BitcoinHaberler

Devlet, Bağışları Bitcoin İle Toplayabilir Mi?

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, bugün başlatılan yardım kampanyasını tüm halka duyurdu.

83 milyonun karşısına çıkan Cumhurbaşkanı Erdoğan, son günlerde sivil toplum örgütleri tarafından başlatılan yardım kampanyalarının devlet eliyle yapılacağını duyurarak bir kampanya başlatıldığını açıkladı ve kendisinin de 7 aylık maaşını bağışladığını ilan etti. Para bağışları şu an için SMS veya IBAN yoluyla yapılırken, bazı kripto para yatırımcıları Bitcoin ile de bağış yapılabilmesini talep etti.

Türkiye’de bugüne kadar devletin vatandaşlarından hiçbir zaman kripto para ile yardım almadığı bilinirken, gelecekte ise hem daha fazla yardım alabilmek, hem de daha fazla insanın para bağışlayabilmesi için kripto paraların eklenip eklenmeyeceği sorusu gündeme geldi.

Başkan Erdoğan, vatandaşların yardımları sadece ilgili hesaplara yapabileceklerini açıklarken, bu hesapların kontrolü hükümetin kontrolünde oluyor. Hükümet bu hesaplardan ilgili tutarları alıyor ve ne yapılacaksa ilgili birimlere verilen talimat sonucunda kullandırıyor.

Bitcoin İle Bağış Yapmak Neden Önemli?

Bazı vatandaşlar kendi kimliklerinin ortaya çıkmasını istemediği için kripto para birimleri ile yardım toplanmasının son derece önemli olduğuna dikkat çekiyor. Aynı zamanda kripto para ile bağış yapılabilmesinin gizlilik dışında özellikle daha fazla sayıda insanın bağış yapması anlamını taşıyacağı tahmin ediliyor.

Kripto paralar ile bugüne kadar ABD ve diğer ülkelerde vergi ödemeleri toplanmış, ancak yardım kampanyalarında asla kripto paralar bir devlet tarafından kullanılmamıştı. Binance gibi kripto para birimi borsaları yardımları Bitcoin ve altcoin ile toplarken, devletlerin kripto paraları kontrol etmesinin çok zor olması, aynı zamanda vatandaşların kripto paraların güvenliği ve kontrolü konusunda soru işaretleri oluşabilecek olduğu endişesi nedeniyle kripto paralarla bağış toplanmasına sıcak bakılmıyor.

Aynı zamanda devlete yapılacak bağışlar kayıt altında olsa da kripto para ile yapılacak bağışlarda kontrolü kaybetme, paranın kim tarafından alındığının bilinememesi gibi sorunlar olabileceği için Türkiye ve ABD dahil hiçbir ülkede kripto paralarla devlet ödemelerinin ve resmî yardımların toplanmasına sıcak bakılmıyor.

300'den fazla kripto para birimine yatırım yapmak için bu linkten Binance borsasına %20 KOMİSYON İNDİRİMİ ile kayıt olabilirsiniz!
Özel haberler, analizler ve on-chain verileri için Telegram grubumuzu, Twitter hesabımızı ve Youtube kanalımızı hemen takip edin! Ayrıca Android ve IOS Uygulamalarımızı indirerek canlı fiyat takibine hemen başlayın!
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Başa dön tuşu