Kripto Para

Çin’in Dijital Yuan’ı Yakın Ancak Detaylar Ortada Yok!

Dijital Para Birimi Elektronik Ödeme Projesi yakın zamanda halka sunulabilir ancak bir sorun var...

Kripto paralar, zincir teknolojisi ve daha birçokları söz konusu olduğu zaman Pekin yönetimi sessiz kalmaya ve sadece baskı uygulamaya devam ediyor. Pekin yönetimini gelecek aylarda çok ağır yaptırımlar ve benzer sorunlar beklemekte olsa da, Başkan Xi son aylarda çok sayıda ülkenin lideri tarafından aranmıyor, temas bile kurulmuyor. Özellikle İngiltere, ABD ve Almanya gibi ülkeler Hong Kong konusunda bu ülkeye tepki gösterirken, bir süre sonra daha fazla sayıda ülkenin Çin ile zıt düşeceği biliniyor.

Çünkü Pekin yönetiminin özellikle de bölgede attığı adımların istikrara katkı değil aksine zarar verdiği, Hong Kong’dan milyonlarca insanın taşınmasına ve Hong Kong’da olan yatırımcıların diğer ülkelere gitmesine sebep olarak bölgeyi ele geçirme planı olduğu iddia edilmekte.

Pekin yönetimi aynı zamanda ülke ekonomisinde sorunların üstesinden gelmek, trilyon dolarlık ekonomiyi daha fazla yükseltmek için çalışmalarını sürdürüyor. Sürdürüyor sürmesine ancak bu çalışmalar halkın gelirine pek fazla yansımıyor, bugün yine fabrikalarda saatlik olarak 1 doların altında ücretle çalışan milyonlarca Çin vatandaşı olduğu biliniyor.

Dijital Yuan Elde Patlayabilir!

Dijital Para Birimi Elektronik Ödeme Projesi adı altında ülkenin itibari para birimi olan Yuan’ı dijital hale çevirmek ve daha fazla dijital alanda atılımlar yapmak isteyen Pekin, özellikle de bugüne kadar dijital Yuan projesi hakkında henüz detaylı bir açıklama yapmış değil. Bu konuda açıklamalar yapmadığı için eleştiriliyor olmasına rağmen özellikle de 2020 yılı bitmeden dijital Yuan’ın halka sunulabileceği, ancak bilinmezliklerle dolu bu projenin aslında bir ‘balon’ olabileceği iddiası gündemde.

Bazı Çin vatandaşları özellikle Pekin yönetiminin bu konuda kendisini güçlü gösteriyor olmasının tek sebebi olarak ‘dikkat çekme’ isteği olduğunu ve bunun ötesinde Çin’in aslında ‘dijital alanda diğerlerine göre daha güçlü’ mesajı vermek istediğini iddia ediyor.

Kısa vadede bu tür projeler konusunda yapılan açıklamalar ülkede bazı isimler tarafından yapılsa da, özellikle de ABD ve diğer çok sayıda ülke bile dijital itibari para birimi çalışmalarında %100 başarı elde edebilmiş değil. Çünkü bunun sebebi olarak testlerin uzun sürmesi ve olası güvenlik çalışmaları gösteriliyor.

300'den fazla kripto para birimine yatırım yapmak için bu linkten Binance borsasına kayıt olabilirsiniz!
Özel haberler, analizler ve on-chain verileri için Telegram grubumuzu, Twitter hesabımızı ve Youtube kanalımızı hemen takip edin! Ayrıca Android Uygulamamız'ı indirerek canlı fiyat takibine hemen başlayın!
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Başa dön tuşu