Ethereum

Ethereum 2.0, Herkesin Beklediği Etkiyi Yaşatmayacak mı? Olumsuz Yönleri Neler?

ETH 2.0 için beklentiler gerçekleşmeyecek mi?

Toplam piyasa değerine göre en büyük ikinci kripto para birimi Ethereum (ETH), büyük bir güncellemeye adım adım ilerliyor. Ethereum fiyatının 4.300 dolardan 2.000 dolara kadar düşmesine rağmen özellikle bu güncelleme ile yeniden şahlanacağı tahmin edilmekte.

Ethereum’un London hard forku ile sona gelinen Ethereum 2.0’ye tam geçiş için net tarih henüz verilmese de son gelişmeler ışığında bunun 2021’e yetişmesi beklenmekte. Peki bu güncelleme gerçekten de ETH için her şeyi düzeltebilecek mi?

Ethereum 2.0, Beklenen Güncelleme Olmayabilir

Ethereum 2.0 ile beraber madencilik duracak ve bunun yerine varlık ispatı yönetimi olan Proof-of-Stake gelecek. İnsanlar artık madencilik yerine sahip oldukları ve stake ettikleri ETH’lere göre işlemleri onaylayabilecek.

Ethereum Foundation da bu güncellemenin 2021 sonuna kadar yetişeceğini düşünmekte. Buna rağmen Ethereum 2.0 ile her sorun bir anda bitmeyebilir.

Ethereum şu an için saniyede 15 işleme izin veren PoW altyapısını kullanmakta ve bu da gas ücretlerinin yüksek olmasına neden oluyor. Dune Analytics verilerine göre ise Ethereum ağındaki işlemlerin sayısı ETH 2.0 ile arttığında, düşük işlem ücreti nedeniyle başarısız olan işlemlerin sayısı da artacak. Aslında bunu şu an için Binance Smart Chain tabanlı projelerin çoğu yaşamakta.

Kullanıcıların bunun devamında yeniden işlem yapması ve belki de üçüncü defaya kadar bunu tekrarlaması gerekecek. Insider Intelligence verilerine göre ise ABD’de yatırımcıların %25’inden fazlası dijital paraları kullanmayı bilmiyor ve işlem ücretini kendin belirlemek gibi ek fonksiyonlar onları başka ağlara itebilir.

Buna ek olarak Ethereum 2.0 ile kodlama dilinin C++ veya Rust kullanan geliştiricilere uygun olarak değiştirilmesi bekleniyor.

Bunun ise yine ağın genelini büyük ölçüde etkileyecek radikal bir karar olduğu düşünülmekte. Ethereum yatırımcılarının bu güncellemeden en çok faydalanacağı gelişme ise EIP-1559 gibi gözüküyor.

300'den fazla kripto para birimine yatırım yapmak için bu linkten Binance borsasına %20 KOMİSYON İNDİRİMİ ile kayıt olabilirsiniz!
Özel haberler, analizler ve on-chain verileri için Telegram grubumuzu, Twitter hesabımızı ve Youtube kanalımızı hemen takip edin! Ayrıca Android ve IOS Uygulamalarımızı indirerek canlı fiyat takibine hemen başlayın!
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Başa dön tuşu