Haberler

ECB’den Çok Önemli Dijital Euro Raporu! – Her An Hazır Olunmazsa Sonu Felaket Olur!

50 sayfalık raporda çok önemli bilgilere yer verildi.

Avrupa Merkez Bankası (ECB) tarafından yayınlanan raporda, bankanın aktif olarak dijital euro çalışmalarına hız vermesi gerektiği, gerektiğinde dijital euro çıkarmak için hızlıca bu adımları atabilmesinin mutlaka imkanı olmasına dikkat çekildi. ECB’nin gerek merkezi, gerek ise merkezi olmayan dijital euro çıkarmak konusunda her zaman hazırlıklara sahip olması ve bunun stratejik bir güvenlik önlemi olacağı belirtildi.

Euro Bölgesi’nin güvenliğinden sorumlu olan bankanın özellikle de dijital para birimleri konusunda son dönemde bu kadar detaylı rapor yayınlaması gelecekte dijital Euro’nun çıkarılacağına daha fazla fazla pozitif anlamda işaret ederken, henüz dijital euro çıkarmaya karar verilmediği ayrıca vurgulandı.

Raporda, “ihtiyaç ortaya çıkarsa…” ifadesine yer verilirken, ihtiyaç durumunda çok ama çok kısa süre içerisinde dijital euro çıkarılmaya hazır bekletilmesi gerektiği belirtildi. Bu da aslında Avrupa Merkez Bankası (ECB) yönetiminin bu konuda çalışmalar yapması ve hazırda dijital parayı tutmasına işaret edecek sürecin ön adımı olabilecek şeklinde değerlendirildi.

Çin ve diğer ülkeler çalışmalar yaparken ECB’nin de bu adımı atmasının özellikle rekabete faydalarının olacağı biliniyor.

4 Senaryo Belirlendi

Avrupa Merkez Bankası (ECB) tarafından 50 sayfalık raporda farklı farklı 4 senaryo belirlendi.

Bunlar: Elektronik ödemeler için artan bir talebin olması, nakit kullanımında “önemli” bir düşüş yaşanması, küresel özel ödeme araçlarının başlatılması (Libra ve benzeri gibi) ve yabancı merkez bankaları tarafından diğer ülke vatandaşlarına ihraç edilecek olan CBDC’lerin olması.

ECB başkanı Christine Lagarde, Avrupalıların harcama, tasarruf ve yatırım için daha fazla dijital varlıklara yönelmeye başladıklarını ve bu durumun kendilerini harekete geçirmek için çok fazlasıyla yeterli sebep olduğunu açıkladı. Lagarda, “Dijital euro çıkarmaya her zaman için hazır olmalıyız. Talep bu yönde olursa hemen hızlıca bunu çıkarabilecek aktif güce sahip olmazsak sonu kötü olur” dedi.

12 Ekim’de bazı test çalışmalarına başlanacak olduğu vurgulanan raporda ayrıca

ECB Yönetim Kurulu üyesi ve CBDC görevi başkanı Fabio Panetta tarafından da açıklamalar yapıldığı görüldü. Panetta, “Dijital bir euro’ya ihtiyacımız olup olmadığı temel ve acil bir soru işareti olarak gündemdedir ve ECB ve euro bölgesinin ulusal merkez bankaları bunu birlikte izliyor ve takip ediyor” dedi. 

300'den fazla kripto para birimine yatırım yapmak için bu linkten Binance borsasına kayıt olabilirsiniz!
Özel haberler, analizler ve on-chain verileri için Telegram grubumuzu, Twitter hesabımızı ve Youtube kanalımızı hemen takip edin! Ayrıca Android Uygulamamız'ı indirerek canlı fiyat takibine hemen başlayın!
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Başa dön tuşu