BitcoinKripto Para

Dark Web ve kripto para ilişkisi

Bitcoin beklentilerin çok daha fazla üzerinde olan ve daha fazla ilgi gören bir yatırım iken, beklentileri fazlası ile karşılaması ve yatırımcılarına güvenilir bir yatırım aracı olarak seçenek sunması dünyanın birçok ülkesinden binlerce, milyonlarca insanın yatırım yaptığı bir araç olarak gösteriliyor.

Kripto paraların artık 5 yıl öncesine göre sadece bir ödeme aracı olmaması ve sıradan insanların dahi artık rahatlıkla kullanabiliyor olmaları dolayısı ile milyonlarca yatırımcının kar hırsı uğruna haklı olarak yatırım yaptığı araçlardan bir tanesi haline gelmiş durumda. Yatırımlarını ve ödemelerini bugün her gün Bitcoin ile yapan insanların olduğunu bilmek biraz tuhaf görünüyor olabilir, ancak yabancı ülkelerde birçok siber saldırgan nakit parasını dahi Bitcoin aracılığı ile yaparken, bu kişiler olası saldırılar ve yakalanma korkusu dolayısı ile kripto paralar ile ödeme yapıyor ve tüm yatırımlarını asla farklı araçlarda değil sadece Bitcoin yatırımı olarak tutuyorlar.

Kripto para fiyatlarının yüksek olması siber saldırganları ise etkilemiyor. Siber saldırganların daha çok kredi kartı veya bankada yüklü para olan hesapları hedef almalarına rağmen Dark Web’te ise tam tersi bir durum mevcut.

Dark Web ise kripto paraların çıkış noktası olarak gösterilen ve bugüne kadar milyarlarca insanın bilgilerinin sızdırıldığı, Google’ın dahi giremediği bir platform olarak kurulmuş ve mevcut internetteki tüm bilgi ve içeriklerin %90’ını içerisinde barındırıyor.

Dark Web Nedir?

Dark Web Türkçe adı ile ”karanlık internet” yıllar önce ortaya çıktığı tahmin edilen ve kurucusunun kim olduğu bilinmeyen ve bugüne kadar birçok insanın giremediği bir platformun olduğu internet sitelerinin farklı alan adı ile bulunduğu bir oluşumdur. Bu oluşum birçok internet sitesinin Dark Web’te ”com, net, org” olarak değil ”.onion” olarak kodlanması ve anlamsız sayı ve kelimeler ile kurulması ile bir internet sitesi ortaya çıkar. Bu sitelerin mutlaka en az 1 kurucusu ve yöneticisi var iken daha çok cinsel içerikler, seri katiller ve hırsızların bulunduğu ve bu tür kötü hizmetlerin belirli ödemeler yapılarak yaptırılabildiği tek platformdur.

Dark Web’te bulunan binlerce seri katil, hırsız ve hacker bulunmakta olup bu kişilerin belirli para karşılığında her isteği yerine getirebildikleri ve her isteğe belirli bir miktar para ödeyerek yaptırabileceğiniz kişilerin bulunduğu karanlık bir platformdur. Bu platformda bulunan sitelerin tamamı bugün insanlara açık Google’da bulunan bilgilerin %90’ından daha fazla olmakla birlikte sabit bir sayfa bilgisi ve arama motoru bulunmadığından dolayı asla normal bir insanın girişine izin verilmez ve normal sıradan bir internet kullanıcısı asla Dark Web’in belirli bir takım gizli sayfalarına ne yaparsa yapsın şifre ve ödeme yapmadan giriş yapılamadığı için giriş yapması mümkün olamaz.

Bu kadar fazla karanlık bilginin ve insanın bulunduğu Dark Web’te ilaç firmalarından güvenlik firmalarına, siyasi kişiler hakkında bilgilerden Bitcoin hırsızlığına kadar varan birçok bilgi ve belge bulunmakta olup bu bilgi ve belgelere ulaşım ise çoğu zaman para karşılığı olmaktadır.

Dark Web ve Bitcoin İle İlişkisi

Kripto paralar dışında neredeyse hiçbir ödeme yönteminin bulunmadığı ve tercih edilmediği Dark Web’te bulunan sitelerin kripto para ile ödeme kabul etmesinin arkasında yatan sebep ise gizlilik ve güvenlik sağlamak için tek yolun neredeyse Bitcoin’den geçiyor olmasından kaynaklı. Eğer ki bir kişi Dark Web‘te alışveriş yapmak istiyorsa bilin ki orada yasal olmayan bir alışveriş için bulunuyordur ve siber güvenlik ekiplerince birçok Dark Web sitesi zaman aralıkları ile izlendiği ve veriler kontrol edildiği için bu kişilerin ne kadar bulunamayacak olsalar bile kripto paralar ile ödeme yaparak %100 oranında güvenliklerini sağlamak konusunda kendilerini garantiye aldıkları bilinmektedir.

Bitcoin dışında diğer farklı kripto paralarında tercih edilebildiği birçok Dark Web sitesi bulunmakta olup bu sitelerde ödeme yaparken bir not bırakmak imkansız olduğundan dolayı ödeme yapıldıktan sonra 24 saate kadar süre içerisinde sizin bilgileriniz site sahibi tarafından görülecek şekilde ayarlandığı için kısa bir süre içerisinde size giriş bilgileri veya belgeleri indirmek için belirli bir Dark Web adresi iletiliyor. Nakit veya kredi kartı ile ödeme yapmak istediğiniz zaman ise yıllardır Dark Web‘te asla nakit veya kredi kartı ile ödemeler kabul edilmiyor ve birçok kişi bu şekilde gelen taleplerin yasal olarak bir iş olmadığı için her iki tarafında sorunlar yaşayabilecek olduğunu ve sadece kripto para ile ödeme kabul edebilecek olduğunu belirterek teklifleri reddediyor.

Bitcoin haricinide özellikle güvenliğe ve gizliliğe daha çok önem veren Monero da (XMR) Deep Web’de kullanılan başlıca kripto paralardan birtanesi.

Bitcoin ile ödeme kabul eden Dark Web sitelerinin bir kısmı ise belirli tutarların üzerinde olan ödemelerin kripto para borsası tarafından ödeme üst sınırına takılmaması ve kontrol altında tutulmaması için toplu ödemelere izin vermediklerini ve ayrı ayrı ödeme yapılarak her alım için ayrı ayrı hesaplardan ödeme yapılmasını çok ama çok nadiren talep edebiliyor. Silah ve uyuşturucu satışlarından elde edilen gelirlerin tamamının da kripto paralar aracılığı ile yapıldığı ve buradan elde edilen paraların milyarlarca dolar olduğu biliniyor.

300'den fazla kripto para birimine yatırım yapmak için bu linkten Binance borsasına %20 KOMİSYON İNDİRİMİ ile kayıt olabilirsiniz!
Özel haberler, analizler ve on-chain verileri için Telegram grubumuzu, Twitter hesabımızı ve Youtube kanalımızı hemen takip edin! Ayrıca Android ve IOS Uygulamalarımızı indirerek canlı fiyat takibine hemen başlayın!
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Başa dön tuşu