coinexbanner
coinexbanner
Kripto HaberleriBitcoinKripto Paralara Yasak Uygulanabilir Mi?

Kripto Paralara Yasak Uygulanabilir Mi?

Takip et Bitcoin Sistemi Google News Button

Dünyada 200+ ülkeden sadece 3 tanesi kripto paralara yaptırım uyguluyor. Bunlardan 2 tanesi oldukça fazla yaptırım uygularken 1 tanesi olan Hindistan  ise sınırlı bir şekilde yaptırım uygulamayı sürdürüyor.

Bu yaptırımlar dolayısı ile kripto para sahipleri büyük endişe ve korkular yaşarken, 3 ülkede yaşanan yaptırımlar son derece büyük mağduriyetlere ve büyük sorunlara sebep oluyor. Venezuela ve İran’da uygulanan yaptırımlar ve dünyanın en kapalı rejimi Kuzey Kore’de Bitcoin’e erişim olmaması benzeri nedenler, ülke vatandaşlarını mağdur eden ve korkutan gelişmeler olarak görünüyor.

Kripto paralara uygulanan yaptırımlar hakkında merak edilen sorulara ise bu rehberimizde detaylı bir şekilde yanıt verecek ve sizlerin bu konuda düşündüklerinizi tamamı ile cevaplamaya çalışacağız.

Eğer ki elinizde Bitcoin veya benzeri bir kripto para varsa ve ülkenizde bulunan kripto para borsasında tutuyorsanız bu durumda siz daha fazla bilgi sahibi olmanız gerekiyor demektir.

Eğer ki ülkenizde son günlerde kripto paralar ile ilgili yaptırımlar uygulanacak olduğuna dair yasalar hazırlandığı ifade ediliyor, hükümet bu konuda çalışıyor ise dikkatli olmanızda bilhassa fayda var.

Kripto paralar konusunda bazı ülkelerin uyguladıkları bu yaptırımlar zaman zaman  bazı sorunlara sebep olurken, yaptırım uygulanan ülkelerde yaşayanlar kripto paralarını kaybetmeseler bile bu paraları geri çekmek zorunda kalıyorlar ve bazıları yabancı kripto para borsalarında Bitcoin olarak paralarını tutmayı sürdürüyorlar.

Olası yaptırımlardan korunmak adına yaptırım uygulanacak olduğunun açıklanması üzerine kripto para sahiplerinin yapması gereken ilk işlem ya kripto paralarını mevcut ülkelerinde hizmet sunan borsa yerine farklı ülkede olan kripto para borsasına transfer edecekler, ya da kripto paralarını geri çekerek yatırımlarını farklı alanlarda veya mevcut para biriminde değerlendirmek zorunda kalacaklar.

Bu iki seçenek dışında pek bir seçenek olmadığı üzere yönetimlerce alınan yaptırım kararları ve yasak kararlarının kripto para sahiplerini etkilediği birçok alanda mevcut. Bu alanlardan bir tanesi kripto para borsası çalışanları ve bu alanda iş yapan kişiler oluyor.

Kripto Paralar Yasaklanırsa Ne Olur?

Kripto paraların bugün dünyanın hangi ülkesinde yasaklanırsa yasaklansın olacak olan tek şey o ülkede bulunanların kripto paralardan uzak durması gerektiği. Kripto paralar Venezuela’da ve İran’da olduğu şekilde yaptırıma maruz kalırsa geri yatırımları çekmek veya farklı bir kripto para borsasında ülke dışında değerlendirmek en iyi sonucu almanızda etkili olacak olduğu üzere bazı sorunlarda olmayacak değil.

Yabancı kripto para borsalarında mevcut yatırımlarınızı tutarsanız bu durumda geri almak zorunda kalmanız durumunda mevcut banka hesabınıza ödeme alamayabilirsiniz. Bu şekilde bir sorun yaşamamak için PayPal ve benzeri hizmetleri kullanarak çözüm bulabilirsiniz. (Yabancı PayPal hesabı ile).

Kripto paraların yasaklanması dünya genelinde olması pek mümkün ve beklenen bir işlem olmadığı üzere burada yasakların devreye girmesinden daha çok ülkeler adına konuşacak olursak bir ülkenin kripto paralara yasak uygulaması için belirli bir süre yaptırım süresi olur. İran’da vatandaşların bir süre içerisinde kripto para alımını durdurması nasıl istendi ise aynı durumda farklı ülkelerde olabilir.

Olası Yasak Durumunda Ne Olur?

Türkiye’nin kripto paralara yasak uygulaması senaryosunda ne olacağına bakacak olursak;

  1. Kripto para sahiplerinin yatırımlarını satması ve kripto para almalarının engellenmesine yönelik kripto para borsaları engellenebilir ve kripto para alımları konusunda vatandaşların Bitcoin almaları bahse konu olursa yaptırım uygulanacak olduğu ve vatandaşların bu yasak işlem dolayısı ile ceza alabilmeleri gündeme gelebilir.
  2. Kripto para borsalarının kapanması kısa süre içerisinde gerçekleşir
  3. Mevcut kripto para sahiplerinin yatırımlarını yabancı borsalara aktarmaması ve mevcut kripto para borsasında tutması durumunda bu paralara el konulmasa dahi geri çekmediği için en kısa sürede çekmesi adına bilgi ve bildiri gönderilebilir
  4. Bitcoin ve farklı türevde olan kripto paralardan bir tanesine bile sahip olmak büyük cezalar ve vergi cezalarına sebep olabilir

Bu ve buna benzer yasaklar mevcut bazı yatırımcılar tarafından ‘’imkansız’’ olarak ifade edilse bile maalesef ki bu yasaklar hükümetler tarafından istenmesi durumunda sadece bir tek gün içerisinde devreye sokulabilecek yasaklardır ve kimse bu yasaklara İran, Venezuela ve Hindistan örneğinde olduğu şekilde karşı çıkamaz, çıksa dahi yönetimler geri adım atmaz.

Bitcoin’e Yasak Uygulanabilir Mi?

Bitcoin’e yasak uygulanması ise İran’da mevcut devam eden yasaklardan bir tanesi. Ülkede yasaklar sürerken, İranlılar kripto paralarını ülke dışı borsalara aktarmaya ve yabancı ülkelerdeki kripto para borsalarında nasıl paralarını tutabilecek olduklarına dair araştırmalar yapmak zorunda kalıyorlar.

Ülkenin kripto paralara uyguladığı yasak henüz tam olarak uygulanmasa bile İran’da kripto para borsalarının devamlı izlenmesi ve yasaklar uygulanması dolayısı ile halkın büyük bir kısmı devlet baskısı ve korkusundan dolayı Bitcoin’lerini satarak mevcut yatırımlarını geri çekmiş ve bazıları büyük zararlar yaşamalarına rağmen bu konuda hükümetin isteklerine uymak zorunda kaldıklarını açıklamışlardı.

Bitcoin alan bir kişi veya Bitcoin sahibi olan bir kişinin olası yasaklar kapsamında yapması gereken en basit işlem eğer ki Bitcoin’lerini korumak ve daha fazla kar etmek istiyorsa mevcut kripto para borsasından hemen yabancı ülkede olan kripto para borsasına para transferi yapması önerilir.

Veya bu yolu seçmek yerine mevcut olarak kripto paralarınızı satarak yatırımınızı banka hesabında değerlendirme seçeneğini kullanabilirsiniz.

ABD, Türkiye’ye Yaptırım Uygularsa Bitcoin Alıp Satabilir Miyiz?

ABD’nin Türkiye’ye yaptırım uygulaması veya başka bir ülkenin Türkiye’ye yaptırım uygulaması durumunda ne olacağı sorusu da akıllarda sorulan ama korku ve endişe dolayısı ile pek fazla dile getirilmeyen ama merak edilen konulardan bir tanesi.

ABD’nin Türkiye’ye olası bir yaptırımında vatandaşlar biraz daha zor olsa bile dolar kurunun artması ve hali ile Bitcoin fiyatının artması dolayısı ile BTC sahibi olabilir ve satış yapabilir. ABD bunu engelleyebilecek güce sahip olmasına, kripto para borsalarını takip ediyor olmasına rağmen Türk vatandaşlarına kripto paralar konusunda eğer ki ulusal bir arama yok ise ve ulusal olarak bir suçlu değilseniz yasak uygulaması beklenen bir senaryo değildir.

Ama eğer ki Türkiye’de mevcut olarak bir yaptırım olursa ve Türkiye’ye yönelik yaptırımların dozu daha ağır olursa bazı Amerikan kripto para borsaları Türk vatandaşlarına üyeliği engelleyebilir ve bu durumda Türk vatandaşları Asya veya farklı ülkelerde olan kripto para borsalarını tercih etmek zorunda kalır.

*Bu kapsamlı rehber sadece bilgi verme amacı ile hazırlanmıştır.

**Rehberde verilen bilgiler sadece bir ‘bilgi’ olarak geçmekte olup hiçbir şekilde öneri/tavsiye DEĞİLDİR!

***Olası senaryolar üzerine hazırlanmış bir rehberdir ve sadece olası durumlarda olabilecek bazı bilgileri içermekte olduğundan dolayı sadece belirli durumlarda bu tür durumlar yaşanabilir. Normal şartlar ve TÜRKİYE’de bir yaptırım ve yasak olmamasından dolayı kripto para sahibi olmak kadar kripto  para satışı yapmak bir o kadar kolaydır.

****Yasalar bu maddelerin tam tersine olabilir, en doğru bilgiler YASA kitapçıklarından ve mevcut yönetim politikalarından alınabilir.

*****İran, Venezuela ve Hindistan belirli oranda kripto paralara yaptırım uygulamakta olup bu ülkelerde yaşayan belirli şartlarda kripto para sahibi olmaya ve kripto para satışı yapmaya devam etmektedirler.

300'den fazla kripto para birimine yatırım yapmak için bu linkten Binance borsasına %20 KOMİSYON İNDİRİMİ ile kayıt olabilirsiniz!
Özel haberler, analizler ve on-chain verileri için Telegram grubumuzu, Twitter hesabımızı ve Youtube kanalımızı hemen takip edin! Ayrıca Android ve IOS Uygulamalarımızı indirerek canlı fiyat takibine hemen başlayın!
Buradaki Yorumlardan Bildirim Al
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Haftanın Popüler Yazıları

Popüler Blog Yazıları