Bitcoin

En Büyük Bitcoin Balinası ABD Mi? El Konulan Kripto Paralara Ne Oluyor?

Her gün birçok yasadışı web sitesi ABD tarafından kapatılıyor. Peki bu paralara ne oluyor?

Bitcoin‘in ismi, ilk piyasaya çıktığı günden beri birçok yasadışı sektör ile aynı satırlarda yer aldı. Bu sebeple özellikle FBI’ın senelerden beri binlerce hatta on binlerce borsanın, dark web sitesinin ve yatırımcının kripto para varlıklarına el koyduğu biliniyor.

Bugün yine gündeme düşen ünlü dark web sitesi Sipulimarket’in kapandığı ve tüm kripto para varlıklarına el konulduğu haberi, devletlerin elindeki kripto paraları biraz daha arttırdığının göstergesi. Web site her ne kadar Finlandiya merkezli olsa da, düzenlenen operasyonda Europol ve ABD gizli servislerinin de bulunduğu biliniyor.

ABD’nin kripto para trafiğini izleme konusunda lider ülke olduğu, hatta en başından beri Bitcoin kurucusu Satoshi Nakamoto’nun kimliğini bildiği iddia ediliyor. Hal böyle olunca dünyadaki yasa dışı kurumların engellenmesi ve bu ağın kontrol edilmesi için bütün devletler ABD’den destek alıyor.

Şu zamana kadar milyarlarca dolarlık kripto paraya el koyduğu düşünülen ABD’nin aslında dünyanın en büyük Bitcoin balinası olduğu tahmin ediliyor. Genellikle el konulan kripto paralara ne yapıldığı kamuoyu ile paylaşılmazken, bunların devlet hazinesine aktarıldığı tahmin ediliyor.

Bu sebeple ABD’nin eğer Bitcoin’e karşı bir tavır almak isterse, fiyatları da istediği gibi manipüle edebileceği iddiaları tüm kripto para piyasasını tedirgin etmeye yetiyor.

Daha önce ABD’nin kısmen de olsa BTC’ye ve kripto paralara karşı sert tutumu olduğu ve fiyatın bu dönemde 3.000 dolarlara kadar düştüğü biliniyor (2019 senesi). Şu an bu sert tutumundan vazgeçmiş gibi görünen ABD’nin “Kripto paralar yok edilemez, bu sisteme bizim de entegre olmamız gerekiyor” şeklinde politika izlediği, ünlü uzmanlar ve devletin önde gelen kişileri tarafından son zamanlarda dile getiriliyor.

300'den fazla kripto para birimine yatırım yapmak için bu linkten Binance borsasına kayıt olabilirsiniz!
Özel haberler, analizler ve on-chain verileri için Telegram grubumuzu, Twitter hesabımızı ve Youtube kanalımızı hemen takip edin! Ayrıca Android Uygulamamız'ı indirerek canlı fiyat takibine hemen başlayın!
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Başa dön tuşu