Haberler

Corona Virüsünün Kazananı: İlaç Şirketleri Ve Bunların Sahipleri

2019-nCoV yani Wuhan virüsü veya corona virüsü en çok Çinli ilaç şirketlerine yaradı.

ABD Hastalık Önleme ve Kontrol Merkezi’nden yapılan açıklamada 2019-nCoV virüsü ile ilgili olarak aşı bulunduğu bildirildi. Ancak bu aşının 3 ay test edilmeden insanlar üzerinde uygulanmasının tıbbi nedenler ve etik sebepler dolayısı ile uygulanamayacak olduğu açıklandı. (Eğer ki salgın küresel hale gelirse, durdurulamaz bir şekilde ABD ve tüm dünya genelinde kaosa sebep olacak seviyeye gelirse, bu durumda bu tür aşılar test edilmeden insanlar üzerinde tüm risklere rağmen uygulanabilir. Şimdilik böylesi büyük bir kriz-kaos durumu yok.)

Coronavirüs yeni adıyla 2019-nCoV (2019 Yeni Corona Virüsü) nedeniyle Çinli ilaç firmaları tam %300’lere varan oranlarda hisse değeri artışı kaydettiler. Küresel ekonomide %16’lık bir devasa pay ile hareket eden Çin, olası bir durumda tüm dünya ekonomisini eğer ki ABD yönetimi destek vermezse krize sebep olabilecek büyüklükte.

Kaybeden Pekin yönetimi oldu

2019-nCoV ortaya çıktıktan sonra Pekin yönetimine çok sayıda insan tepki gösterdi. Özellikle Çin vatandaşları ülkede salgın hastalıklara karşı hastane sistemlerinin korku filmlerinden farksız bir hale geldiğini, maske bulunamadığını ve sağlık çalışanlarının yeterli hizmeti veremediğini açıkladı.

Koronavirüs ile ilgili bugün Çinli ilaç şirketleri ve ABD’li ilaç şirketleri değer kazanmaya devam ederken, Rusya merkezli ilaç şirketleri ise bu 2 ülkeye oranla daha az değer kazandı.

Pekin yönetiminin ABD ve diğer ülkeler tarafından dikkatle takip edildiği, Çin ekonomisinin gelecek çeyrekte küçülmeye gidebileceği iddia edildi. Çin devasa üretim merkezi olarak biliniyor ve sürekli olarak artan bir üretim kapasitesi ile tüm dünyaya ürün gönderiyor.

Bugün bu yazıyı okuduğunuz telefon, tablet veya bilgisayar-televizyon neredeyse her üründe Çin merkezli üretilen bir parça bulunuyor.

Varlıklar değer kazandı

Kripto para, dolar ve diğer rezerv varlıklar 2019-nCoV nedeniyle değer kazanırken, özellikle Çin’de gıda ve sağlık ürünlerinin fiyatı fırladı. Bazı marketlerde yiyecek bulmakta zorlanan çok sayıda Wuhanlı insan, evlerinden bile çıkamadıklarını belirtmeye başladı.

ABD ve diğer ülkeler Çin’in gıda ve diğer konularda yardıma ihtiyacı olmadığını bildirirken, aşı üretimi konusunda ise en hızlı hareket eden ülke ABD oldu. Çin henüz herhangi bir aşı üretemeyerek tepki çekerken, hemen yan komşusu olan özerk Hong Kong’da aşı üretiminin yapıldığı ve test çalışmalarının fareler üzerinde sürdürüldüğü bildirildi.

300'den fazla kripto para birimine yatırım yapmak için bu linkten Binance borsasına %20 KOMİSYON İNDİRİMİ ile kayıt olabilirsiniz!
Özel haberler, analizler ve on-chain verileri için Telegram grubumuzu, Twitter hesabımızı ve Youtube kanalımızı hemen takip edin! Ayrıca Android ve IOS Uygulamalarımızı indirerek canlı fiyat takibine hemen başlayın!
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Başa dön tuşu