binance_banner
coinexbanner
binance_bannerbinance_banner
coinexbanner
Kripto HaberleriAnalizEthereum (ETH) Fiyatındaki Son Yükselişin Sebebi Belli Oldu

Ethereum (ETH) Fiyatındaki Son Yükselişin Sebebi Belli Oldu

Bir kripto para analisti, Ethereum fiyatında yaşanan yükselişin nedenine dair görüşlerini açıkladı. İşte detaylar.

Takip et Bitcoin Sistemi Google News Button

Ethereum Perşembe günü erken saatlerde, kısmen ETH opsiyon piyasasındaki piyasa yapıcıların riskten korunma faaliyetlerinden kaynaklı olarak önemli bir dönüm noktası olan 3.000 dolar sınırını aştı.

Bu görüş, kripto para finans platformu BloFin’de opsiyon ticareti ve araştırma başkanı olan Griffin Ardern’den geliyor.

Ardern’e göre, emir defterlerine likidite sağlamaktan sorumlu olan piyasa yapıcılar, son zamanlarda 3.000 dolardan çok sayıda alım ya da yükseliş yönünde pozisyon sattı. Bu da onları negatif gama olarak adlandırılan bir riskle karşı karşıya bıraktı. ETH bu seviyeye yaklaştıkça, piyasa yapıcılar potansiyel yukarı yönlü risklere karşı korunmak ve nötr bir genel piyasa riskini korumak için spot ve vadeli işlemler piyasasında Ethereum satın aldılar.

Analiste göre bu korunma faaliyeti yükseliş momentumuna katkıda bulunarak ETH’yi 3.000 dolar sınırını aşmaya itti.

İlginç bir şekilde, Kasım ayında Bitcoin piyasasında da benzer bir model gözlenmiş ve fiyat artışları ile birlikte BTC 36.000 doların üzerine çıkmıştı.

İlgili Haber  Analiz Şirketi, Ethereum Spot ETF Onayının Arkasındaki Gizli Tehlikeye Dikkat Çekti

Emir defterlerine likidite sağlamakla görevli kuruluşlar olan piyasa yapıcılar, her zaman müşterilerin işlemlerinin karşı tarafında yer alır. Piyasadan bağımsız bir defter tutmak için ilgilendikleri varlığı sürekli olarak alıp satarlar.

Ardern, yaptığı açıklamasında konuyla ilgili olarak şunları söyledi:

“Negatif piyasa yapıcıgamasının büyük bir kısmı 3.000 dolar civarında yoğunlaşıyor, bu nedenle piyasa yapıcıların buradaki riski hedge etmesi gerekiyor. Negatif gama, piyasa yapıcının 3 bin dolarlık strike fiyatında çok sayıda alım satım yaptığı anlamına gelir. Bunu yönetmek için piyasa yapıcıların fiyat hareketi yönünde işlem yapması, fiyatlar yükseldikçe ETH satın alması gerekir.”

2023 yılının ortalarında, hem BTC hem de ETH opsiyon piyasalarındaki piyasa yapıcıları pozitif bir gama maruziyetine sahipti ve sürekli olarak fiyat yönüne karşı işlem yaparak fiyat oynaklığını durduruyordu.

*Yatırım tavsiyesi değildir.

300'den fazla kripto para birimine yatırım yapmak için bu linkten Binance borsasına %20 KOMİSYON İNDİRİMİ ile kayıt olabilirsiniz!
Özel haberler, analizler ve on-chain verileri için Telegram grubumuzu, Twitter hesabımızı ve Youtube kanalımızı hemen takip edin! Ayrıca Android ve IOS Uygulamalarımızı indirerek canlı fiyat takibine hemen başlayın!
Buradaki Yorumlardan Bildirim Al
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Haftanın Popüler Yazıları

Popüler Blog Yazıları

Market Value

Detail