Haberler

Dijital Paralar 2018 Yılında Merkez Bankası Tarafından Çıkarılabilir

Küresel bankalar konsorsiyumu ve aynı zamanda da yazılım firması R3’ün yöneticisi olan Anthony Lewis resmi bir açıklama ile 2018 yılında kendi bankaları bünyesinde dijital paralar çıkarılacağını ifade etti. CBDC olarak ifade edilen ve kendilerine ait olan bu para birimleri ve dijital değerlerin hazırlıklarını sürdürdüklerini ifade etti.

Dijital Paralar Küresel Bir Yayılma Gösterir Mi?

Anthony Lewis yaptığı açıklamada şunu belirtti:

“2018’de CBDC’lerin tamamiyle kullanılmaya başlanması muhtemel. Bazı merkez bankalarıyla görüşmeler yapıldı ve belirli ödeme sorunlarını çözmek istediklerini beyan ettiler. Bunun için de Blockchain platformunu kullanabilirler.”

Yapılacak bu yeni para düzeninin küresel olarak dağılıp dağılmayacağı da merak edilen konulardan biri haline geldi.

Hükümet Tarafından Onaylı Ve Yasal Üretim

CBDC’ler merkez bankaları ve hükümet tarafından desteklenen para birimleri olacak. Şu anda kripto paraların yasal olmadığı herkes tarafından bilinen bir gerçek. Dijital paralar bu yasal olmayan süreçten uzak bir planlama olacak. Yetkililer tarafından nüfusun fazla olduğu yerlerde fiyatların kötü etkileneceğini düşünüyor.

Uluslararası Ödemeler Bankası (BIS) geçtiğimiz ay konu ile ilgili şu açıklamayı yapmıştı:

“Genel kullanım için basılan CDBC’ler bankalar için dengesizlik çıkarabilir ve ticari bankalardan mevduatlar hızlıca çekilebilir.”

Güvenlik konusunda önlemlerin alındığını belirten Lewis şunları da ekledi:

“İkincil ve merkezsiz sistemlerin merkezli sistemlere benzememesi gerekiyor. Öbür türlü Blockchain kullanılmasının bir anlamı olmaz. Bu sistemin saldırılara karşı farklı bir önlemi olması şart.”

En güncel haberleri Twitter, Facebook ve Telegram hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu