binance_banner
coinexbanner
binance_bannerbinance_banner
coinexbanner
Kripto HaberleriBitcoinETF Nedir? Bitcoin ETF'si Kripto Para Piyasalarını Nasıl Etkiler?

ETF Nedir? Bitcoin ETF’si Kripto Para Piyasalarını Nasıl Etkiler?

Takip et Bitcoin Sistemi Google News Button

2018 senesinde Winklevoss ikizlerinin SEC’e Bitcoin ETF başvurusu yapmasıyla beraber ETF kavramını iyice duyar olduk. Peki hemen hemen ayda 1 2 kez karşımıza çıkan ve piyasanın dengelerini allak bullak eden ETF nedir? Bitcoin ETF başvurusunun kabul edilmesi durumunda piyasa nasıl etkilenir?

Borsa Yatırım Fonu (ETF) Nedir?

Dünyada bilinen adıyla Exchange Traded Funds yani ETF, Türkçe’ye Borsa Yatırım Fonu (BYF) olarak tercüme edilmektedir. ETF basit bir ifadeyle; emtia, hisse senedi, tahvil bono gibi yatırım ürünlerinin edeksini baz alan ve bunların performanslarını yatırımcıya aktaran yatırım fonlarıdır.

Borsa Yatırım Fonlarının en önemli özelliği, hisse senetleri gibi borsa piyasalarında alınıp satılabiliyor olması. Ayrıca ETF’ler kabul edildikleri takdirde o ülkedeki borsaların kredi teminatına tabii olurlar.

Bitcoin ETF başvurularının geçmişi nedir?

İlk olarak duyduğumuz Winklevoss ikizlerinin yaptığı başvuru SEC tarafından kabul edilmedi. Fakat yapılan açıklamaya göre bu başvurunun kabul edilmesi zaten beklenmiyordu. Çünkü bir çok uzmana göre bu başvurunun kabul edilmemesi, SEC’in kripto para düşmanlığında dolayı değil, teklifin eksiklikleri sebebiyleydi.

Bu başvurunun yanı sıra CBOE’de Bitcoin ETF’si için başvurdu ve süreç hala devam ediyor.

Bir çok kişi Winklevoss ikizlerinin başvurusunun reddedilmesinden sonra CBOE’nin başvurusunun da kabul edilmeyeceğini düşünse de, eToro’nun piyasa analisti, Mati Greenspan, CBOE başvurusunun kabul edileceğini savundu. Çünkü daha önce red edilen gerekçeler, CBOE’nin başvurusunda bulunmuyor.

Ayrıca en son ProShares’in fiziksel olmayan Bitcoin ETF başvurusu SEC tarafından red edildi.

Toplamda 9 tane Bitcoin ETF başvurusunu reddeden SEC, bu başvuruların tekrar değerlendirileceği haberini verdi. Birçok kişi tarafından yeniden değerlendirmeden de bi sonuç çıkmayacağı düşünülse de bu karar bile birçok kesmi heyecanlandırdı.

İlgili Haber  SEC Reddettiği Bitcoin ETF Başvurularını Tekrar Gözden Geçirecek

Bu sürece kadar birçok Bitcoin ETF başvurusu olmuş ve henüz hiçbir başvuru kabul edilmemiştir. Bunun yanı sıra çoğu analist daha uzun yıllar SEC’in Bitcoin ETF’lerini kabul etmeyeceğini düşünüyor.

Bitcoin ETF’sinin Onaylanması Piyasalara Nasıl Yansır?

Bitcoin ETF’sinin onaylanması durumununda fiyatında ciddi yükselişler olması öngörülüyor. Onay alınması halinde kurumsal yatırımcıların piyasaya ciddi anlamda girmesi ve sadece Bitcoin fiyatının değil, bütün kripto para piyasasının ciddi artışlar yaşayacağı tahmin ediliyor.

ETF onayı, kripto para piyasalarından korkan yatırımcılar için, kaybetme riskinin bu kadar yüksek olmadığı bir pozisyon almalarına olanak sağlayacak. Çünkü bu yatırımcıların portföylerinin sadece yüzde 0.5’ini kaybetme riskleri olacak.

Bunun sonucunda Bitcoin, tüm dünyada altın gibi önemli bir varlık haline gelebilir.

Bitcoin ETF başvuruları ve sonuçları hakkında en güncel içerikleri https://www.bitcoinsistemi.com/etiket/bitcoin-etf sayfasından takip edebilirsiniz.

*Yatırım tavsiyesi değildir.

300'den fazla kripto para birimine yatırım yapmak için bu linkten Binance borsasına %20 KOMİSYON İNDİRİMİ ile kayıt olabilirsiniz!
Özel haberler, analizler ve on-chain verileri için Telegram grubumuzu, Twitter hesabımızı ve Youtube kanalımızı hemen takip edin! Ayrıca Android ve IOS Uygulamalarımızı indirerek canlı fiyat takibine hemen başlayın!
Buradaki Yorumlardan Bildirim Al
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Haftanın Popüler Yazıları

Popüler Blog Yazıları

Market Value

Detail