binance_banner
coinexbanner
binance_bannerbinance_banner
coinexbanner
Kripto HaberleriRehberKripto Para Düşüşleri Korkutmalı Mı?

Kripto Para Düşüşleri Korkutmalı Mı?

Takip et Bitcoin Sistemi Google News Button

Kripto para fiyatlarında düşüşler devam ediyor. Yatırımcılar, bir süredir düşüşler nedeniyle piyasanın kendisini toparlamasını bekliyor ancak piyasada 200 dolara varan ve daha büyük oranlarda fiyat değişimleri etkisini gösterebiliyor. Kripto para fiyatlarının sürekli olarak değiştiğini bilen tecrübeli kripto para yatırımcılarına göre bu durum korkulması gereken bir durum olmasa da tecrübesiz kripto para yatırımcıları için bu değişiklikler çok fazla endişeye sebep olabiliyor.

Bitcoin fiyatını değiştiren nedenin ne olduğunu anlamayan yatırımcılar bu sorularına yanıt arıyor, yatırımcılar kripto para piyasasında fiyatların değişmesinin nedenini ararken, zaman zaman bazı iddialar ortaya atılıp nedenin yatırımcılar olduğu veya ticaret botları olabilecek olduğu iddia ediliyor. Bunların bazıları için doğru olduğunu belirtmek mümkün olsa da kripto para sahipleri düşüşlerin nedeni hakkında kesin bir açıklama bulamayacaklarının farkındalar. Bitcoin sonuçta bilinemez bir yatırım aracı ve yatırımcılar bir yatırım yaparken bunun kaybetme riski olduğunu kabul ederek yatırım yapıyorlar.

Bir kripto para yatırımcısı kendisinin risk almadan yatırım yapmak istediğini belirtiyor ise yatırım yapması mümkün değil. Vadeli mevduat dışında tüm yatırım araçlarında kaybetme riski vardır ve hiçbir yatırım yatırımcısına %100 kesin kazanç vermez, veremez. Bunun nedeni yatırımların arz ve talebe göre artışa geçebiliyor olmasıdır.

Bitcoin ve kripto paralardan korkmaya gerek yok

Bir tavuk çiftliği yatırımının gelecek 12 ay içerisinde tüm yatırım tutarını çıkarıp kazanca geçirecek olduğu iddia edildiğinde bunun doğruluğu sorgulanmasına gerek bile olmadan yanlış olduğu ve yatırım yapılmaması gerektiği anlaşılabilir. Tavuk fiyatları gelecek 12 ay içerisinde %100 ucuzlar ise 12 ay içerisinde yatırım fiyatını çıkarmak mümkün olmaz veya tam tersine yem fiyatları %300 oranında artar ise %100 12 ay sonunda yatırım tutarını çıkarmak mümkün olmaz.

Tavuklar ölebilir ve birçok nedenden dolayı bu yatırımın kendi kendisini 12 ay içerisinde ekarte edebilecek olduğunu iddia etmek mümkün olamaz. Bitcoin ve kripto para birimi yatırımlarının hepsinde de benzer riskler vardır. Yatırımcı olmak isteyen yetişkin bir insanın kripto para yatırımını bir dolar yatırımı olarak görmesi ve dolardan daha tehlikeli ancak daha fazla kazandırabilecek ve kaybettirebilecek bir yatırım aracı olarak görmesi önemli.

Dolar fiyatları bundan birkaç ay önce 7 TL’yi geçti ve rekor üzerine rekor kırmıştı. Bugün ise 5.70 TL seviyelerine kadar geriledi ve milyarlarca dolarlık dolar piyasadan silindi. TL’nin karşısında çok değerli olan dolar bundan 2 ay sonra tekrar 7 TL’yi görebilir veya tam tersi 4 TL’ye düşebilir.

Kripto para yatırımlarında yatırımdan kazanma ve kaybetme riski her zaman için daha yüksektir. Bitcoin yatırımı yapacak olan bir yatırımcı dolardan daha az kazanabilecek olduğunu ancak uzun vadede dolar kazancından yüzlerce kat daha iyi kazanç elde etmesinin mümkün olduğunu bilerek yatırım yapmalı. Aksi durumda yatırımcının hüsrana uğraması mümkün. Bitcoin ve kripto para birimi yatırımlarında yatırımcıların yapması ve düşünmesi gereken bu yatırım aracının belki de dünyanın en riskli yatırım araçlarından birisi olduğunu bilmesi ve bunu bilerek yatırım yapması.

Bir anlık 500 dolar düştü veya 1.000 dolar düştü diye hemen satış yapmak ne kadar yersiz ise 1.000 dolar değer kazandı diye uzun vadeli kripto para yatırımını satmakta bir o kadar yersiz olabilir. Kısa vadeli yatırımcıların 1.000 dolar düşüşte paniklemesi ve satış yapması normal karşılanabilecek bir satış olsa da uzun vadeli yatırımcının satış yapması ve tekrar yükselişlerin başladığında kripto para satın alması kendisini korumasını değil tam aksine daha büyük oranda zarar etmesine sebep olabilir.

Bitcoin’i her an fiyatının artma potnsiyeli var ve aynı zamanda her an fiyatının düşme potansiyeli var. Yatırımcıların ne yaptıkları, botların nasıl işlem yaptıkları ve balinaların ne yaptığı dışında kripto paralar hakkında yetkililerin açıklamaları ve ülkeler, kurumlar tarafından alınacak olan kararlarda çok fazla önemli.

Bitcoin’i fiyatını yükseltebilecek olan gelişmelerden birisi bugün yapılacak olan Türkiye hükümeti açıklaması olabilir. Türkiye’de hükümet kripto paraların artık resmi işlemlerde vergi ödemesi olarak kullanılabilecek olduğunu açıklaması durumunda bu dünyada Bitcoin’e olan ilginin artmasına ve bir ülkenin kripto paralara verdiği destek olarak basına yansıyacak olması sonucunda değer kazanması mümkün olur.

Ancak Türkiye hükümet ile aynı anda açıklama yapacak olan İspanya hükümetinin kripto paraları yasaklama haberi piyasaları bozabilir ve kripto para birimlerine olan güvenin azalarak değer kaybına sebep olabilir. Bunun nedeni henüz güvenilir yatırım olmayan kripto paraların her an değerinin düşme ve yükselme potansiyeline sahip bir yatırım aracı olmasıdır.

Ne zaman korkmalıyız?

Kripto para yatırımlarında hemen 1.000 dolarlık düşüşte endişe ederek tüm kripto para birimlerinizi satmak yersizdir. Kripto paralar 4.200 dolar seviyesinde bile değilken neredeyse 1 gecede bu seviyelere ulaştı. Bu da demek ki kripto para birimleri istediği zaman piyasada 1 gecede rekor kıramayacak olsa da fiyatı 700 dolardan daha fazla değer kazanabilir.

Bunu normal karşılıyorsunuz da 1 gecede 400 dolar veya 1.000 dolar düşüşü mü normal karşılamıyorsunuz? Durmak lazım. Bu durumda yatırımcının kripto para yatırımları hakkında büyük bir korkusu var demektir. Ya yatırımcı elinde kısa süre içerisinde lazım olan parayı riske atmak istememiş ancak bir anlık gaflet sonucunda kripto para yatırımı yapmıştır, ya da tam tersine kripto para birimi yatırımları hakkında ne zaman ne kadar sürede ne kadar değer kazanabilecek veya kaybedebilecek olduğu hakkında geçmiş tecrübesi yoktur.

Bitcoin fiyatı ne kadar yükselirse yükselsin acil olarak lazım olan bir paranın kripto para yatırımına sırf kazanç elde etme umudu ile ve kesin yükseliş beklentisi olduğu açıklamalarına bakılarak yatırılması kabul edilemez. Bunun sonuçları ağır olabilir.

1 saat sonra lazım olacak parayı Bitcoin fiyatı her 10 dakikada 100 dolar yükseliyor diye Bitcoin’e yatıran bir kişi 1 saat sonra o parayı çekmek istediğinde 55. dakika Bitcoin 1.200 dolar kaybederek 200 dolar zarar + komisyon zararı ile çekmesi mümkün olabilir. Bu büyük paralarda çok daha büyük bir risk yaratabilecek olduğundan dolayı kripto para yatırımcılarının kısa ve uzun vadede yapacak oldukları işlemlerde her zaman kripto para birimlerinin değer kaybedebilecek olduğunu düşünerek yatırımlar yapması gerekir.

Bitcoin değer kaybederse beklemek doğru mu?

Bitcoin değer kaybederken beklemek doğru olabilir de olmayabilir de. Bitcoin fiyatının 200 dolar değer kaybettiğinde satış yapma zorunluluğu hissediyorsanız gün içerisinde bazen her 1 saatte 1 kez satış yapmak ve büyük zarar sonrasında vazgeçmek zorunda kalabilirsiniz.

Çok büyük değer kayıpları olmadığı sürece uzun vadeli kripto para yatırımcılarının satış yapmasına gerek yoktur. 1.000 dolardan Bitcoin alan uzun vadeli bir kripto para yatırımcısının Bitcoin 5.000 dolardan 4.000 dolara düştü diye satış yapması geri tekrar gelecekte kazanabilecek olduğu yüksek kripto para kazancını asla kazanamayacak bir duruma kendi eli ile sokmasına sebep olabilir. Bitcoin’in yükselmesinde faydalı olabilecek olan ilk yatırımcıların piyasaya olan güvenlerinin çökmesi durumunda kripto para birimleri daha büyük değer kaybedebilecek olduğu için ilk kripto para yatırımcıları bu konulara daha fazla dikkat etmekteler.

  • Burada verilen bilgiler sadece bilgi niteliğindedir. Yönlendirme, yatırım önerisi veya tavsiyesi niteliğinde değildir. Kripto para birimleri ile ilgili kimsenin verdiği bilgiye uymak zorunda olmayan yatırımcılar, en doğrusu bulmak için okudukları bilgilerden yola çıkarak kripto para yatırımı yapmalı ve ilk önce haberlere, başkalarının ne düşündüğüne değil kendilerinin ne düşündüklerine dikkat ederek hareket etmelidirler.
300'den fazla kripto para birimine yatırım yapmak için bu linkten Binance borsasına %20 KOMİSYON İNDİRİMİ ile kayıt olabilirsiniz!
Özel haberler, analizler ve on-chain verileri için Telegram grubumuzu, Twitter hesabımızı ve Youtube kanalımızı hemen takip edin! Ayrıca Android ve IOS Uygulamalarımızı indirerek canlı fiyat takibine hemen başlayın!
Buradaki Yorumlardan Bildirim Al
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Haftanın Popüler Yazıları

Popüler Blog Yazıları

Market Value

Detail