
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Başa dön tuşu