Kripto HaberleriBorsaElizabeth Warren'dan ABD Adalet Bakanlığına FTX Mektubu!

Elizabeth Warren’dan ABD Adalet Bakanlığına FTX Mektubu!

Takip et

ABD’li iki Demokrat Senatör Çarşamba günü Adalet Bakanlığı’na bir mektup yazarak Başsavcı Merrick Garland’ı “FTX’in çöküşüne yol açan rahatsız edici dolandırıcılık ve yasadışı davranış iddialarını” soruşturmaya çağırdı.

Elizabeth Warren ve Diğer Senatörler, FTX’in ABD Adalet Bakanlığı Tarafından “Titizlikle Soruşturulmasını” İstedi

Mektupta, Senatörler Elizabeth Warren ve Sheldon Whitehouse, Garland ve Başsavcı Yardımcısı Kenneth Polite’a Adalet Bakanlığı’nın yakın zamanda beyaz yakalı suçluları yargılama taahhüdünü yenilediğini hatırlatarak, eski FTX CEO’su Sam Bankman-Fried ve diğer yöneticilerin davranışlarını “en üst düzeyde titizlikle” soruştururken bu taahhüdü yerine getirmelerini istedi.

Kripto para endüstrisinin uzun süredir eleştiricisi olan Warren, Bahamalar merkezli FTX’in çöküşünü ve bu çöküşün tüm sektörde yarattığı dalgalanma etkilerini yakından izledi.

Salı günü Warren, Durbin ve Senatör Tina Smith, Fidelity’ye bir mektup göndererek bu finansal hizmetler firmasından perakende müşterilerinin emeklilik planlarına Bitcoin’i dahil etmelerine izin vermeyi yeniden gözden geçirmesini istedi.

İlgili Haber
FTX Borsasını En Fazla Kullanan Ülkeler Ortaya Çıktı!

Geçen hafta da Warren ve Senatör Dick Durbin Bankman-Fried ve FTX’in mevcut CEO’su John Jay Ray III’e bir mektup göndererek borsanın çöküşüne neyin yol açtığı konusunda bilgi istedi.

Warren ve Whitehouse’un mektubu, geniş kripto endüstrisindeki zincirleme etkiye ek olarak, FTX’in perakende yatırımcılara “yüksek ücretli reklam yayınları ve ünlülerin destekleri” ile “yanlış bir güvenlik ve meşruiyet hissi” verdiğini de ekledi.

Mektup, Adalet Bakanlığı’nı iddia edilen dolandırıcılığa karışmış olabilecek tüm FTX yöneticilerini soruşturmaya ve kovuşturmaya çağırsa da, Warren ve Whitehouse’un öfkesinin büyük kısmını Bankman-Fried taşıyor.

Senatörler mektupta şu ifadeleri kullandı:

“FTX’in çöküşü sadece özensiz iş ve yönetim uygulamalarının bir sonucu değil, daha ziyade Bay Bankman-Fried ve diğer FTX yöneticilerinin kendilerini zenginleştirmek için uyguladıkları kasıtlı ve hileli taktiklerden kaynaklanmış gibi görünüyor.

Aslında, Bay Bankman-Fried geçen yıl kendi cüzdanına 300 milyon dolar hortumladığında gerçek zenginleşme çıkarlarını zaten ortaya koymuştu.”

*Yatırım tavsiyesi değildir.

guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Haftanın Popüler Yazıları

Popüler Blog Yazıları