Kripto HaberleriAnalizEkim ayında hangi kripto para daha fazla kazandıracak?

Ekim ayında hangi kripto para daha fazla kazandıracak?

Takip et

Ekim ayında hangi kripto paranın tercih edilebilecek olduğu konusu hala merak edilen yanıta sahip olan soru. Yatırımlarını en iyi kripto paradan yana yapmak ve daha fazla kazanmak isteyen kişiler, bu sayede hangi koinin kendilerine daha fazla kazandıracak olduğunu haklı olarak sormakta ve hangi kripto para biriminden daha fazla para kazanabilecek oldukları konusunu araştırmaklar. Kripto para piyasasında yaşanan son hareketlere bakıldığında ise kripto para piyasasında en güvenilir ve en fazla kazandırma potansiyeline sahip olan koinin farklı olarak değerlendirilmesi gerektiğini ve tek bir koin olarak değerlendirme yapılmaması gerektiğini tarih birkaç kez gösterdi.

Herkesin istekler, bekleyebilecek olduğu tarih ve zaman aralığı, ne kadar yatırımı olduğu ve parasını ne kadar fazla riske atabilecek olduğuna bağlı olarak seçenekler değişiyor ve kazanç oranları da buna paralel olarak anında değişerek piyasada sıcak ve soğuk havanın nötr olarak buluşmasında etkili oluyor. Bazı yatırımcılar için kripto paraların bu sene rekor kırmasından önce yatırım yapanlar son derece kazançlı çıkacak iken, henüz yatırımı olmayanlar ise bunun ne kadar doğru söylem olduğunu soruyor ve yanıt arıyorlar.

Baktığımız zaman, koin tercihi yapmak isteyen bir kişinin önce ihtiyaçlarını ve hedefini belirlemesi gerekiyor. Hedefini bir nevi isteklerini belirlemeden hareket eden yatırımcıların daha sonra büyük oranlarda kayıplar yaşamaları son derece doğal iken, bunu engellemek için önceden düşünüp isteklerin ortaya çıkarılması ve ne kadar kazanç isteği olduğundan, eldeki yatırım miktarına kadar detaylı olarak bakılarak karar verilmesi gerekiyor.

Bugün 3 farklı yatırımcı tipini esas alacak olduğumuz analiz/değerlendirme içeriğimizde kimin hangi koinden yana tercih yapması gerektiğini, kimin hangi koini seçmemesi gerektiğini ilk 10 popüler kripto para birimi arasından belirtecek ve bunlar konusunda karar verilmesinde oldukça fazla yardımcı olacak rehberi sunacağız.

*Kazanç tahmin ve önerileri sadece Ekim ayı değil, Ekim ayı verileri dahil edilerek bu ay itibari ile yapılacak olan koin tercihlerini hedef almaktadır.

Yüksek kazanç beklentisi, en az risk – Yatırımcı tipi

Çok yüksek kazanç beklentisi olan ve en az risk oranı ile kazanmak isteyen kişilerin burada tercihleri son derece sınırlı, hatta tercihleri yok demek daha doğru. Yüksek kazanç beklentisine sahip olan ama en az risk almak isteyenlerin tercihi ilk 4 kripto para arasından olması, başta ilk tercihleri arasında ise sırası ile Bitcoin veya Ethereum’dan yana olması bu isteklerine olabildiğince daha kolay ulaşabilecek olduklarının göstergesi. Ethereum’dan sonra Ripple (XRP) koinini tercih edecek olan bir kişinin yatırımı Bitcoin’e oranla çok daha fazla riskli olacak ve daha az kazanma riski ile karşı karşıya kalabilecek olduğu üzere, çok fazla kazanç isteklerinin Bitcoin rekor kırmadığı sürece yerine gelmeyebilecek istek olduğunu göz önünde bulundurması gerekiyor. Aksi durumda bu yatırımcı tipinde kayıplar yaşandığı zaman bu kayıpları geri almak çoğu kez mümkün olmayacağından ve uzun süreler beklemek, belki de ömür boyu asla kaybedilen tutarı geri almak mümkün olmayacağından dolayı tercihlerini sadece Bitcoin‘den yapmaları etkili olabilir.

Kripto para piyasasında bazı istisnalar sayılmaz ise Bitcoin bir ülkenin Cumhurbaşkanı gibidir. Başbakan ne yapmak isterse istesin, nasıl kararlar alırsa alsın etkisi sınırlı olacaktır. Büyük Anayasa değişim kararları ve benzer kalıcı kararlar ise nasıl ki Cumhurbaşkanı onaylar ise kripto para piyasasında da tüm dengeleri açık bir şekilde Bitcoin belirler. Eğer Bitcoin fiyatında çok büyük düşüşler varsa diğer koinlerde birkaç kat daha fazla düşüşler olması, tam tersi durumda ise Bitcoin fiyatında rekor yükselişler olması durumunda diğer koinlerde de artışlar olması ama Bitcoin kadar fazla oranda kazandırmayacak kadar artışlar olması beklenmelidir.

Piyasada zaman zaman iddia edildiğinin tam aksine, piyasa verilerini ve durumunu Ethereum veya Ripple, TRON belirlemez. Piyasayı belirleyen, dengeler koyan ve bu dengeleri korumakta olan koin Bitcoin’dir. Aksini iddia edenler bunu kanıtlayabilecek hiçbir veri, bilgi, analiz ve rapora sahip değildir. En basit örneği ile son 2 yıllık Bitcoin grafiği ile diğer farklı koinlerin grafikleri yan yana incelenirse Bitcoin’in yükseldiği Aralık 2017 seviyesinde rekor kırmasından sonraki diğer koinlerin durumunun incelenmesi bu konuda kolay bir şekilde açıklamaları doğrulayacaktır.

Tabi ki bazı altcoinler haberleri veya bir takım gelişmeleri sebebiyle Bitcoin’den veya diğer coinlerden bağımsız olarak ciddi yükselişler yaşayabilir.

Normal kazanç beklentisi – Orta seviye risk

Birinci yatırımcı tipine oranla 2. yatırımcı tipinde kazanma oranları ve beklentilere oranla daha fazla yüksek olabilir. Ama nasıl? Bu sorunun yanıtı ise beklentilerden geçiyor. Birinci yatırımcı tipinde en az risk ve en yüksek kazanç için Bitcoin’in öncelikli tercih edilmesi gerektiğini ifade etmiştik. 2. yatırımcı tipi olan orta seviye risk alabilecek olan kişiler ise uzun vadede değil, kısa vadede daha fazla kazanç sahibi olabilir.

Bitcoin ile kısa vadede kazanç sahibi olmak eğer ki şanslı yükseliş dönemlerine denk gelmediyseniz çok daha zordur. Son 3 aylık veriler incelendiğinde sürekli gerileme olmuş ve düşüşler tekrar bir daha kendini toparlayamamıştır. Ama aynı zamanda son 3 ay içerisinde Ripple grafiğine bakıldığında ise son zamanlarda ve geçtiğimiz 3 ay içerisinde bir anda düşüş ve yükselişlerin daha sık aralıklarla olduğu görülmektedir. Bunun ise kısa vadeli olarak beklentileri olan ve kısa vadede orta seviye risk alarak normal kazanç beklentisi olan yatırımcı tipleri için en uygun koin olduğu bugünün şartlarına göre ifade edilebilir.

2. yatırımcı tipinde seçilebilecek diğer koin ise yine benzer olarak Ethereum ve Ripple gibi coinlerdir. Bu süreçte gelecek 1 ay kadar süre Ethereum takip edilir ve yükselişlerin başladığı görülür ise Ripple ile ortak olarak Ethereum’a yatırım yapılması kısa vadede kazanç beklentilerinin daha garanti şekilde karşılanmasında etkili olabilir.

Zira bu coinlerin dip noktaları iyi tespit edilirse kısa vadede iyi yükselişler yakalanabilir. Örneğin Ethereum bir kaç ay önce bu yılın en düşük seviyesi olan 167 dolar seviyeleri görmüştü. Ancak bundan sonra bir kaç gün içerisinde fiyat 200 dolar seviyesinin üzerine çıkmıştı. Benzer durum XRP’de de yaşandı.

Orta-Yüksek kazanç beklentisi, çok yüksek risk

3. yatırımcı tipinde her koin seçilebilir. Bunun önünde engel olmadığından dolayı tek tek koin belirtmek yanıltıcı olacaktır. Bu yatırımcı tipinin avantajı tüm koinlerden birisi veya birkaç tanesini seçerek yatırımlarını paylaştırması ve bunun sonucunda kazançlarını en yüksek seviyeye çıkarmak için engelinin olmamasından dolayı daha değerli olacaktır. Bu ve buna benzer yatırımcı tiplerinin genellikle tüm yatırımlarını yine 1. seçenekte olduğundan farksız olarak Bitcoin’de, Ethereum, Ripple, Bitcoin Cash vb. ile değerlendikleri bilinir. Büyük bir yatırımcı grubu olarak tanınan bu yatırımcı tiplerinin ortak özellikleri arasında en fazla riski alıp, en fazla kazanca en kısa sürede ulaşmak değil, en fazla riskli alıp, orta ve yüksek arasında kazanç beklentisinde olup karlı kazanç beklentisinde olmaları yatar.

Bu grupta olan yatırımcı tiplerinin bazılarında ise en yüksek riski aldıklarından dolayı herkese oranla daha fazla kazanma istekleri olurken, bu kişilerin genellikle yatırım araçları ilk 20’de olan koinlerin arasında olmaz. Bunun nedeni ise bu koinler pek fazla bilinmezken yatırımcılarını yarı yolda bırakma oranlarının birçok koine oranla çok daha düşük olması ve yatırımcı azlığından dolayı anında yükselişlerin çok daha fazla olabilmesinden kaynaklandığına inanılmaktadır.

Bu içerik Bitcoinsistemi.com’da yayınlanmıştır. İçerik kesinlikle yatırım önerisi veya yatırım tavsiyesi niteliğinde olmayıp, sadece bilgi vermeyi amaçlayarak oluşturulmuştur. Tüm olası kayıplar ve kazançlarda sorumluluk kullanıcının kendisine ait olup, Bitcoinsistemi.com asla sorumluluk kabul etmemekte ve bununla ilgili yasal olarak önerilerini sık sık yapmaktadır. Kullanım şartları ve gizlilik için bakınız: GİZLİLİK KOŞULLARIMIZ

300'den fazla kripto para birimine yatırım yapmak için bu linkten Binance borsasına %20 KOMİSYON İNDİRİMİ ile kayıt olabilirsiniz!
Özel haberler, analizler ve on-chain verileri için Telegram grubumuzu, Twitter hesabımızı ve Youtube kanalımızı hemen takip edin! Ayrıca Android ve IOS Uygulamalarımızı indirerek canlı fiyat takibine hemen başlayın!
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Haftanın Popüler Yazıları

Popüler Blog Yazıları