blank
BlockchainHaberler

Covid-19 Aşı ve Testlerine Blockchain Tabanlı Uluslararası Doğrulama Geliyor

Blockchain teknolojisi hayatı kolaylaştırmaya devam ediyor.

Bitcoin ve kripto paralara olan ilgiyle birlikte bu paraların altyapısını oluşturan blockchain teknolojisine olan ilgi de giderek artıyor.

Devletler ve kurumlar blok zincir verilerinin değişmezliğini, verimliliğini ve hızlılığını hayatın bir çok alanında kullanmaya başladı.

Son olarak Singapur Covid-19 testlerinin uluslararası doğrulanmasına imkan tanımak için blockchain teknolojisinden yararlanmaya karar verdi.

COVID-19 test sonucu sertifikalarının dijital ortamda yayınlanmasına imkan tanıyan sistem, Singapur Devlet Teknoloji Ajansı (GovTech) ve Sağlık Bakanlığı (MOH) tarafından geliştirildi. Sistemin aşı sertifikalarını da içerecek şekilde genişletilmesi planlanıyor.

Bu sistemin uluslararası seyahati yeniden kolaylaştıracağı düşünülüyor.

Covid-19 test sonuçlarını yayınlamak için blockchain tabanlı HealthCerts kullanılacak. Test sonuçlarını alan yolcuların bilgileri HealthCerts aracılığıyla dijital sertifikaya dönüştürülecek.

Bu sistem sayesinde test sonucu negatif olan yolcuların yerel ve yabancı havalimanlarında tanınması kolaylaşacak. Dijital sertifikalar noter onaylı kabul edilecek ve QR kod şeklinde ilgiliye verilebilecek.

Covid-19 ile mücadele kapsamında Emirates ve Air France gibi büyük havayolu şirketleri de seyahet gereksinimlerini kontrol etmek için Blockchain tabanlı mobil uygulamalar deniyor.

Özel haberler, analizler, her türlü soru ve tartışma için Telegram grubumuzu ve Twitter hesabımızı hemen takip edin! Ayrıca Android Uygulamamız'ı indirerek canlı fiyat takibine hemen başlayın!

Başa dön tuşu