Haberler

Dolar Kurunda 7.94 TL Seviyesi İle Tarihi Rekor Kırıldı: 8 TL Görülecek Mi?

Dolar kurunda rekorlar birbiri ardına kırılmaya devam ediyor.

Türkiye ekonomisi son dönemde çok ciddi dolar kuru artışlarının etkisi ile karşı karşıya kalırken, ürün ve hizmet fiyatlarına büyük oranda yansımaya başlayan dolar kuru artışlarında bugün yeni bir gelişme daha yaşandı. 7.94 TL seviyesine kadar yükseliş gösteren dolar kuru düne oranla 6 kuruştan daha fazla değer kazandı.

Ekonomi yönetiminden henüz açıklama yapılmaması dikkat çekerken, çok sayıda sosyal medya kullanıcısı ise dolar kurunun 7.94 TL seviyesi ile rekor kırmasının ardından gündemin 1. sırasında doların bu yükselişini konuşmaya başladı.

Yaşanan yükselişin birden fazla sebebinin olduğunu yorumlayan ekonomistler ise Türkiye’nin son dönemde daha büyük kur yükselişleri ile karşı karşıya kalabileceğini yazdı.

Azerbaycan-Ermenistan Olayı En Çok Türkiye Ekonomisini Vurdu!

2 ülke dışında bölgede yaşanan gelişmelerden olumsuz anlamda en çok etkilenen ülke Türkiye oldu. Rusya ve ABD’den yapılan açıklamalarda bölgede yaşanan tansiyonun düşürülmesi çağrıları devam ederken, 10 günü aşan süredir devam eden çatışmalar sırasında Türkiye’de dolar kuru 24 kuruşun üzerinde artış gösterdi.

Washington Yönetiminin S-400 Uyarısı Doları Ateşledi!

Özellikle en önemli ve büyük gelişme Ankara yönetiminin S-400 savunma sistemlerini deneyecek olduğu haberlerinin arkasından ABD’den yapılan açıklama sonrası yaşandı. Washington yönetimi, Türkiye’nin bu denemesinden “derin ve büyük endişe duyulduğunu” açıklamıştı. Açıklamadan kısa süre sonra dolar yükselişe geçerken, ABD yönetiminin uyarılarının dikkate alınmayacağına dair sinyaller ve S-400 savunma sistemlerinin aktive edilecek olduğu haberleri dolar kurunu yükseliş yönünde ateşledi.

Dolar 8 TL Mi Olacak?

Ekonomistler bu konuda net bir şey söylemiyor ancak Merkez Bankası (TCMB) tarafından belirlenen yıl sonu dolar kurunun pek de geçerli olmayacağını, 8 TL seviyesine sadece 6 kuruşun kaldığını ve yıl sonundan hemen önce 8 TL seviyesinin görülmesi ve hatta daha yüksek seviyelere doğru bir yükselişin görülebilmesinin mümkün olduğuna işaret ediyorlar. Dolar kurunun 8 TL olup olmayacağını Ankara yönetiminin adımlarının belirleyeceğine değinen çok sayıda ekonomist ise bu dönemde ABD’de seçim dönemi olmasından mütevellit daha büyük yükselişlerin beklenebileceğine işaret etmekte.

*Bu içerik Bitcoinsistemi.com’a özel olarak üretilmiştir. Herhangi bir yatırım önerisi veya tavsiyesi niteliği barındırmaz. Uzman görüş ve piyasa durumuna uygun yayına alınmıştır.

300'den fazla kripto para birimine yatırım yapmak için bu linkten Binance borsasına kayıt olabilirsiniz!
Özel haberler, analizler ve on-chain verileri için Telegram grubumuzu, Twitter hesabımızı ve Youtube kanalımızı hemen takip edin! Ayrıca Android Uygulamamız'ı indirerek canlı fiyat takibine hemen başlayın!
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Başa dön tuşu