blank
Haberler

Çinli Madenciler İran’ı Seçmiyor

Kanada'ya gidiyorlar.

Çinli kripto para madencilerinin birkaç gün önce çıkan haberlerde yeni duraklarından birisinin İran olduğu iddia edilmiş ve İran’da kripto para madenciliğine devam edecek oldukları ifade edilmişti. Kripto para madencileri bir süredir devam eden yer arayışlarında Çin dışında ”demokratik ve insan haklarının iyi düzeyde uygulandığı ülkeler” aramasına devam ediyorlardı.

Bu arayışın nedeni ise Çin hükümetinin insancıl olmayan, haklara saygı duymayan ve kendilerini kötü hissettiren kararları düşünmeden atması ve buna karşı çıkacak bir yargı mekanizmasının ülkede olmamasını gerekçe olarak gösteriyorlardı.

İran hakkında Google yasaklı olduğu için Baidu ve VPN aracılığı ile Google’dan İran’ın konumu ve bilgilerini kontrol eden Çinli kripto para madencileri yeni rota olarak Kanada’yı belirledi. İran’ın hem yaz aylarında Kanada’ya göre daha sıcak olması, hem ABD’nin yaptırımları nedeniyle çok zor ekonomik zamanlar geçiriyor olması ve Çin’e uygulanan yaptırımların yanında İran’ın bu yaptırımları kaldıramayacak kadar üretim sorunu olduğunu belirten Çinliler, aynı zamanda İran’ın idam gibi kararlar alabilen şeriat yönetimine benzer bir yönetimle yönetilen ülke olmasından dolayı çok daha fazla barışçık ve insan haklarına saygı duyan ülkeler arasında ilk sıralarda olan Kanada’nın kendileri için ilk tercih olduğunu düşünmeye başladı.

Bazı kripto para madencilerinin kısa süre önce Kanada’ya taşındıkları ve ülkede göçmenlik şartlarının yasal ve demokratik olarak işliyor olması gibi nedenlerle kanada’ya göç edecek olan Çinli kripto para madencisi sayısında büyük bir artış yaşanması yakındır. Kanada, dünyada kripto para madenciliğinin yapılabileceği en iyi 5 ülkeden birisi olarak bilinirken, dünyada insan haklarını en iyi uygulayan ve demokrasi, adalet, sağlık gibi sorunları olmayan çok nadir ülkeler arasında yer alıyor.

Özel haberler, analizler, her türlü soru ve tartışma için Telegram grubumuzu ve Twitter hesabımızı hemen takip edin! Ayrıca Android Uygulamamız'ı indirerek canlı fiyat takibine hemen başlayın!

Başa dön tuşu