fbpx
AltcoinNedir

Dash Coin Nedir? Özellikleri Nelerdir?

Dash, Bitcoin gibi blok zincir teknolojisini kullanan bir kripto para birimidir. Dash, yapılan işlemleri hızı, merkezsiz bir yapı, gizlilik ve fonlama sistemi gibi Bitcoin’de yaşanan bütün problemlerin çözüldüğünü söyler.

Dash’ın özellikleri nelerdir?

Eski ismi Darkcoin olan Dash, açık kaynak kodlu, ölçeklenebilir ve kullanıcı dostu bir para birimidir. Dash, Bitcoin’in özelliklerine ilaveten özel işlemler (PrivateSend) ve anlık işlemler (InstantSend) gibi özellikler sunuyor.

Dash ağının, işletmeleri ve ödüllendirmeye olanak sağlayan, kendi kendine fon sağlayan ve kendini yöneten bir modeli vardır. Dash’ın merkezsiz bütçeleme sistemi ve yönetimi, bunu merkezi olmayan bir bağımsız kuruluş (DAO) yapar.

Dash’ın faydaları nelerdir?

  • Özel: Yaptığınız ödemeleri gizli tutmanız mümkün. Böylece hiç kimse sizi takip edemez. Aynı şekilde bakiyelerinizi ve işlemlerinizi görmeleri de imkansızdır. Dash’ın anonim yapısından dolayı, finans bilgilerinizi sadece siz görebilirsiniz.
  • Hızlı: Dash, Masternode ağından faydalanarak InstantX isimli bir teknoloji kullanır. Kullanıcılar para transferi yaparken ‘’Use InstantX’’ seçeneğini seçmeleri durumunda, transfer dört saniye içerisinde gerçekleşir. Ancak bu işlemin geri dönüşü yoktur.
  • Güvenli: Dash ile yapılan tüm işlemleri sizden başka kimse göremez. Dash bunun için gelişmiş ve tam güvenlikli bir hizmet sunar.
  • Global: Evinizdeki eşinize, elden para verir gibi dünyanın neresine para gönderirseniz 4 saniyelik bir hız ile ulaşır.
  • Düşük Ücretli: Yapılan para transferlerinin hemen hemen hepsi sadece birkaç kuruş tutar. Paypal, Moneygram ve Western Union ile yapılan para transferlerinden çok daha ucuzdur.

En güncel haberleri Twitter, Facebook ve Telegram hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı