coinexbanner
coinexbanner
Kripto HaberleriBitcoinDolar arttı, Bitcoin alan sayısı artıyor

Dolar arttı, Bitcoin alan sayısı artıyor

Takip et Bitcoin Sistemi Google News Button

Bitcoin sahibi olmak isteyen Türk sayısında artış yaşanıyor. Dolar kurunun artmaya devam etmesi ve durmak bilmeyen artışların etkisinin hala devam ediyor olmasının ve bayram sonrasında dolar kurunun tekrar 7 TL sınırına gelmesinin vatandaşları karlı ve daha güvenilir olan yatırım araçlarına yönlendiriyor. Bitcoin hem güvenilir, hem karlı bir yatırım aracı olarak tanındığı için dünyanın birçok ülkesinde aktif olarak kullanılan ve sürekli kendisine yeni yatırımcıları çeken bir yatırım aracı olarak tanınıyor. Bitcoin Türk vatandaşları tarafından ise son birkaç haftadır kripto para yatırımı olarak değil, dolar kuru yatırımı olarak değerlendiriliyor.

Dolar kurunun artış yaşadığı saniye Bitcoin fiyatının da artmasının arkasında olan sebep ne kadar Türk borsalarında dolar kuru yerine TL ile satışı yapılıyor olsa bile kripto paraların tamamı dolara bağlı olarak satışı yapılıyor ve Türk Lirası ile alınsa bile bu fiyat artış ve düşüşleri Türk vatandaşları için sürekli dolara bağlı olarak artıyor ve azalıyor. Dolar kuru ile alımı ve satışı yapılan Bitcoin, Türk kripto para borsaları tarafından da dolarla alınmasına rağmen o an dolar karşılığı TL fiyatı ile satılıyor olması fiyatların aslında gerçekte dolar ile olduğunu ve bir nevi dolar ve kripto para yatırımının aynı anda yapılıyor olduğunu gösteriyor. Bazı Türk borsalarında dolar ile satışı yapılan Bitcoin yine aynı oranda satış ve alımı yapıldığından dolayı dikkatli olarak hareket eden Türk yatırımcı diğer ülkelerde olan vatandaşlara oranla dahi daha iyi kar sahibi olabiliyor.

%42+ oranında arttı

Türkiye’den kripto paralar ile ilgilenen sayısında ciddi artışlar olmasının arkasında kripto para fiyatları etkili değil. Asıl etkili olan ve Türk vatandaşlarını kripto para yatırımı yapmaya iten asıl neden kripto paraların dolar ile satılıyor olması ve dolar kurunu her gün artış yaşadığı bir ortamda daha kısa sürede etkilerini görmek ve bankalarda makas aralığına yakalanmak yerine hemen zararsız olarak dolar kuru artış yaşadığında anında satış yapabilmek olduğu belirtiliyor. Bitcoin’i anında satan bir Türk yatırımcı, dolar kuru arttığı dakika satış yaptığında 7 gün 24 saat boyunca kripto paralarını güncel dolar kuru ve Bitcoin fiyatına göre satabiliyor iken, bankada dolar kuru yatırımı tutması durumunda ise en az 10 kuruş makas farkından dolayı 1000 TL’de 100 TL oranında zarar yaşayabiliyor.

Türk Lirası dolar karşısında bir gün içerisinde 1 TL değer kazanabildiği görüldüğünde 10000 TL’de 1000 TL zarar elde etmek mümkün olabiliyor. Bunu engellemek için ise Türk yatırımcılar banka hesapları veya yastık altında, veya banka kasasında dolar yatırımı tutmak yerine direkt olarak kripto para yatırımı yapmayı ve bu sayede olumsuz süreçler yaşamamak ve en az zarar ile satış yapmak için bu şekilde yatırımı tercih ettiğini belirtiyor.

Tüm Türk yatırımcıları da bunun için yatırım yapmıyor. Bazı vatandaşlarımız ise sadece kripto para yatırımı ve kripto paraların kazandıracak olduğunu düşündüğü için bu şekilde yatırımlar yapıyor ve bu şekilde kripto para sahibi olmayı tercih ediyorlar.

Dikkatli olmazsanız kaybedebilirsiniz!

Bitcoin’e dolar kurunun artışında zararsız satış yapmak için yatırım yapıyorsanız bu konuda çok dikkatli olmalısınız. Dolar kurunun artması durumunda Bitcoin fiyatı anında dolar kuru artışı yaşadığı kadar artış yaşarken, Bitcoin fiyatının çok büyük oranda düşüş yaşaması durumunda dolar kurunun yükselişi sizi asla kurtaramayacaktır. Birçok dolar kuru yatırımcısının banka hesabında dolar tutmasının nedeni de olası bir düşüşü engellemek ve bu konuda parasını riske atmak yerine kendi parasını kendisi korumak istediğinden dolayı kaynaklanıyor. Bazı yatırımcılara göre kripto paralardan kar elde etmek dışında dolar kurunu anlık olarak değerlendirmek isteyen Türk vatandaşlarının bu yöntemi tercih etmesi olumsuz bir süreci beraberinde getirecek olan etken olarak gösteriliyor

  • Bitcoin fiyatı anlık olarak değiştiği için bu fiyat dengesinin nasıl olacak olduğunu veya ne kadar yükselebilecek, ne kadar düşebilecek olduğu konusunda bilinmezlik olmasından dolayı dolar kuru üzerinden kar etmek ve makas aralığına yakalanmadan anında satış yapmak isteyen Türk vatandaşlarının çok dikkatli hareket etmesi gerekiyor.
300'den fazla kripto para birimine yatırım yapmak için bu linkten Binance borsasına %20 KOMİSYON İNDİRİMİ ile kayıt olabilirsiniz!
Özel haberler, analizler ve on-chain verileri için Telegram grubumuzu, Twitter hesabımızı ve Youtube kanalımızı hemen takip edin! Ayrıca Android ve IOS Uygulamalarımızı indirerek canlı fiyat takibine hemen başlayın!
Buradaki Yorumlardan Bildirim Al
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Haftanın Popüler Yazıları

Popüler Blog Yazıları

Market Value

Detail