BitcoinHaberler

Dolar Kuru 6.25’i Geçti, Borsa Düşüşte, Altın 1 Yılda 100 Liradan Fazla Arttı

Türkiye Cumhuriyeti ekonomisi son 2 yıldır büyük sorunlarla karşı karşıya.

Geçtiğimiz günlerde tüm ülkeyi yasa boğan şehit haberlerinden sonra Türk ekonomisinde daha büyük sorunların gündeme gelip gelmeyeceği bir soru işareti oluşturdu. Başta yatırımcılar olmak üzere borsada yaşanan düşüş ve son ayların rekorunu kıran altın, dolar ve diğer yatırım araçları vatandaşları endişelendirdi.

Kripto para fiyatları düşerken, Türk vatandaşlarının büyük bölümü elindeki para birimini nasıl değerlendirecek olduğunun derdine düşmek zorunda olduklarını ifade etmeye başladı.

Çok sayıda yatırımcı dolar kuruna yatırımın en iyisi olup olmadığını sorarken, bir grup yatırımcı ise bu konuda soru işaretlerine yanıt aramaya devam ettiklerini ifade etti.

Türk ekonomisinde son dönemde alarm seviyesinin daha da fazla yükseldiğine değinen birçok yatırımcı, TL’ye gelecek aylarda güvenin daha çok azalacağını, TL’de olan değer kaybının 2020 yılı sonuna kadar rekor seviyelerin üzerine çıkacak olduğunu düşündüğünü belirtti.

ABD’nin ılımlı açıklamaları bile doları düşüremedi

ABD’nin Türkiye’ye HSS (hava savunma sistemi Patriot) desteği konusunda ılımlı açıklamaları, NATO yönetiminin Türkiye’ye daha fazla destek vereceğini açıklamasına rağmen dolar kuru sürekli büyük bir hızla yükseldi ve son 7 gün içerisinde 30 kuruştan daha fazla değer kazanan dolar, haftanın yatırımcılara en çok kazandıran yatırım araçlarından oldu.

Altında ise durum farklı değildi. Gram altın 330 liraları görürken, çok sayıda altın yatırımcısı yüksek fiyatlardan altınları satmayı veya bir süre daha beklemeyi uygun gördü. Her ne kadar koronavirüs açıklamaları ve FED’in faiz açıklamalarından sonra altın düşüşe geçmiş olsa da ilerleyen günlerde artışlarına devam etmesi bekleniyor.

Suriye’ye karşı herhangi bir savaş açmasının önünde büyük bir Rusya engeli bulunan Türkiye’nin, özellikle de Rusya engeline takıldığı İdlib bölgesinde yaşanan gelişmeler ekonomide daha büyük sorunlara yol açtı.

Kısa vadede dolar kuru ve altın fiyatlarının yükselmesi ile petrol fiyatları aniden fırladı, ÖTV oranları artırıldı, pazardaki fiyatlar bir anda %20-30 oranında bölgesel olarak yükseldi.

Korona virüsü dolayısı ile zaten tüm dünyanın panikte olduğu son haftalarda üzerine Suriye ile Türkiye Cumhuriyeti arasında yaşanan sorunların eklenmesi kripto para birimi yatırımcılarının da aklında bazı soru işaretlerine neden oldu.

Çok sayıda kripto para birimi yatırımcısı ellerindeki mevcut kripto paraların sürekli değer kaybettiğinden yakınırken, 700 doların üzerinde yaşanan değer kaybının ne zaman son bulacağını sormaya başladılar. Bazı yatırımcılar 10.000 dolara yakın zirveden yatırım sonucunda 1400 doların daha fazla üzerinde zararları olduğundan söz etti.

Bundan sonra ne olacak, yatırımcılar ne yapmalı?

Kripto para yatırımcıları bundan sonrası için daha tedbirli olmalı ve daha dikkatli yatırım yapmalılar. Özellikle yurt içinde yerleşik olan yatırımcıların TL üzerinden yatırım yapacaklar ise dolar kurunun düşmesi ve yükselmesi riskine karşı aynı zamanda kripto paraların düşme riskini hesaba katarak büyük bir dikkatle yatırım yapmaları doğru bulunmakta.

Kripto paralar tarafında ilerleyen günlerde daha fazla düşüş beklenirken yatırımcılara dikkatli olunması ve önemli destek seviyelerini takip etmeleri öneriliyor.

*Bu içerik Bitcoinsistemi.com için özel olarak üretilmiştir. Herhangi bir yatırım önerisi niteliğinde değildir.

300'den fazla kripto para birimine yatırım yapmak için bu linkten Binance borsasına %20 KOMİSYON İNDİRİMİ ile kayıt olabilirsiniz!
Özel haberler, analizler ve on-chain verileri için Telegram grubumuzu, Twitter hesabımızı ve Youtube kanalımızı hemen takip edin! Ayrıca Android ve IOS Uygulamalarımızı indirerek canlı fiyat takibine hemen başlayın!
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Başa dön tuşu