BitcoinHaberler

El Salvadorluların Bitcoin’e Tepkisi Sürüyor: “Bitcoin’i İstemiyoruz!”

El Salvador'da Bitcoin karşıtı protestolar devam ediyor, halk sokaklara döküldü.

El Salvador’un bir ilke imza atarak Bitcoin’i resmi para birimi ilan etmesinin yankıları hala sürüyor. Bitcoin’in benimsenmesi noktasında halkın nabzını yoklayan hükumet şu sıralar halkın yoğun protestolarıyla mücadele ediyor.

Bir süre önce Bitcoin’in benimsenmesini test etmek amacıyla yapılan anket sonuçları halkın büyük çoğunluğunun yeni Bitcoin tasarısına güvenmediğini zaten ortaya koymuştu. Şimdi ise protestocular sokaklara döküldü.

Devlet Başkanı Nayib Bukele, Nuevas Ideas partisinin meclisteki çoğunluğu sayesinde yasayı parlamentodan geçirmeyi başardı ancak halk söz konusu tasarıyı kolay kolay kabul edeceğe benzemiyor.

La Prensa Gráfica gazetesinin birkaç gün önce paylaşmış olduğu videolarda “Bukele rejimine karşı mücadele” ve “Bitcoin’e hayır” yazılı pankartlarla eylem yapan göstericiler, Bitcoin yasasının yürürlükten kaldırılmasını istiyor.

Halka Danışılmadı!

Protestoların ortaya çıkışını tetikleyen en büyük neden Başkan Bukele’nin böylesine kritik bir kararı halkın oylamasına sunmadan, doğaçlama ve teknik açıdan gerekli ve yeterli testler yapılmaksızın almış olması.

Konuyla ilgili tepkilerini her geçen gün artıran vatandaşlara göre Bitcoin’in resmi para birimi haline gelmesi en çok dar gelirli ve orta sınıf vatandaşları etkileyecek. Üstelik tasarıyı onaylamayanlar arasında sadece sıradan vatandaşlar yok. Ülkenin önde gelen iş adamları da söz konusu uygulama noktasında huzursuzluk yaşıyor.

Öte yandan Uluslararası Para Fonu ve Dünya Bankasının El Salvador hükumetinin destek talebini reddetmesini fırsat bilen Farabundo Martí Ulusal Kurtuluş Cephesi muhalefet partisi söz konusu yasayı engellemek için yasal işlem başlamış olsa da Bukele bu itirazları asla önemsemedi ve “El Salvador’da Bitcoin’i durduracak bir şey göremediğini” ifade etmişti.

300'den fazla kripto para birimine yatırım yapmak için bu linkten Binance borsasına %20 KOMİSYON İNDİRİMİ ile kayıt olabilirsiniz!
Özel haberler, analizler ve on-chain verileri için Telegram grubumuzu, Twitter hesabımızı ve Youtube kanalımızı hemen takip edin! Ayrıca Android ve IOS Uygulamalarımızı indirerek canlı fiyat takibine hemen başlayın!
guest
2 Yorum
En Yeni
En Eski En Çok Oy Alan
Inline Feedbacks
View all comments
Anonim

Ilginç, paran yok, dolar veya btc ve 35 dolar promosyon. Btc güvenmiyorsan, 35 doları harcar, dolarla devam edersin. Allah Allah, biz de özeleştirme adı altında, neyimiz varsa bize sorulmadan satıldı, biz koyunlar alkisliyoz.

Anonim

Bizim halk koyun ve hain😉


Başa dön tuşu