Haberler

Çin’in Dijital Yuanı Engellenirse Tartışmalar Alevlenebilir

Amerikan yönetimi Çin'in dijital yuan para birimini yakından takip ediyor.

ABD’nin yeni başkanı olan ve yakın zamanda görevine başlayacak 77 yaşında Joe Biden’ın Çin yönetimine ve Rusya’ya ‘ağır yaptırımlar’ uygulaması şimdilik beklenmiyor. Ancak Amerikan yönetimi Çin’in dijital yuan projesini daha önce de ortaya çıkan bilgiler üzerine “ulusal güvenlik tehdidi” olarak görüyor.

300 milyon dolardan daha fazla işlemin yapıldığı dijital yuan pilot projesi kapsamında henüz sonuç alınamadı. Ancak Çin’in dijital yuanı kullanıma sunmasının hemen ardından ABD’nin dijital yuan kullanımını uluslararası ticarette “ulusal güvenlik gerekçesi” nedeniyle engellemesi durumunda CBDC’lere yönelik tartışmaların alevlenebileceği iddia ediliyor.

Daha önce birçok ABD’li bürokrat ve ekonomist Çin’in dijital para konusunda dünyada çok önde olduğunu ve ABD’nin somut adımlar atmazsa bu yarışı Çin’e kaptıracağını ifade etmişti. Eğer ABD, Çin’in yaptığı gibi somut adımlar atmaz ve bu yarışta geri kalırsa uzmanlara göre Çin’in çalışmalarını baltalamaktan başka elinden bir şey gelmeyecek.

Yerel Çin basınında son günlerde sık sık paylaşılan bu iddialar için şimdilik ne Pekin hattından ne de Çin Merkez Bankası cephesinden herhangi bir açıklama yapılmış değil.

300'den fazla kripto para birimine yatırım yapmak için bu linkten Binance borsasına kayıt olabilirsiniz!
Özel haberler, analizler ve on-chain verileri için Telegram grubumuzu, Twitter hesabımızı ve Youtube kanalımızı hemen takip edin! Ayrıca Android Uygulamamız'ı indirerek canlı fiyat takibine hemen başlayın!
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Başa dön tuşu