BitcoinHaberler

Dünya Corona Virüse Kilitlendi! Küresel Ekonomi Alarm Mı Veriyor?

Dünya ekonomisi ciddi bir tehdit altında mı, yoksa corona virüs nedeniyle geçici bir kriz durumu mu var?

Son dönemde felaket ve kaos ortamı isteyen insan sayısında rekor artış var. Küresel bir ekonomik kriz yaşanmasını isteyen, herkesin iflas etmesini büyük bir hırs ve hevesle dileyen, bunun yanı sıra herkesin fakir kalmasının daha iyi olabileceğini iddia edecek kadar kötü düşüncelere sahip insanların sayısı arttı. Corona virüs tüm küresel ekonomide ciddi açıklara sebep olmuş olsa bile bugün küresel ekonomi henüz tam olarak alarm seviyesine geçmiş değil. Onarımı mümkün olamayabilecek hasarlar ABD başta olmak üzere hiçbir ülke için söz konusu değil. Tabi şimdilik…

170 bin vaka tüm dünyayı durdurma noktasına getirmiş olsa bile bu vakaların ölümcül olanlarının sayısının az olması, virüsün ABD, Avrupa veya diğer bölgelerde çok az sayıda insanda görülmüş olması iç rahatlatıcı gelişmeler olarak gösterilmekte. Ancak sayı her geçen gün artıyor ve artık virüs Çin’den değil Avrupa’dan yayılıyor. Virüs üssü artık Avrupa olurken, Çin’de durum kontrol sağlanmış gibi görünüyor ama uzmanlar Avrupa’dan Çin’e tekrar virüs bulaşabilmesinin mümkün olduğunu dile getiriyorlar. Yani işler tam tersine dönmüş durumda.

Öte yandan birçok uzman, her gün medyada çıkan “virüs ilacı ve aşısı” gibi haberlerin piyasayı rahatlatmak için çıkarılan “yalan” haberler olduğunu ifade ediyor. Virüsün ise yaz aylarında kadar doğal seleksiyon ile çözüleceği yani herhangi bir ilaç bulunamayacağı ve bu yüzden yılın ortasına kadar bu kriz ortamının süreceği tahmin ediliyor.

Küresel ekonomik kriz durumunda ne mi olacak?

Küresel bir ekonomik kriz talep edenler geçmişte olanlar ile bugün olanların aynı olacağını düşünüyor olabilir. Hayır, aynısı olmayacak. Geçmişte yaşanan ekonomik krizler durumunda bugün olduğu kadar büyük bir üretim ve tüketim söz konusu değildi.

Bugün 50 yaş ve üzerinde olanlar geçmişte yaşanan ekonomik krizlerde bugün olduğu gibi yaşam şartlarına sahip olmadıkları için ekonomik krizlerin çok zor olmadığını düşünebilir. Tam tersi, olası bir küresel ekonomik kriz durumunda üretimin durma noktasına gelmesi, tüketilecek gıda bulunamaması durumu yaşanabilir.

Yatırımcılara ateş püsküren, zenginler yüzünden fakir kaldığını savunan çok sayıda kişi bugün bir ekonomik krizin patlak vermesini talep ediyor olabilir. Ancak maalesef ekonomi bu kişilerin söylediklerine değil, dünyayı yöneten zenginlerin ne söylediğine göre yön değiştiriyor.

Ekonomik kriz durumunda yatırımlarınızda gidecek

Ekonomik bir kriz durumunda yastık altındaki parasına güvenenler yastık altındaki parasının pul gibi değersiz hale geleceğinden habersiz olabilir. Bankaların iflası durumunda bankalardaki paraların büyük kısmının alınamayabilecek ya da çok zor geri alınabilecek olduğunu unutuyor olabilir. Altınına güvenenler altının rekor düzeyde değer kaybedebilecek olduğunu yine unutmuş olabilir.

Küresel ekonomik kriz durumu sadece bir yatırım aracının değer kaybetmesi ile değil, bir bütün halinde paranın zenginler tarafından piyasadan çekilmesi durumunda yaşanabilir.

Ekonomik krizde kripto paralara elveda mı, merhaba mı?

Küresel bir ekonomik kriz durumunda Bitcoin’in bugün 5.000 dolarlı fiyat seviyelerinden çok daha düşük olacağı kesin. Bugün bile en ufak corona virüsü gelişmeleri piyasalarda trilyonlarca dolar kayba sebep olup kripto para piyasasında milyarlarca dolar zarara sebep olurken olası bir durumda daha büyük zararlar görülebilir. Krizin sadece tabiri caizse “fragamanını” yaşadığımız bu günlerde tüm değerlerin geriliyor olması buna en büyük örnek.

300'den fazla kripto para birimine yatırım yapmak için bu linkten Binance borsasına %20 KOMİSYON İNDİRİMİ ile kayıt olabilirsiniz!
Özel haberler, analizler ve on-chain verileri için Telegram grubumuzu, Twitter hesabımızı ve Youtube kanalımızı hemen takip edin! Ayrıca Android ve IOS Uygulamalarımızı indirerek canlı fiyat takibine hemen başlayın!
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Başa dön tuşu