Haberler

Çin Neden Kripto Para Madenciliğini Yasakladı?

Kripto para madenciliği yasağı uygulanacak.

Kripto para madenciliği Çin’de yasaklandı ve herhangi bir neden olmadan kripto para birimlerinin yasaklanması kripto para madencilerinin Çin hükümetine tepkisi ve ülke dışında başka bir ülkeye gitmelerine neden oldu. Çinli kripto para madencileri ülkelerinde yaşanan kripto para madenciliği sorunları ve yasaklarından sonra başka ülkelere gittiler.

Kanada ve İran bu konuda tercih ettikleri 2 ülkeden birisi oldu ve Kanada kripto para madencilerinin en fazla tercih ettikleri ülke oldu.

Kesin bir neden açıklanmadı

Çin, kripto paraları neden dolayı yasaklamak istediğini ve kripto para madenciliğini neden yasakladığını kesin olarak açıklamayacak ve açıklaması da bundan sonrası için pek beklenmiyor.

Beklenmedik değildi

Pekin 2017 yılında kripto para madenciliğini daha çok hedef almaya başlamış ve bazı kripto para madencilerine karşı baskınlar düzenlemişti.

Bazı kripto para madencileri ise Çin hükümetinin yetkililerince uyarılmış ve kripto para madenciliği başta okul ve yurtlar olmak üzere birçok yerde yasaklanmış, yapanlara ise ağır cezaların antidemokratik olarak uygulanacak olduğu birçok kez açıklanmıştır.

O zaman bile, Çin’deki birçok madenci, hükümetin bu konuda düşündüklerinin kötü sonuçlarının olacağını ve daha fazla yasağın ve baskının kendileri için uygulanacak olduğunu düşünmeye başlamışlardı. Çinliler, Pekin tarafından açıklananların kesin olarak uygulanacak olduğu konusuna artık alışmışlar.

Bitcoin protokolü bundan asla etkilenemez

Bitcoin protokolünün hiçbir yerinde Çinli madencilerin BTC madenciliğinde varlığı olması şartı aranmıyor.

Ağ herhangi bir kişiye bağlı değildir, herhangi bir insanın ağı yönetme veya kontrol etmeye yetkisi veya seçeneği asla yoktur.

Bitcoin herkese, her yaştan insana ve her taraftan insan için üretilebilecek yatırım aracıdır ve insanlar kripto para madenciliği yapmasa bile başka insanlar kripto para madenciliği yapacağı için madencilik hep olabilir.

Bu nedenle, Çinli madencilerin madencilik yapmasının engellenmesi gerekse bile derhal başkaları tarafından değiştirilecekler. Ayrıca, azalan rekabet madenciliği Bitcoin’i oyunda kalanlar için daha karlı hale getirecek ve diğerleri Çinli kripto para madencileri piyasaya geri dönemeyecek veya dönseler bile hepsi dönemeyecek olduğundan dolayı avantaj elde edip daha çok para kazanma şansına sahip olabilirler.

Enerji endişesi

Bitcoin insanlar tarafından Çin’de çok kullanılıyor ve Çin dünyanın en çok enerji üreten ve tüketen ülkelerinden birisi. İnsanların kripto para madenciliği yapması ülkede enerji hakkında bazı endişelere neden oluyor ve bu nedenle Pekin üst düzey yönetimi kripto para madenciliği konusunda en iyisine karar verdiğini ve engellemenin en doğru kara olduğuna inanıyor.

Dünyanın en büyük madencilerinin olduğu ülke

Pekin’de kripto para madenciliği çok az sayıda olsa da Çin’de kripto para madenciliği çok fazla insan tarafından tercih ediliyor.

Çin kripto para madenciliğine yönelik gelecekte daha sert kararlarını sürdürebilir ve halkın bunu durdurmak istese bile elinde bir yetkisi yok.

300'den fazla kripto para birimine yatırım yapmak için bu linkten Binance borsasına kayıt olabilirsiniz!
Özel haberler, analizler ve on-chain verileri için Telegram grubumuzu, Twitter hesabımızı ve Youtube kanalımızı hemen takip edin! Ayrıca Android Uygulamamız'ı indirerek canlı fiyat takibine hemen başlayın!
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Başa dön tuşu