Kripto HaberleriHaberlerDikkat: Bu Cüzdan IP Adreslerini Topluyor, Kripto Para Kullanıcıları Tepkili!

Dikkat: Bu Cüzdan IP Adreslerini Topluyor, Kripto Para Kullanıcıları Tepkili!

Takip et

Ethereum (ETH) odaklı yazılım şirketi ConsenSys, blok zinciri altyapı hizmeti Infura aracılığıyla Ethereum cüzdanı MetaMask’a erişen kripto para kullanıcılarının IP adreslerini ve cüzdan adresi bilgilerini topluyor.

Gelişme, kurumun gizlilik politikasını güncellemesinin ardından geldi.

MetaMask Kullanıcı Kripto Para Adresleri ile IP Adreslerini Depoluyor

ConsenSys hem MetaMask’ın hem de Infura’nın sahibi. Infura, cüzdanlar ve kişiler adına blok zinciri node’larını çalıştırıyor. Bir kişi MetaMask cüzdanı aracılığıyla bir blok zinciri işlemi yaptığında, işlemi Ethereum blok zincirine yayınlayan Infura’ya varsayılan olarak gönderir.

MetaMask, Infura’ya uzaktan çağrı prosedür hizmeti (RPC) adı verilen bir hizmet aracılığıyla bağlanır.

ConsenSys, “MetaMask’ta varsayılan RPC sağlayıcınız olarak Infura’yı kullandığınızda, Infura bir işlem gönderdiğinizde IP adresinizi ve Ethereum cüzdan adresinizi toplayacaktır” dedi.

ConsenSys, kullanıcıların MetaMask’a Ankr, Alchemy ve diğerleri gibi alternatif RPC sağlayıcılarıyla erişmeleri durumunda firmanın bu tür verileri toplamayacağını da sözlerine ekledi. Yine de, üçüncü taraf RPC sağlayıcılarının isterlerse bu tür verileri toplayabileceğine dikkat çekti.

İlgili Haber
Ünlü Analist Bitcoin (BTC) Ve Ethereum'u Karşılaştırdı: Hangisi Daha Çok Yükselecek?

Buradaki endişe, hem blok zinciri adresleri ve işlemleri gibi zincir içi verileri hem de IP adresleri gibi zincir dışı verileri toplayan şirketlerin kişileri tanımlayabilmesi ve ağdaki mevcut gizlilik miktarını azaltabilmesidir.

Yine de MetaMask Kurucusu Dan Finlay Twitter’da yaptığı açıklamada, MetaMask’ın IP adreslerini geçici olarak depoluyor olsalar bile kullanmadığını düşündüğünü belirtti. “Bunu yakında düzeltebileceğimizi düşünüyorum” dedi.

Bu yılın başlarında ConsenSys, 7 milyar dolar değerleme ile kapanan bir D serisi turunda 450 milyon dolar toplayarak kendisini kripto para alanındaki en büyük şirketlerden biri haline getirdi. Bu Blockchain firması, Ethereum’un piyasaya sürülmesinde rol oynayan Joseph Lubin tarafından yönetiliyor.

*Yatırım tavsiyesi değildir.

guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Haftanın Popüler Yazıları

Popüler Blog Yazıları