BitcoinHaberler

Enerji FUD’u Yine Gündemde: “Bitcoin’in Enerji Tüketimi Ülkelerle Yarışıyor!”

Bitcoin'in enerji tüketimi gündemde kalmaya devam ediyor.

Bloomberg’in yakın tarihli haberine göre Bitcoin’in 2021 yılının üç çeyreğinde tükettiği enerji miktarı 2020 yılının tüm tüketimini şimdiden geride bıraktı.

Kripto para birimlerinin tükettiği enerji miktarının hesaplanması verilerin değişkenlik göstermesi nedeniyle zor olsa da yapılan bir araştırmaya göre, Bitcoin’in tükettiği enerji miktarının önemli düzeyde arttığı sonucuna ulaşıldı.

Şayet bu hızla gidilirse Bitcoin’in 2021 yıl sonuna kadar 95,68 TW/h enerji tüketeceği tahmin ediliyor. Bu miktar neredeyse Pakistan’ın yıllık enerji tüketimine denk geliyor.

Bu miktarla BTC 2020 yılında tüketmiş olduğu 67 TW/h enerji miktarının çok üstüne çıkmış olacak.

Aslında Bitcoin’in enerji tüketimi bakış açınıza göre küçük yada büyük görünebilir. Bitcoin madenciliği, küresel elektrik tüketiminin yalnızca yüzde 0,43’ünü oluşturuyor. Bu miktar, Cambridge Üniversitesi’nin yaptığı bir araştırmaya göre yalnızca ABD’deki buzdolaplarının yıllık enerji tüketimi olan 104 TW/h’den bile az miktarda.

Bitcoin’in enerji tüketimi konusundaki endişeler  Tesla CEO’su Elon Musk’ı da etkilemiş ve şirket Bitcoin ile ödeme kabul etmeyi bırakmıştı.

Daha sonra Temmuz ayında gerçekleşen B-Word konferansında Bitcoin’in her zaman nispeten yenilenebilir enerji kullandığına dair bazı görüşler sunuldu.

300'den fazla kripto para birimine yatırım yapmak için bu linkten Binance borsasına kayıt olabilirsiniz!
Özel haberler, analizler ve on-chain verileri için Telegram grubumuzu, Twitter hesabımızı ve Youtube kanalımızı hemen takip edin! Ayrıca Android Uygulamamız'ı indirerek canlı fiyat takibine hemen başlayın!
guest
1 Yorum
En Yeni
En Eski En Çok Oy Alan
Inline Feedbacks
View all comments
mnbvb13

Acayip işler dönüyor dikkatli olun…


Başa dön tuşu