EkonomiHaberler

Dijital Lira İçin Tarih Belli Oldu!

Dijital tük lirası çalışmaları devam ediyor.

Geçtiğimiz Nisan ayında kripto paraların ödemelerde kullanılmasına ilişkin yönetmelik resmi gazetede yayınlanarak yürürlüğe girmişti.

Kripto paraların dolaylı yada doğrudan ödeme aracı olarak kullanılmasının yasaklanmasından sonra tüm dünya ülkelerinin kendi dijital para çıkarma çalışmaları karşısında Türkiye’de de dijital lira konuşulmaya başlanmıştı.

TCMB Başkanı Şahap Kavcıoğlu yasaklamaların ardından Temmuz ayındaki enflasyon raporunda dijital paralarla ilgili çalışmaların yoğunlukla devam ettiğini ifade etmişti.

Dijital Türk Lirası İçin Tarih Belli Oldu!

Hazine ve Maliye Bakanlığı ile Strateji ve Bütçe Başkanlığı’nın hazırladığı 2022 yılı Cumhurbaşkanlığı Yıllık Programı’nda blokzincir tabanlı dijital türk lirasının 2022 yılında uygulamaya konulacağı belirtildi..

Hazırlanan programda dijital türk lirasının birinci faz pilot çalışmalar sonucunda edinilen bilgiler ışığında daha geniş katılımlı ileri aşama pilot testlerinin de yapılacağı belirtildi.

Açıklanan raporda, dijital Türk lirasının gelecek yıl hayata geçirilebilmesi için iş birlikleri tesis edilerek, var olan sistemlere entegrasyonu için çalışmalar yürütüleceği de yer aldı.

Hangi Çalışmalar Yapıldı?

Geçtiğimiz aylarda Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası (TCMB) dijital Türk lirası çalışmaları için ASELSAN, HAVELSAN ve TÜBİTAK-BİLGEM ile anlaşma imzalayarak “Dijital Türk Lirası İşbirliği Platformu” oluşturmuştu.

Merkez bankası 1.faz çalışmaları doğrultusunda platformun yeni katılımlarla genişletilmesini planladıklarını belirterek şu ifadeleri kullandı:

“Birinci faz pilot uygulama çalışmaları kapsamında TCMB nezdinde prototip “Dijital Türk Lirası Ağı” tesis edilerek teknoloji paydaşları ile dar kapsamlı ve kapalı devre pilot uygulama testleri gerçekleştirilecektir.”

Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan’ın Mart ayında açıkladığı ekonomi reform takvimine göre, dijital Türk lirasının hukuki alt yapısı ile ilgili düzenlemelerin 31 Aralık 2021 tarihine kadar tamamlanması planlanıyor.

300'den fazla kripto para birimine yatırım yapmak için bu linkten Binance borsasına kayıt olabilirsiniz!
Özel haberler, analizler ve on-chain verileri için Telegram grubumuzu, Twitter hesabımızı ve Youtube kanalımızı hemen takip edin! Ayrıca Android Uygulamamız'ı indirerek canlı fiyat takibine hemen başlayın!
guest
1 Yorum
En Yeni
En Eski En Çok Oy Alan
Inline Feedbacks
View all comments
Mucit

Aynı kafada olursa ucu açık belli bir limiti olmazsa her ay 1 milyar tane piyasaya sokarlar shiba dan çok 0 olur🤣Umarom short olur longa gerek yok 2023 e kadar short açarım 2023 e kadar nerden baksan iyi para gelir.stabil yada olmaması önemli değil.zaten her ay 1 milyar tane burada da basmaya çalışırlar 🤣vur short 2023 e kadar elleme.olduda gene kazandılar 100 x aç bekle🤣ama başkası gelirse tabiki long


Başa dön tuşu