EkonomiHaberler

DMSA, Evergrande’nin İflasını İstedi! Bitcoin (BTC) ve Piyasalar Tepki Verdi!

Evergrande açıklamaları piyasaları kana buladı.

Çinli emlak devi Evergrande’nin içerisinde bulunduğu mali kriz bir süredir piyasaları tedirgin ediyordu. Pek çok kurumsal şirketin Evergrande tahvillerine sahip olması, olası bir temerrütte global kriz yaşanabileceği endişelerini körüklüyordu.

Bugün de bazı ödemelerin gecikmesi piyasaları tedirgin etti. Global ajansları taradığımızda Evergrande’nin iflas ettiğine ilişkin kesin ve net bir açıklamaya rastlamadık. Sosyal medyada pek çok fenomenin “Evergrande iflas etti” paylaşımı kısa süreli bir paniğe neden olsa da, olayın aslının DMSA tarafından açılan bir dava ile olduğunu gördük.

Alman piyasa izleme ajansı (DMSA) Evergrande’ye ilişkin yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı:

“Çin’li Evergrande Group resmen temerrüde düştü – DMSA, Evergrande Group’a karşı iflas davası açmaya hazırlanıyor.

Evergrande Group bugün yine uluslararası yatırımcılara faiz ödemelerinde temerrüde düştü. DMSA’nın kendisi bu tahvillere yatırım yapmıştır ve bugün ödemesiz dönemin sonuna kadar herhangi bir faiz ödemesi almamıştır. Şimdi DMSA, Evergrande aleyhine iflas işlemleri hazırlıyor ve tüm tahvil yatırımcılarını buna katılmaya çağırıyor.”

DMSA’nın açıklamasında Evergrande krizinin küresel piyasalar için bir tehdit olduğu finansal sistemin çöküşüne neden olabileceği belirtildi.

Evergrande’ye ilişkin endişeler ABD piyasalarının düşmesine neden oldu. Nasdaq’daki geri çekilmelerin %1.72’ye ulaşması Bitcoin’deki geri çekilmeyi de tetikledi.

Altcoinlerdeki kayıpların %5-10 seviyelerinde olduğunu gözlemliyoruz.

Evergrande henüz resmen iflas etmemiş olsa da, ödemelerdeki gecikmeler yatırımcılar tedirgin ediyor. Bunun üzerine DMSA’dan gelen açıklama, yatırımcıların risk iştahını kapatmışa benziyor.

300'den fazla kripto para birimine yatırım yapmak için bu linkten Binance borsasına kayıt olabilirsiniz!
Özel haberler, analizler ve on-chain verileri için Telegram grubumuzu, Twitter hesabımızı ve Youtube kanalımızı hemen takip edin! Ayrıca Android Uygulamamız'ı indirerek canlı fiyat takibine hemen başlayın!
guest
2 Yorum
En Yeni
En Eski En Çok Oy Alan
Inline Feedbacks
View all comments
OmerfaruK

Ulan bizene evergrandeden arkadas yaa. Biz hisse senedi mi alip satiyozda bizim piyasamizin altini ustune getiriyosunuz… La bi rahat birakin su garip btcyi bi la…

Anonim

Ha siktirin hani çinin artık etkisi olmayacaktı soyun bu milleti


Başa dön tuşu