Kripto HaberleriEkonomiDolar mı Diğerleri mi?

Dolar mı Diğerleri mi?

Takip et

Kovid-19 sürecinde 88,00 seviyesine gerileyen dolar endeksinin 109,00 seviyesine yükseldiğini gördük. Amerika Merkez Bankası’nın (Fed) para politikasında faiz artırım süreci bunda etkili oldu.

Fed, enflasyon ile mücadele yönteminin 28 yıl aradan sonra agresif faiz artışlarıyla mümkün olabileceğini düşündü ve yaptı. 2022’de sahne Fed’in olunca ister istemez yatırımcılar da dolara yöneldi.

Dolar karşısında yapılabilecek bir şey olmadığını gören yatırımcılar, aslında bu işten çok da memnun kalmadı. “Sevmiyoruz ama mecburuz” gibi bir süreç geçirdiler.

Bu geçiş sürecine “Yumuşak geçiş” demek isterdik ama gördüğünüz gibi “Kasırgalı geçiş” oldu. Öyle ya da böyle 8 ayı geride bırakacağız.

  • Peki yılın kalan son çeyreğinde neler olabilir?
  • Yatırımcılar kendini nasıl koruyabilir?
  • Dolar, eur, sterlin, altın, gümüş, kripto para veya borsaya girerek mi?
  • Yoksa dolar bir oyun ve dünyadaki yatırımcıları kandırıyorlar mı?

Benim tezim şu:

“ABD’de son açıklanan enflasyon verisi yüzde 8,7 beklenti karşısında yüzde 8,5 olarak açıklandı.

Yani, beklentinin altında bir verinin gelmesi çoğu insanı şaşırttı! Piyasalar da bu rakamları coşku ile karşıladı ancak sevinç kısa sürdü.

1 günlük coşku karşısında dolar endeksi 106,00’dan 104,85’e geriledi. Altının ons fiyatı ise 1.807 dolar seviyesinde yükseldi ancak tekrar 1.780 dolar destek seviyesine tekrar geriledi.

Dolar endeksi tekrar 105,67 seviyesine yükseldi. Bu rakamları anımsatma nedeni, buralarda bir sıkışıklık var ve piyasa yeni bir haber akışı bekliyor.

Her ne kadar Fed’e odaklanan bir süreç gelecek olsa da ben asıl haber akışının “Rusya-Ukrayna çatışması ile piyasaları tekrar manipüle edebileceklerini” düşünüyorum.

Yani, hazır enflasyon gerilemeye başladı, petrol düşüyor, bir de jeopolitik risk azalsın derken yalancı bahar yaşatabilirler.

Enflasyonu gerileyen ABD, petrol fiyatlarının gerilemesi, şahin tondan güvercin tona geçen bir Fed.

Bunların toplamında dolar endeksinin gerilemesi (95-96 seviyesine kadar) dolar karşısında değer kaybetmiş, manipüle edilmiş, baskılanmış tüm yatırım araçlarının hızlı yükselişi mümkün olabilir.

Bugün dolar tutanlar, doları yatırım aracı olarak görenler, 20 yılın dip seviyesine gerilemiş eur ile ilgilenmeyenler, altın ve gümüşün patlama olasılığını düşünmeyenlere duyurulur.

Eylül ayı itibariyle dönem dolar dönemi olmaz….

300'den fazla kripto para birimine yatırım yapmak için bu linkten Binance borsasına %20 KOMİSYON İNDİRİMİ ile kayıt olabilirsiniz!
Özel haberler, analizler ve on-chain verileri için Telegram grubumuzu, Twitter hesabımızı ve Youtube kanalımızı hemen takip edin! Ayrıca Android ve IOS Uygulamalarımızı indirerek canlı fiyat takibine hemen başlayın!
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Haftanın Popüler Yazıları

Popüler Blog Yazıları