binance_banner
coinexbanner
binance_bannerbinance_banner
coinexbanner
Kripto HaberleriRehberDark Web ve kripto paralar

Dark Web ve kripto paralar

Takip et Bitcoin Sistemi Google News Button

Dark Web ve Deep Web, Türkçe’de ”karanlık veya derin internet” olarak bilinen sıradan internetin yanında erişimin çok daha zor olduğu ve açık index verilerine sahip olmayan sitelerin bulunduğu karanlık bir internet ortamı. Cinsellik, yasadışı ilaçların satışı, kaçakçılık, istenen her türde askeri silah, roket ve bombaların satışının yasadışı yollardan yapılabildiği ve tamamen gizli olarak sizi kimsenin bilmeden, tanımadan yapılabildiği bir ortam. Yasaların, kuralların işlemediği bir ortam olan Deep Web daha çok sıradan internet kullanıcılarının oluşturduğu bir ortam olmaması ve teknoloji bilgisi orta-yüksek kişilerin daha etkin olarak bulunduğu platform.

”VIP internet” olarak adlandırıldığı görülen Dark Web’in %98’ini teknoloji konusunda fazlası ile bilgi sahibi kişiler oluşturuyor. Hükümetlerin kontrol edemediği bir alan olması ve erişim engeli gibi konuların asla geçerli olmamasından dolayı diktatör rejimlerin bulunduğu ülkelerde sürekli olarak erişim yollarının nasıl kısıtlanabilecek olduğuna dair yollar aranan Dark Web’in asıl erişim noktası olarak bilinen Tor Tarayıcı hiçbir şekilde engellenemediği için bir şekilde bu bilgi dolu dünyaya giriş yapılabiliyor.

Hükümetler tarafından engellenmesi mümkün olmadığı için ve sürekli olarak güncellenen milyarlarca internet sitesinin arkasında dünyanın tüm ülkelerinden belirli bir takım insanların yönettiği sitelerde her türlü yasadışı ürünler, bilgiler ve içerikler görmek mümkün. Cinayet videoları, çocuk tecavüzlerine dair mide bulandıran ve ihlal durumunda olan video-fotoğraf görselleri, pedofili ailelerin paylaştığı çocuk fotoğrafları ve daha milyarlarcası Dark Web’te bulunuyor. Sıradan bir şekilde bir hükümet yönetiminin bu platformda bulunan sitelere girenleri görmesi Türkiye’de haber kanallarında zaman zaman gündeme geldiği şekilde görüntülenmesi mümkün değil. Dark Web’e giren kişilerin adresi eğer ki ek VPN kullanılmıyor ise bulunabilir olarak görünüyor olsa da dahi Nord VPN ve benzeri tamamen gizlilik ve anonim veri tutmayan VPN programları kullanılırsa Dark Web kullanıcısının bulunması eğer diğer teknik önlemleri de aldıysa (buna dair bilgileri güvenlik amacı ile vermiyoruz)* tamamen imkansız.

Buraya kadar herşey tamam, kripto paralar ile Dark Web’in ne işi var? Diye düşünmekte oldukça doğal. Kripto paralar Dark Web için yaratılmış olabildiğine inanılan ”ödeme aracı” olarak tanımlanan dijital gizli para birimleridir. Bu para birimi ile ilgili henüz dünyada hiçbir kimse ve yetkili kim tarafından, neden dolayı yaratıldığını bulamadığı için (ABD’nin istihbarat kurumları bu konuda bilgi sahibi olan tek kurum ve Bitcoin’in yaratıcısını bildiklerine dair ciddi kanıtlar var.)** daha çok merak aşamasının ötesine geçilmiyor. Halbuki kripto para fiyatlarının veya insanlara ne kadar kazandırdığından daha önemlisi ”kripto paralar ne için var?” sorusunun sorulması gerekiyor.

Sizin, bizim veya farklı bir kişinin kazancı için kripto paralar üretilmedi ve ortaya çıkmadı. Eğer bu şekilde düşünen yakın çevrenizde kişi veya kişiler var ise bu tamamen yanlış bir düşünce ve asla kripto paraların kazanç amacı ile üretilmediği, hele ki sıradan insanların kazancı için asla üretilmediğini bilmek önemli. Neden dolayı ortaya çıktığına dair en kuvvetli şüpheler Dark Web’te aktif olarak kullanımı ve Bitcoin’in (kripto paranın başlangıcı)  yaratılması için bir ihtiyaç doğurduğu ve Deep Web’te aktif olan kişi veya üst düzey yetkililer tarafından yaratılmış olduğu yönünde. Bunca zahmete değer mi? Sorusunu soranlar mutlaka olacaktır, ki onlar sormadan biz yanıtlayalım.

Evet… Dark Web, dünyada Türk siyasetçiler tarafından olmasa dahi gelişmiş ülkelerde aktif olarak kullanıldığına dair inanılan bir merkez. Bunun nedeni gerek yasadışı silahların satılabiliyor olması, gerek Dark Web’te aktif kurulu olan merkezlerin hükümetlere ait bilgileri biliyor olması ve bunları belirli bir para karşılığı satıyor olmaları bu merkezin arkasında çok büyük siyasilerin ve şirketlerin-kurumların olduğunu gösteriyor. Siz olsaydınız ”A isimli hükümete ait” bilgileri banka hesabı yoluyla mı satmayı tercih ederdiniz, yoksa tamamen gizli ve sizi asla ABD hükümeti dışında kimsenin bulamayacak olduğu kripto paralar ile mi satmayı düşünürdünüz? Bu soruya eminiz ki herkesin yanıtı ”kripto paralar ile” olacaktır. Tam da bu nedenden ötürü karanlık internetin arkasında etkili olan gücün kripto paralar olması belki de 2009 yılından önce bile kripto para benzeri kullanımların olmuş olabilecek olduğuna olan inancın çok daha fazla artmasına sebep oluyor.

Milyarlarca terabayt verinin bulunduğu karanlık internette sıradan bir insan hakkında bilgi sahibi olmak mümkün. Türkiye’de bir insanın nerede yaşadığı, anne ve baba adı, kardeşlerinin sayısı, kimlik numaraları ve cep telefonları numaraları dahi daha önce yayınlanan bilgiler ışığında bu merkezde binlerce farklı oluşumda yayınlanmış ve satılıyor durumda, bazılarında ise tamamen ücretsiz olarak açık ve kullanılabilir durumda. Bu türden bilgiler Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları için ne kadar hayati öneme sahip olsa da bu bilgilerin nerelerde, nasıl ve kimler tarafından kullanılabilecek olduğunu bilmek tamamen imkansız. Sadece burada bizim incelediğimiz konu ve kategori olan ”Dark Web ve kripto paralar ile ilişkisi” konusuna bu iyi bir örnek olarak karşımıza çıkmakta.

En fazla kripto paranın kullanıldığı yer: Karanlık İNTERNET!

Dünyada en fazla kripto paranın görünürde kullanıldığını düşünmek insanlar için empoze edilmiş ve kafalarında yer edinmesi için belirli kişi ve etkili sitelerde zorla öğretilmekte. Asıl tam tersi olan ise 2009 yılından itibaren kripto paraların ilk kullanılmaya başladığı yer olan karanlık internette ödeme aracı olarak fazlası ile güçlü ve etkili olarak kullanılıyor olmasından geliyor. Kripto paraların yatırımcılar için kazanç sağlaması adına geliştirilmemesi ve ödeme aracı olarak ortaya çıkmasının arkasında da bu sonuç yatıyor. Kazanç amacı ile kripto para sahibi olmak isteyenlerin unutmaması gereken bu konunun derinine inildiğinde karşımıza ne çıkacağını bilmek imkansız olsa da arkasında büyük güçlerin ve bilgi sahibi kişilerin olduğunu çok rahat gösterebiliyor.

Karanlık internette her saniye milyonlarca dolarlık kripto para alışverişi oluyor olması ve merkez oluşumlar başta tüm oluşumlarda kripto para ödemesi seçeneği dışında ödeme seçeneği sunulmaması kripto paraların karanlık internet için yaratılmış olduğu düşüncesi ve iddiasını çok rahat doğrulamakta.

En fazla kripto paranın kullanıldığı karanlık internet bu bağlamda yatırımcılar için veya zenginler için değil, kripto paranın ödeme aracı olarak ortaya çıkması ve değer kaybetmemesi için ”yatırımcılar” adına açılmasını destekliyor. Karanlık internette bir veri almak veya fotoğraf-video-metin belgesi içeriğine sahip olmak için eğer bu veri ücretli sunuluyor ise o 10 saniyeye ait Bitcoin veya altcoin kuru ile (hangisini seçerseniz ve o veri sitesinin sahibi hangi kripto paralar ile ödemeye izin veriyor ise) ödeme yapmanız gerekiyor. 2009 yılından önce ise Dark Web’te neler olduğuna dair birçok farklı ödeme seçeneklerinin sunulduğu, daha çok belirli bir noktanın belirleniyor olduğuna dair bilgiler olsa da tüm bu bilgilere tek bir insan veya tek büyük grupların dahi ulaşması mümkün değil. Zira bunun arkasında bulunan milyarlarca terabaytlık sitelerin arasında hangisinin nasıl ödemeye izin verdiğinin (2009 yılından önce) bilinmesi maalesef imkansız.

Dark Web kripto paraların merkezi

Dark Web’in kripto paraların merkezi olması ise daha fazla ilgi görmesi ve neredeyse tek ödeme seçeneği olarak görülmesinden kaynaklanıyor. Gelecekte daha fazla altcoin ile ödeme seçeneklerinin sunulması beklenen karanlık internette neler olabileceği ve nasıl ödeme yöntemlerinin gelişeceği ise kripto paraların durumunu belirleyecek.

300'den fazla kripto para birimine yatırım yapmak için bu linkten Binance borsasına %20 KOMİSYON İNDİRİMİ ile kayıt olabilirsiniz!
Özel haberler, analizler ve on-chain verileri için Telegram grubumuzu, Twitter hesabımızı ve Youtube kanalımızı hemen takip edin! Ayrıca Android ve IOS Uygulamalarımızı indirerek canlı fiyat takibine hemen başlayın!
Buradaki Yorumlardan Bildirim Al
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Haftanın Popüler Yazıları

Popüler Blog Yazıları

Market Value

Detail