binance_banner
coinexbanner
binance_bannerbinance_banner
coinexbanner
Kripto HaberleriRehberKripto Para Borsalarına Güvenebilir Miyiz?

Kripto Para Borsalarına Güvenebilir Miyiz?

Takip et Bitcoin Sistemi Google News Button

Binance kripto para borsasının hacklenmesi ile gündem tekrar ‘kripto para borsaları ne kadar güvenli?’ tartışmasına evrildi. Tüm dünyada kripto para borsaları ilk açıldıkları günden beri siber saldırganların tehdidi altında. Dünyanın en güvenilir 2. kripto para borsası olarak bilinen Binance’ın bile 40 milyon dolar kadar büyük bir siber saldırıya uğrayarak para çaldırması tekrar kripto para borsalarına yönelik güven konusunda bazı endişeler yarattı.

Kripto para borsaları normal olarak dünyada her şeyin tehlikede olduğu gibi tehdit altındalar. Bugün dünyanın en çok korunan siyasileri bile her gün tehdit altındalar ve geçmişte birçok siyasi öldürüldü. Cansız varlıklara baktığımızda ise bugüne kadar birçok banka şubesi soyuldu veya bankaların bazıları siber saldırılar sonucunda milyonlarca dolarlık kayıplar yaşadılar. Bazı barbar devletler eli ile bile siber saldırılar olduğunu düşünürsek dünyada hiçbir şey tam anlamıyla %100 güvenli değildir. Binance ve diğer kripto para borsaları da buna dahil.

Bir kişi kripto para yatırımcısı ise olası siber saldırılar durumunun olabileceğini göz önüne alarak hesap yapmak zorundadır. Tüm kripto para birimini tek borsada tutmak yerine 2 farklı en güvenilir kripto para borsasında tutmak beklenmedik bir siber saldırı durumunda yatırımcının sadece %50 varlığını kaybetmesi demektir.

Medya size borsaları güvenli gösterebilir, inanmayın!

Medyada ”bilmem o kripto para borsası çok güvenilir ve asla geçmişte hacklenmemiş” gibi haberler ile reklam kokan hareketler sergileyebilir. Bu tür haberlere güvenmek yerine her an geçmişte hacklenmemiş ve kendisine asla ”hacklenmez” diye atıfta bulunulan kripto para borsalarının hacklenebilecek olduğunu göz önünden çıkarmayın.

Hiçbir kripto para borsası tüm siber saldırılara karşı korumalı değildir. Binance’ın bugün hacklenmesinin hemen ardından yatırımcılar nasıl 40 milyon dolar kaybettiler ise bu saldırının boyut kaybı 140 milyon dolarda olabilirdi.

Düşünelim, bugün Binance kadar kendisini koruyan, Mt.Gox kadar kendisini en iyi siber güvenlik uzmanları ile tam olmasa bile en iyi düzeye yakın korumaya çalışmış ancak milyonlarca dolar çaldırmış olan kripto para borsaları varken Uganda’da da veya Türkiye’de sadece yerel kripto para yatırımcılarının kullandığı kripto para borsaları bu siber saldırganlar tarafından ne kada kolaylıkla hacklenebilir?

Elbette Türkiye’de olan veya Uganda’da olan kripto para borsaları da kendilerine göre önlemler almışlardır ancak Binance kadar iyi siber güvenlik uzmanlarını maddi açıdan bünyelerine katmalarına parasızlık izin vermez. Bu nedenle hiçbir kripto para borsasının %100 güvenilir olmadığını bilerek yatırım yapmak, ancak bundan da korkarak kripto para yatırımı yapmaktan uzaklaşmamak son derece önemlidir.

Herkes her an kripto para biriminden nasıl ki olası bir fiyat düşüşünde değer kaybı yaşayabilir ise kripto para borsalarına uygulanacak olan olası siber saldırılar karşısında da korkarak kripto paraları satmak yersiz ve yanlış bir karar olacaktır.

*Ülke isimleri örnek olarak verilmiştir, borsa ismi verilmemiştir.

300'den fazla kripto para birimine yatırım yapmak için bu linkten Binance borsasına %20 KOMİSYON İNDİRİMİ ile kayıt olabilirsiniz!
Özel haberler, analizler ve on-chain verileri için Telegram grubumuzu, Twitter hesabımızı ve Youtube kanalımızı hemen takip edin! Ayrıca Android ve IOS Uygulamalarımızı indirerek canlı fiyat takibine hemen başlayın!
Buradaki Yorumlardan Bildirim Al
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Haftanın Popüler Yazıları

Popüler Blog Yazıları

Market Value

Detail