Kripto HaberleriHaberlerDüşen Dolar Kuru Çinlilerin Bitcoin Satmasına Neden Oldu

Düşen Dolar Kuru Çinlilerin Bitcoin Satmasına Neden Oldu

Takip et

Hong Kong dünyanın konuştuğu bölge. Bir bağımsız ülke olmak isteyen 7 milyona yakın insan küçük bir azınlığa karşı savaş veriyor. Adeta savaş ortamının yaşandığı bu dönemde Çin ve ABD arasında da bir savaş var. Kripto para birimlerinin değerinde ciddi düşüş olmasının bir diğer sebebi olarak görülen bu sebepler, aslında Hong Kong’un kripto para birimlerine ilgisinin azalmasından değil, Çinli bazı yatırımcıların son yaşanan olaylar nedeniyle kripto para birimlerine ilgi gösterip yeni alımları yapmamalarından dolayı. Bitcoin yatırımcısı olan Çin vatandaşlarının sayısı çok fazla olmasa da (nüfus ortalamasına göre) Hong Kong’ta yaşanan bu tür olaylarda Çinlilerin bir bölümünün kripto paralara olan bakış açısında değişime neden oldu.

Çin vatandaşlarının giderek daha fazla artan Bitcoin ilgisi son dönemde ABD’nin ticaret savaşlarının bir sonucu olan yeni vergileri erteleme kararı ardından ilgi azalması yaşadı. Bitcoin alan Çin vatandaşları Noel’e kadar ertelenen vergi nedeniyle kripto para birimlerinde paralarını riske atmak istemezken, bazı Çin vatandaşları da tam tersi Bitcoin riskini almayarak ABD Doları alıp yatırımlarına ABD doları olarak en azından Noel’e kadar dolar üzerinden yatırım yaparak savaşta kendi yatırımlarını korumak istediklerini gösterdi.

Washington, Pekin yönetimine Hong Kong konusunda insan haklarına uyması çağrısı yaparken, Çin Yuanı değer kaybetmeyi sürdürüyor. Piyasalar Pekin yönetimine kötü işlerken, ABD doları ise son alınan faiz kararlarından dolayı ABD’nin isteği ile değer kaybetmeye başladı.

ABD piyasalarında ve borsalarında biraz düşüş yaşanması da yatırımcıların kripto para alım kararlarında soru işaretleri yarattı. Düşük dolar kuru üzerinden yatırım yapan Çin vatandaşlarının sayısının artması Bitcoin’e olan ilgiyi bu dönemde hem fiyat düşüşleri hem bu nedenlerden dolayı azaltırken, piyasalarda yaşanacak tüm gelişmelerin yatırımcılara bir kazanç veya kayıp olarak geri dönmesi her yatırımda mümkün olabilir.

guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Haftanın Popüler Yazıları

Popüler Blog Yazıları