BitcoinHaberler

Coinbase, Kredi Vermeye Başlayacak!

Coinbase adlı ABD merkezli kripto para borsası bazı eyaletlerde kredi vermeye başlayacak.

ABD merkezli dünyanın en büyük kripto para borsası konumunda bulunan Coinbase, bu sonbahar aylarında ABD’nin bazı eyaletlerinde kullanıcılarına kredi vermeye başlayacaklarını açıkladı. Coinbase yönetiminin aldığı karar doğrultusunda özel olarak belirli müşterilere verilecek olan kredilerde hesap doğrulama özelliğine bakılarak hareket edilmesi bekleniyor. Müşterilerin (yatırımcı-kullanıcı hesabı olanlar) belirli limitlerde kredi alabilecekleri ve bu kredilerin nakit olarak hesaplarda yer alacağına değinen Coinbase sözcüsü, bunun için bazı şartları olacağını ve her Coinbase kullanıcısının kredi (borç alma özelliği olarak geçiyor. Kredili mevduat hesabının Coinbase tarafından Bitcoin’e uyarlanması gibi) bakiyelerine sahip olamayacağını doğruladı.

Coinbase ilk etapta sadece ve sadece ABD’de 17 eyalette sunacak olduğu kredi verme özelliğini şu eyaletlerde başlatmayı planladı: Alaska, Arkansas, Connecticut, Florida, Georgia, Illinois, Massachusetts, New Hampshire, New Jersey, Kuzey Carolina, Oregon, Texas, Virginia, Nebraska, Utah, Wisconsin ve Wyoming.

Kredi Şartları Neler?

Coinbase sözcüsünün açıklamasına göre kredi çekebilmek için belirli kriterleri karşılayanlara en fazla Bitcoin varlıklarının %30’una kadar kredi sunulacak. Sunulacak olan krediler dolar olarak hesaplara geçirilmesi bekleniyor ve en fazla 20.000 dolar değerinde kredi verilmesi bekleniyor. 12 ay vadeli olarak veya farklı vadelerde kredi verilmesi beklenirken bu durumun özellikle bazı yatırımcılar için önemli olduğu belirtiliyor.

Neden önemli olduğu konusunda ise özellikle binlerce dolar kripto para yatırımı olmasına rağmen bankalardan daha önce kredi çekmemiş olan kişiler ve bankalarda mevduat hesabı olmayan insanların kredi çekme taleplerine red yanıtı verilirken, Coinbase’de ise binlerce dolarlık kripto para birimleri bulunuyor. Ancak banka bunu bir teminat olarak görmüyor ve haliyle müşterisine kredi vermekte zorluk çıkarıyor. Ancak Coinbase bu sorunu hem kendi bünyesinde çözecek, hem de aynı zamanda müşterisine faizle borç para vermiş olacak. Bir müşteri Coinbase’den kredi çekecek olduğunda ilk olarak en fazla 20.000 dolara kadar kredi çekebilecek ve %8 oranında teminat olarak Bitcoin göstermesi beklenecek. Ancak bu oranların değişebileceği, %8 oranında Bitcoin’in hesaptan çekilmesine izin verilmeyebilecek olduğu belirtiliyor.

Coinbase tarafından verilecek olan kredi ödemelerinin yine farklı yöntemlerle yapılabileceği, kripto para yatırımcıları için gelecekte daha fazla bölgede sunulabileceği belirtiliyor.

Özel haberler, analizler, her türlü soru ve tartışma için Telegram grubumuzu ve Twitter hesabımızı hemen takip edin! Ayrıca Android Uygulamamız'ı indirerek canlı fiyat takibine hemen başlayın!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

İlgili Yazılar

Başa dön tuşu