Kripto HaberleriBitcoinDoların Yükselmesi İle Birlikte, Türkiye'de Bitcoin Ucuzladı

Doların Yükselmesi İle Birlikte, Türkiye’de Bitcoin Ucuzladı

Takip et

Türk Lirasındaki değer kaybı Donald Trump’ın tweetinden sonra hızlandı. Günlük olarak bakıldığı zaman Türk Lirası Dolar karşısında yüzde 15 civarında bi düşüş yaşadı.

Günün ilk saatlerinde 5,544 ₺’den işlem gören Dolar, gün içerisinde 6,85 ₺’ye kadar çıkarak rekor kırdı. An itibarı ile 6,44 ₺’den işlem görüyor. Gün içerisindeki bu sert hareketler Türk kripto para borsalarına pek yansımadı.

Bitcoin, Küresel Piyasaya Oranla Türk Borsalarında Daha Ucuz

Türk Lirası’nın değer kaybetmesi kripto para fiyarlarını Türkiye’de daha ucuz bir hale getirdi. Dünya genelinde Bitcoin fiyatı 6400 dolar seviyelerinden işlem görüyor. USD/TRY çiftenin 6,44 seviyesinden işlem görüyor ve bu durumda BTC/TRY fiyatının 41.200 ₺ seviyelerinde olması bekleniyor.

Fakat durum böyle değil. Şu anda BTC/TL çifti, BTCTurk borsasında 39.100 ₺, Paribu borsasında ise 38.800 ₺ seviyelerinden işlem görüyor. Yani Türk borsalarında BTC’nin fiyatı küresel piyasaya oranla daha ucuz durumda. Bu da bir çok yabancı yatırımcının Türk borsalarından kripto para almasına neden oldu.

Örnek verecek olursak 6500 doları olan birisi, küresel borsalarda 1 BTC alabilirken, 6500 doları Türk Lirası’na çevirdikten sonra Türk borsalarından 1.06 BTC alabilir.

Bu durum piyasalarda arbitraj olarak biliniyor ve özellikle büyük oynayan yatırımcılar için bir fırsat olabiliyor.

*Yatırım tavsiyesi değildir.

guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Haftanın Popüler Yazıları

Popüler Blog Yazıları