HaberlerKripto Para

Çin’de 1949’dan Beri İktidarda Olan Partinin Lideri: Engellerin Kaldırılması Gerekli!

Komünist Parti adı altında Çin'de tek parti rejimini 1949-günümüz itibariyle onlarca yıldır uygulamaya devam eden Çin yönetiminin mevcut başkanı Şi, bugün uluslararası ülkelere ve ülkedeki vatandaşlara seslendi.

1949 yılından beri iktidarda bulunan Komünist Parti’nin en zor salgın ile karşılaştığını açıklayan Xi, ülkede yaşanan korona virüs salgınının giderek arttığını, acımasız ve durdurulamaz bir salgın olma yolunda ilerlemeye devam ettiğini açıkladı. Yurt dışından yapılan açıklamalara bel bağlayan Xi, ‘yurt dışından gelen açıklamalar virüsün kontrol edilebileceğine olan inancımızı arttırıyor’ diyerek Çin’in bir tedavi bulamadığına işaret etti.

‘Tek parti rejimi sallanıyor’ açıklamaları sonrasında konuştu

Ülkede 90 milyon aktif üyeye sahip olan ve 1949’dan beri tek parti rejimi uygulamasına devam eden ülke yönetimi, artık yolun sonuna gelmeye yaklaştığı iddialarının yayılmasının hemen arkasından bugün en üst düzeyden açıklama yapmış oldu.

Xi, ulaşım engellerinin kaldırılması gerektiğini, bahar mevsimi çiftçiliğinin daha hızlı toparlanması gerektiğine işaret etti. Ancak Xi tarafından yapılan bu açıklamalar yine ülkedeki çiftçilerin çok sert tepkisini çekti.

Ülkedeki çok sayıda bu alanda çalışan çiftçi ‘bu engelleri koyan ve başarısız olan yönetim acaba kimdi? Çin Komünist Partisi bu engelleri getirmedi mi? Bu engelleri hem kendiniz getirdiniz, hem kaldırılması gerektiğini söylüyorsunuz!’ diyerek Xi’ye tepki gösterdi.

Xi, ülkede yaşanabilecek ekonomik sorunlara dolaylı yoldan bu yöntemle dikkat çekerken, birçok kripto para kullanıcısı ise bu haberler sonrasında yönetime yine tepki gösterdi. Kripto para madencileri zararlarının derhal giderilmesini yinelerken, bir grup Çinli ise 1949’da göreve gelen Komünist Partisi yönetiminin artık ülkeyi çok partili yönetime çevirecek adımlar atma yolunda hareket etmesi gerektiğini dile getirdiler.

Demokrasi ve kripto para tartışmaları İnanılmaz bir hızla yükseldi

Öyle ki Çin Komünist Parti Başkanı Xi, 2014 yılında Avrupa ülkelerine yaptığı ziyaret sırasında basına verdiği demeçte ‘Çin daha önce çok partili sistem, daha farklı sistemler ve tüm sistemleri denedi, hiçbirisi uygulanamadı ve tek partili yönetim (rejim) Çin için en doğrusu. Meyve dışarıdan aynı görünebilir, ancak tadı farklı olabilir’ diyerek sözlerini sürdürmüştü.

Korona virüs dolayısı ile bu dönemde yeniden demokrasi tartışmaları gündeme gelirken, bir yandan ise kripto para yanlılarının Komünist Parti’ye karşı eylemleri söz konusu. Herhangi bir hakaret veya aşırılıkçı olmayan bir eylemde bile hapis ve ölüm tehdidi ile karşı karşıya kalan Çinliler genelde farklı ülkelerin sosyal medya platformlardan hükümete tepki gösterirken, özellikle kendilerini kripto paralara mahkum eden yönetime çok sert tepki gösteriyorlar.

Kripto paralar konusunda son zamanda yumuşama olsa da bunca zamandır yaptığı sert tutum ile gündeme gelen Çin Yönetimi’nin korona virüs sonrasında adeta kripto paralara muhtaç kalması da oldukça manidar görülüyor. Zira dolaşımdaki fiziksel paralardan da virüs bulaşabileceği gerekçesiyle birçok para imha edilip yenileri basılırken bu süreçte vatandaşlara kredi kartı veya kripto paralar gibi online ödemelerin kullanılması tavsiye ediliyor.

300'den fazla kripto para birimine yatırım yapmak için bu linkten Binance borsasına %20 KOMİSYON İNDİRİMİ ile kayıt olabilirsiniz!
Özel haberler, analizler ve on-chain verileri için Telegram grubumuzu, Twitter hesabımızı ve Youtube kanalımızı hemen takip edin! Ayrıca Android ve IOS Uygulamalarımızı indirerek canlı fiyat takibine hemen başlayın!
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Başa dön tuşu